Nový exekuční řád čelí kritice. Mohl by umožnit vznik „exekučních baronů“

  19:37aktualizováno  19:37
Návrh novely exekučního řádu v současné podobě je podle Exekutorské komory ČR špatný. Tvrdí, že proces prodlouží, prodraží a také ho zkomplikuje. Komora navíc varuje i proti možnému vzniku „exekutorských baronů“. Kromě samotných exekutorů kritizuje plánovanou novelu i Člověk v tísni.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Exekutoři nejvíce kritizují systém, kterému se říká sněhulák. Jde o koncentraci řízení exekucí, systém, který je podle komory matoucí a bude exekutory přehnaně zatěžovat. Navíc může mít ve výsledku za následek vznik několika velkých „exekutorských baronů“.

Podle tohoto nového systému se dlužníci dělí na dvě skupiny – na ty, kteří ještě v exekuci nikdy nebyli, a na ty, kteří už ano. Pokud chce někdo uvalit exekuci na osobu z první skupiny, může si vybrat jakéhokoli exekutora v republice.

Když se však daný člověk dostane do exekuce znovu, musí ji provádět stejný exekutor jako tu první. „Tato volba dlužníka ‚přiková‘ k vybranému exekutorovi,“ uvedl šéf Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. „To následně nezmění dlužník ani jiní věřitelé – a to bez ohledu na kvalitu a stáří jejich pohledávek,“ dodal.

Kvůli tomu se však po několika letech začnou exekuční pohledávky kumulovat jen u malého množství exekutorů. Služebně starší exekutoři totiž budou muset vyřizovat další a další exekuce, a tak by časem mohli i v podstatě ovládnout celý „trh“. Jejich mladší kolegové zatím budou muset „čekat“ na nové dlužníky.

Na mzdu zaměstnance sáhneme snáz, horší to je s podnikateli, říká exekutor

To se nelíbí ani exekutorům, ani organizaci Člověk v tísni. „Již dnes jsou mezi velikostí jednotlivých úřadů velké rozdíly. Změna tuto praxi spíše zakonzervuje, neboť naprostá většina exekucí je nařizována vůči dlužníkům, kteří již nějakou exekuci mají,“ řekl iDNES.cz analytik Člověka v tísni David Borges.

„Novela na nás působí tím dojmem, že je jejím cílem posílit postavení velkých a vlivných exekutorských úřadů,“ dodal. Na změně by podle něj vydělaly hlavně právě ony. Dnes přitom tyto velké úřady zařizují exekuce například pro dopravní podniky nebo úvěrové společnosti.

„Pro dlužníky to není dobrá zpráva, protože právě velké exekutorské domy používají často velmi tvrdé praktiky, aby v soutěži o zakázky u velkých věřitelů uspěly,“ zakončil Borges.

Řešením by byla teritorialita

Obě organizace by byly raději, kdyby fungoval systém tzv. teritoriality, tedy že má každý exekutor určenou oblast působení. Pak by záleželo hlavně na tom, kde dlužník žije.

„(Teritorialita) by zamezila koncentraci exekucí do několika velkých úřadů, ale také by pomohla lidem, kteří dnes často kvůli nahlédnutí do exekučního spisu musí jezdit za exekutorem přes půl republiky,“ řekl Borges. Tuto úpravu se ve Sněmovně v současnosti snaží prosadit Pirátská strana.

Exekutoři si stěžují také na změnu v tom, jak zaměstnavatel dlužníka může získat zpět náklady spojené se srážení ze mzdy dlužníka. V současnosti může svůj nárok uplatnit jako součást exekučního řízení, nově by pak náklady měl zaplatit přímo dlužník.

Počet lidí v exekuci loni klesl. Na osobu ale připadá více řízení

„V některých případech paradoxně dojde k tomu, že plátce mzdy vydělá na tom, že provádí srážky ze mzdy,“ uvedl viceprezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík. Celý proces by se podle něj jen zbytečně prodloužil, zkomplikoval a dlužníkům značně prodražil.

Borges však také upozornil na to, že má novela i dobré prvky. „Za správné považujeme zavedení poplatků za prodloužení dlouhodobě vedených exekucí, protože to, podle našeho názoru, povede věřitele k tomu, aby nepokračovali donekonečna v exekucích, které jsou zjevně zbytečné,“ uvedl jako příklad.

Autor:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Nejdražší nákupní ulice Česka. Prahu v nájmech dohání Brno a Český Krumlov

Ulice Na Příkopě.

Drtivá většina nejdražších tuzemských nákupních ulic se nachází v hlavním městě. Nejžádanější adresy se nacházejí v...

Apple Card v Česku? Možná ano. Firma si zaregistrovala ochrannou známku

Na Apple Card firma spolupracuje s Goldman Sachs.

Když Apple v březnu představil svůj Apple Card, očekávaný platební systém, dala veřejnosti informace pouze o tom, že se...

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz