Světlo na konci exekučního tunelu, počet zabavení loni klesl

  10:02aktualizováno  10:02
Nárůst nových exekucí se zpomaluje, loni jich soudy nařídily o 17 procent méně, 505 tisíc. Klesl i jejich celkový počet a exekutoři vidí obrat k lepšímu. Víc lidí pracuje, takže mohou splácet dluhy. Pomohl i zákon na zkrocení úvěrů.

Jestliže na konci roku 2017 mělo alespoň nějakou exekuci 863 tisíc lidí, tedy zhruba každý desátý dospělý, loni to bylo o 93 tisíc méně, tedy 770 tisíc, odhaduje Exekutorská komora ČR. Přesné číslo slíbila zveřejnit zhruba do dvou měsíců, statistiky chce prý nejprve očistit.

Za pokles nových exekucí může podle exekutorů například změna zákona o spotřebitelském úvěru, který nutí finanční společnosti lépe prověřovat platbyschopnost dlužníka, než mu půjčí, a také zrušila rozhodčí doložky v úvěrových smlouvách. Dlužníkům ulehčila i změna tarifu pro advokáty a možnost spojování exekucí, které má dlužník u jednoho exekutora.

Jak se vyvíjel počet exekucí

„Očekáváme, že trend klesajícího počtu nových exekucí, ale i celkového počtu exekucí bude v následujícím roce pokračovat,“ uvedl prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. Nahrává tomu vysoká zaměstnanost a nová pravidla pro oddlužení, která mají začít platit v půlce roku. Ta otevřou více lidem možnost podstoupit osobní bankrot a zbavit se během pěti let všech dluhů, a tedy i exekucí.

Exekutorům tak ubude byznys, na druhou stranu se čeká, že více lidí bude motivováno splatit alespoň část svého dluhu. Dnes exekuce pro mnohé znamená dlouhodobé skrývání svých příjmů před exekutorem, práci načerno nebo volbu života na dávkách, a tedy prakticky sociální vyloučení. V roce 2017 věřitelé prostřednictvím exekucí vymáhali 239 miliard korun.

Přetahovaná o statistiky

Téma exekucí je citlivé i pro samotné exekutory. V únoru se rozhořel spor mezi exekutorskou komorou a neziskovou organizací Otevřená společnost, která publikuje data od komory přehledně na webu www.mapaexekuci.cz. Tentokrát se s exekutory nedohodla na poskytnutí dat za rok 2018.

Komora si chce statistiky nově prezentovat sama, protože neziskovka počet exekucí údajně dezinterpretuje. „Z dat je patrné, že počet nových exekucí kontinuálně klesá, takže debata o míře zadlužení by měla zohledňovat nejnovější data,“ uvedla komora ve své prezentaci. Jejich zveřejnění však stále oddaluje.

Kolik lidí v kraji má exekuci (v %)

Statistiky podle exekutorů nejsou přesné, zahrnují i exekuce na zemřelé, u kterých probíhá pozůstalostní řízení, dále pozastavené exekuce těch, kteří procházejí oddlužením (zhruba deset procent z počtu exekuovaných), anebo exekuce, u kterých soud povolil odklad.

Kromě toho je v balíku také řada exekucí, které jsou už léta nevymahatelné a jen exekutory administrativně zatěžují, protože musí pravidelně zjišťovat, jestli se situace dlužníka přece jen nezměnila.

„Dlouhodobě usilujeme o to, aby byly nevymahatelné exekuce ukončeny, a aby tedy mohly být z registru odstraněny,“ uvedla exekutorská komora. Dnes musí o zastavení marné exekuce požádat věřitel a doplatit náklady, které do té doby exekutorovi vznikly. To věřitelé nechtějí.

Na druhou stranu exekutoři sami upozorňují, že vedle soudem nařízených exekucí existují také správní exekuce – tedy exekuce vedené finančními úřady, ČSSZ a zdravotními pojišťovnami a případně dalšími úřady (například kvůli pokutám). Kolik jich je, neevidují centrálně ani jednotlivé úřady, nejspíš jde o statisíce.

Už několik let se chystá u exekucí změna, poslední novela z dílny ministerstva spravedlnosti však spadla pod stůl. Nyní je ve hře poslanecká novela Pirátů, ale ani nad ní nepanuje shoda.

Autor:

Nejčtenější

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Špičkování e-shopů pokračuje. Alzák tentokrát v reklamě zaplácnul Mall

Alza.cz

Pošťuchování mezi e-shopy s elektronikou Alza.cz a CZC.cz už probíhá téměř rok. Donedávna však bylo v podstatě...

Rusko posílá do Evropy kontaminovanou ropu. Míří i do Česka

Ilustrační snímek

Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy, se v posledních dnech výrazně zhoršila, a to činí...

Nezneužívejte Hru o trůny k politickým prohlášením, žádá HBO Trumpa

Hra o trůny - 8. řada

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zveřejnil na Twitteru svou fotografii s nápisem „Konec hry“. Nápis je...

Další z rubriky

Spotřeba biopotravin stoupla v Česku o třetinu, nejvíce za deset let

V rámci veletrhu Biostyl si lze nakoupit biopotraviny včetně ovoce a zeleniny.

Biopotraviny v Česku jsou na vzestupu. Jejich spotřeba rostla předloni nejvíce od roku 2008, zjistilo ministerstvo...

Miliardový telekomunikační obchod. České radiokomunikace jsou na prodej

Vysílač na vrcholu hory Kleť

Největší provozovatel televizních a rozhlasových vysílačů v Česku by letos mohl změnit majitele. Prodej Českých...

Politik čelí obžalobě, že zvýhodnil firmu při pronájmu poutačů v metru

Světelné reklamní panely ve stanici pražského metra Staroměstská,které...

Orgány činné v trestním řízení zajistily podle MF DNES peníze v řádu statisíců korun bývalému místostarostovi Prahy 1...

Najdete na iDNES.cz