Nový exekuční řád čelí kritice. Mohl by umožnit vznik „exekučních baronů“

  19:37aktualizováno  19:37
Návrh novely exekučního řádu v současné podobě je podle Exekutorské komory ČR špatný. Tvrdí, že proces prodlouží, prodraží a také ho zkomplikuje. Komora navíc varuje i proti možnému vzniku „exekutorských baronů“. Kromě samotných exekutorů kritizuje plánovanou novelu i Člověk v tísni.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Exekutoři nejvíce kritizují systém, kterému se říká sněhulák. Jde o koncentraci řízení exekucí, systém, který je podle komory matoucí a bude exekutory přehnaně zatěžovat. Navíc může mít ve výsledku za následek vznik několika velkých „exekutorských baronů“.

Podle tohoto nového systému se dlužníci dělí na dvě skupiny – na ty, kteří ještě v exekuci nikdy nebyli, a na ty, kteří už ano. Pokud chce někdo uvalit exekuci na osobu z první skupiny, může si vybrat jakéhokoli exekutora v republice.

Když se však daný člověk dostane do exekuce znovu, musí ji provádět stejný exekutor jako tu první. „Tato volba dlužníka ‚přiková‘ k vybranému exekutorovi,“ uvedl šéf Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. „To následně nezmění dlužník ani jiní věřitelé – a to bez ohledu na kvalitu a stáří jejich pohledávek,“ dodal.

Kvůli tomu se však po několika letech začnou exekuční pohledávky kumulovat jen u malého množství exekutorů. Služebně starší exekutoři totiž budou muset vyřizovat další a další exekuce, a tak by časem mohli i v podstatě ovládnout celý „trh“. Jejich mladší kolegové zatím budou muset „čekat“ na nové dlužníky.

Na mzdu zaměstnance sáhneme snáz, horší to je s podnikateli, říká exekutor

To se nelíbí ani exekutorům, ani organizaci Člověk v tísni. „Již dnes jsou mezi velikostí jednotlivých úřadů velké rozdíly. Změna tuto praxi spíše zakonzervuje, neboť naprostá většina exekucí je nařizována vůči dlužníkům, kteří již nějakou exekuci mají,“ řekl iDNES.cz analytik Člověka v tísni David Borges.

„Novela na nás působí tím dojmem, že je jejím cílem posílit postavení velkých a vlivných exekutorských úřadů,“ dodal. Na změně by podle něj vydělaly hlavně právě ony. Dnes přitom tyto velké úřady zařizují exekuce například pro dopravní podniky nebo úvěrové společnosti.

„Pro dlužníky to není dobrá zpráva, protože právě velké exekutorské domy používají často velmi tvrdé praktiky, aby v soutěži o zakázky u velkých věřitelů uspěly,“ zakončil Borges.

Řešením by byla teritorialita

Obě organizace by byly raději, kdyby fungoval systém tzv. teritoriality, tedy že má každý exekutor určenou oblast působení. Pak by záleželo hlavně na tom, kde dlužník žije.

„(Teritorialita) by zamezila koncentraci exekucí do několika velkých úřadů, ale také by pomohla lidem, kteří dnes často kvůli nahlédnutí do exekučního spisu musí jezdit za exekutorem přes půl republiky,“ řekl Borges. Tuto úpravu se ve Sněmovně v současnosti snaží prosadit Pirátská strana.

Exekutoři si stěžují také na změnu v tom, jak zaměstnavatel dlužníka může získat zpět náklady spojené se srážení ze mzdy dlužníka. V současnosti může svůj nárok uplatnit jako součást exekučního řízení, nově by pak náklady měl zaplatit přímo dlužník.

Počet lidí v exekuci loni klesl. Na osobu ale připadá více řízení

„V některých případech paradoxně dojde k tomu, že plátce mzdy vydělá na tom, že provádí srážky ze mzdy,“ uvedl viceprezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík. Celý proces by se podle něj jen zbytečně prodloužil, zkomplikoval a dlužníkům značně prodražil.

Borges však také upozornil na to, že má novela i dobré prvky. „Za správné považujeme zavedení poplatků za prodloužení dlouhodobě vedených exekucí, protože to, podle našeho názoru, povede věřitele k tomu, aby nepokračovali donekonečna v exekucích, které jsou zjevně zbytečné,“ uvedl jako příklad.

Autor:

Nejčtenější

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Další z rubriky

Firmy dostanou dvojnásobek Ukrajinců, rozhodla vláda. Stále málo, míní Dlouhý

Ilustrační snímek

Od 1. září se bude postupně zvyšovat kvóta pro příjem kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny. Z nynějších 19 600 lidí...

Dobojováno. Poslední smrk na Dačicku padl, říká šéf městských lesů

Kůrovcová zkáza na Dačicku. Boj s lýkožroutem městské lesy prohrály, nezbyl...

Lesy na Dačicku patří mezi nejvíce zdevastovaná místa řáděním kůrovce. Brouk už tam zničil prakticky všechny starší...

Práce jako pro Popelku. Divadla paruky potřebují, vlásenkáři ale chybí

vlásenkářka Jarmila Kamínková

Divadla hledají zkušené vlásenkáře. Ruční výroba paruk je náročná a filmový průmysl nabízí lepší finanční ohodnocení....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz