„Evropská komise obdobně jako již v minulém roce neschválila návrh analýzy relevantního trhu velkoobchodního přístupu k mobilním službám, který by vedl k jeho ex ante regulaci. Evropská komise sice konstatovala, že na českém mobilním trhu existuje prostor pro zlepšení podmínek hospodářské soutěže a překážky vstupu na velkoobchodní úrovni trhu zůstávají, ale nesouhlasí se závěry ČTÚ (Českého telekomunikačního úřadu) ohledně prokázání naplnění tzv. testu tří kritérií ani ohledně prokázání společné významné tržní síly tří MNO (operátorů mobilních sítí),“ uvedl ČTÚ v tiskové zprávě.
Podle komise existují v České republice i další regulační nástroje, které mohou pomoct zlepšit nedokonalou konkurenci, a proto zamítla návrh ČTÚ. Komise se dále domnívá, že závazek národního roamingu a závazky velkoobchodní nabídky v návaznosti na aukci kmitočtů 700 MHz mohou přispět ke zlepšení situace na velkoobchodním i maloobchodním trhu.
Čtvrtý operátor není teď reálný. ČTÚ podle nového předsedy podpoří virtuály![]() |
„Uvedené závazky podle komise snižují ve výhledovém horizontu pro analýzu překážky vstupu na trh a mohou ve svém důsledku vést ke zvýšenému konkurenčnímu tlaku na vymezeném trhu. Komise zároveň poukazuje i na další související závazky referenčních nabídek pro přístup pro MVNO (operátorů virtuálních mobilních sítí) z předchozích aukcí, které rovněž mohou přispět ke zlepšení konkurenčních podmínek na českém trhu mobilních služeb,“ uvedl dále ČTÚ.
Sdružení evropských regulátorů BEREC v rámci tzv. II fáze šetření ve svém stanovisku obavy Evropské komise podpořilo.
ČTÚ ve zprávě dále uvedlo, že bere rozhodnutí Evropské komise na vědomí. Bude ale pokračovat v prověřování závazků z aukcí spektra, zejména závazku velkoobchodní nabídky pro tzv. light MVNO z aukce kmitočtů pro sítě 5G.
Výhodný tarif virtuála umí mobilní operátor ještě levněji. A je i štědřejší![]() |
Operátoři již na základě prvních konzultací a připomínek úřadu upravili a zveřejnili nové referenční nabídky. Úřad oznámil, že se aktuálně s jejich podmínkami detailně seznamuje a případně zváží další postup s cílem zajistit, aby tyto nabídky poskytovaly zájemcům z řad MVNO efektivní možnost pro jejich nabídku služeb na maloobchodním trhu.
„ČTÚ bude i nadále vývoj na trhu mobilních služeb v České republice monitorovat. Jakkoliv si je ČTÚ vědom, že z hlediska kvality poskytovaných mobilních služeb a jejich dostupnosti (pokrytí) si Česká republika nestojí špatně, bude i nadále věnovat pozornost cenové úrovni. V případě že by se situace na trhu v následujícím období nezlepšila, posoudí opětovně existenci předpokladů pro uplatnění ex ante regulace,“ dodal úřad.