Brusel za dva měsíce spustí velký zátah na nezdaněné cigarety

  10:00aktualizováno  10:00
Čtyři největší cigaretoví výrobci utratí miliardy eur za dosud nejrozsáhlejší a nejdražší opatření proti nelegálnímu zboží v Evropské unii. Jde o systém track & trace neboli sledovatelnosti a dohledatelnosti, který má omezit výskyt nezdaněných cigaret na evropském trhu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Co krabička cigaret, to změť až 30 znaků, zčásti čitelných pouhým okem, zčásti zakódovaných v dvoudimenzionální matrici. Půjde z něj vyčíst, kde byla vyrobena, kudy putovala a pro jaký trh byla určena.

Jednoho dne už nebudeme muset vyrábět cigarety, říká šéf tabákové firmy

Už dnes je možné zkušební kódy na krabičkách vidět, povinné budou od 20. května. Opatření, za nímž stojí složitý systém, bude pro spotřebitele jinak neviditelné, ale výhledově se zřejmě promítne do ceny cigaret.

Cenu dosud ovlivňoval především nárůst spotřebních daní, které se na ní spolu s DPH podílejí asi 80 procenty. V posledních letech krabička zdražovala zhruba o dvě koruny ročně, jen letos ne. „S dalším navýšením sazeb je třeba minimálně pro letošní rok posečkat s ohledem na nutnost nejprve vyhodnotit dopady nové regulace track & trace na trh,“ uvedlo ministerstvo financí.

O kolik sledování prodraží krabičku, nelze spočítat. V Česku se náklady na zavedení track & trace odhadují na stamiliony korun a ponesou je jak výrobci, tak distributoři, kteří dodávají cigarety do prodejen a trafik.

Z továrny do trafiky

Co na tom je tak drahé? Za každý kód na krabičku, která míří na český trh, budou výrobci a dovozci platit Státní tiskárně cenin, jež byla určena jako národní vydavatel elektronických identifikátorů. Kolik, to se zatím neví.

„Neznáme veškeré náklady spojené se zavedením celého systému,“ říká Tomáš Hebelka, ředitel tiskárny cenin. V minulosti se mluvilo v evropském průměru o ceně 40 centů za tisíc kódů, později o jednom euru. Zřejmě tedy půjde řádově o haléře na krabičku.

Cigarety v EU

Systém prodraží především monitorování pohybu krabičky z továrny do trafiky. Distributoři si musí pořídit čtečky a software, aby mohli pohyb cigaret při každém naskladnění a vyskladnění načíst do centrální databáze EU. Podle evropské tabákové směrnice jim náklady na pořízení vybavení proplatí čtyři hlavní výrobci cigaret v Unii – Philip Morris, British American Tobacco, JTI a Imperial Tobacco.

Konec kouře z cigaret. Firmy vidí budoucnost v bezdýmných alternativách

Už ovšem nezaplatí pracnější manipulaci s cigaretami. Podle jednoho z distributorů, který si nepřál být jmenován, se pohyb cigaret kvůli skenování speciálních kódů, odesílání do databáze a čekání na potvrzení zpomalí asi o pětinu. „Předpokládáme, že u menších distributorů dojde k nezvládnutí problematiky a ukončení činnosti,“ myslí si.

Na skenování cigaret se musí připravit také maloobchodní řetězce, které rozvážejí zboží do jednotlivých prodejen – vlastní řešení chystá Lidl či Makro. Síť spotřebních družstev COOP si však na to najme služby externích distributorů. „Naši jednotliví partneři (prodejny COOP) budou muset tabákové výrobky nakupovat sami, nemohli bychom je zavážet z našich velkoobchodů,“ říká Josef Plesník, ředitel nákupního družstva COOP Centrum.

V Evropě je nelegální zhruba každá jedenáctá cigareta. Státy tak na ní nevyberou daň, přičemž podle studie KPMG takto uniká v přepočtu 260 miliard korun ročně. Nový systém by měl podchytit až pětinu nelegálního trhu.

Track & trace ovšem nezabrání prodeji podpultových cigaret bez daňového kolku. Může ale omezit praktiky, kdy legální výrobce nakoupí kolky pro zemi v EU s nízkou spotřební daní (a tedy nízkou cenou cigaret), nicméně kuřivo skončí na trhu s vyšší daní, kde se dá prodat s výrazně vyšší marží.

Kontrola, kterou bude v Česku zajišťovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce, v trafice podle kódu ověří, jestli krabička skutečně skončila v zemi, kam mířila, a kde případně z cesty uhnula a kdo za to může. Úspěšnost systému tak bude záviset na intenzitě kontrol.

Autor:

Nejčtenější

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Nic jsme neporušili, klidně ať rozhodne soud, říká manažer Agrofertu

Člen představenstva Agrofertu Petr Cingr

Auditoři Evropské komise se nebyli podívat ani v jedné z našich firem, o kterých hovoří jako o problematických, říká...

Jarní mrazy zničily pětinu úrody ovoce, ovocnáři prodělají 200 milionů Kč

Sklizeň jablek.

Letošní úroda ovoce v sadech bude kvůli jarním mrazům meziročně nižší asi o 21 procent. Ztráta ovocnářů kvůli poklesu...

Musíme chovat více zvířat. To zachrání půdu, říká šéf agrární komory

Šéfagrárník a majitel holdingu Rabbit Zdeněk Jandejsek.

Šéf Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek v rozhovoru pro MF DNES říká, že to čeští zemědělci s chemií nepřehánějí. Přesto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz