Světlo na konci exekučního tunelu, počet zabavení loni klesl

  10:02aktualizováno  10:02
Nárůst nových exekucí se zpomaluje, loni jich soudy nařídily o 17 procent méně, 505 tisíc. Klesl i jejich celkový počet a exekutoři vidí obrat k lepšímu. Víc lidí pracuje, takže mohou splácet dluhy. Pomohl i zákon na zkrocení úvěrů.

Jestliže na konci roku 2017 mělo alespoň nějakou exekuci 863 tisíc lidí, tedy zhruba každý desátý dospělý, loni to bylo o 93 tisíc méně, tedy 770 tisíc, odhaduje Exekutorská komora ČR. Přesné číslo slíbila zveřejnit zhruba do dvou měsíců, statistiky chce prý nejprve očistit.

Za pokles nových exekucí může podle exekutorů například změna zákona o spotřebitelském úvěru, který nutí finanční společnosti lépe prověřovat platbyschopnost dlužníka, než mu půjčí, a také zrušila rozhodčí doložky v úvěrových smlouvách. Dlužníkům ulehčila i změna tarifu pro advokáty a možnost spojování exekucí, které má dlužník u jednoho exekutora.

Jak se vyvíjel počet exekucí

„Očekáváme, že trend klesajícího počtu nových exekucí, ale i celkového počtu exekucí bude v následujícím roce pokračovat,“ uvedl prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. Nahrává tomu vysoká zaměstnanost a nová pravidla pro oddlužení, která mají začít platit v půlce roku. Ta otevřou více lidem možnost podstoupit osobní bankrot a zbavit se během pěti let všech dluhů, a tedy i exekucí.

Exekutorům tak ubude byznys, na druhou stranu se čeká, že více lidí bude motivováno splatit alespoň část svého dluhu. Dnes exekuce pro mnohé znamená dlouhodobé skrývání svých příjmů před exekutorem, práci načerno nebo volbu života na dávkách, a tedy prakticky sociální vyloučení. V roce 2017 věřitelé prostřednictvím exekucí vymáhali 239 miliard korun.

Přetahovaná o statistiky

Téma exekucí je citlivé i pro samotné exekutory. V únoru se rozhořel spor mezi exekutorskou komorou a neziskovou organizací Otevřená společnost, která publikuje data od komory přehledně na webu www.mapaexekuci.cz. Tentokrát se s exekutory nedohodla na poskytnutí dat za rok 2018.

Komora si chce statistiky nově prezentovat sama, protože neziskovka počet exekucí údajně dezinterpretuje. „Z dat je patrné, že počet nových exekucí kontinuálně klesá, takže debata o míře zadlužení by měla zohledňovat nejnovější data,“ uvedla komora ve své prezentaci. Jejich zveřejnění však stále oddaluje.

Kolik lidí v kraji má exekuci (v %)

Statistiky podle exekutorů nejsou přesné, zahrnují i exekuce na zemřelé, u kterých probíhá pozůstalostní řízení, dále pozastavené exekuce těch, kteří procházejí oddlužením (zhruba deset procent z počtu exekuovaných), anebo exekuce, u kterých soud povolil odklad.

Kromě toho je v balíku také řada exekucí, které jsou už léta nevymahatelné a jen exekutory administrativně zatěžují, protože musí pravidelně zjišťovat, jestli se situace dlužníka přece jen nezměnila.

„Dlouhodobě usilujeme o to, aby byly nevymahatelné exekuce ukončeny, a aby tedy mohly být z registru odstraněny,“ uvedla exekutorská komora. Dnes musí o zastavení marné exekuce požádat věřitel a doplatit náklady, které do té doby exekutorovi vznikly. To věřitelé nechtějí.

Na druhou stranu exekutoři sami upozorňují, že vedle soudem nařízených exekucí existují také správní exekuce – tedy exekuce vedené finančními úřady, ČSSZ a zdravotními pojišťovnami a případně dalšími úřady (například kvůli pokutám). Kolik jich je, neevidují centrálně ani jednotlivé úřady, nejspíš jde o statisíce.

Už několik let se chystá u exekucí změna, poslední novela z dílny ministerstva spravedlnosti však spadla pod stůl. Nyní je ve hře poslanecká novela Pirátů, ale ani nad ní nepanuje shoda.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Lehčí lahve a sprite v bezbarvém obalu. Coca-Cola šetří plastem

Ilustrační snímek

Už od června uvádí americká firma Coca-Cola v tuzemsku do oběhu lehčí PET lahve. Díky tomu by společnost měla za rok...

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Těžbu lithia prozkoumá ČEZ, poskytne EMH půjčku 2 miliony eur

Ilustrační snímek

Energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz