Lobbing u Babiše začíná. Někteří podnikatelé chtějí výjimky z EET

  5:00aktualizováno  5:00
Evidence tržeb ještě nezačala platit, ale část podnikatelů už cítí příležitost, jak se jí vyhnout. Objednali se k ministrovi financí Andreju Babišovi (ANO). O vyjmutí usilují například školní a nemocniční jídelny nebo dobírkové služby.

Pokladní systém Dotykačka. | foto: iDNES.cz

Firmy z asociace se od začátku postavily za Babišův projekt – asociace zřídila internetovou poradnu a vysvětlovací web a ve spolupráci s finanční správou od začátku května objíždí krajská města a podnikatelům vše vysvětlují a sbírají od nich praktické připomínky. Teď doufají, že jim ministerstvo na oplátku vyjde vstříc a některé věci ještě upraví.

„Vzešlo z toho několik bodů, které chceme projednat s ministrem financí příští týden,“ říká za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR její šéf Karel Havlíček. Plánují, že by šlo změny rychle udělat přes vyhlášku. K té stačí souhlas vlády, ne parlamentu.

Miliardový byznys s EET se roztáčí. Šanci větří hlavně operátoři

Nejvíc se podnikatelé obávají toho, že když budou několik dní bez počítače, například protože se jim rozbil, a budou nuceni vydávat papírové paragony, následně je pak budou muset přeťukávat do počítače. „Myslíme si, že to je nesmysl – navrhujeme to sečíst do jednoho balíku a poslat to jako jednu částku,“ vysvětluje Havlíček.

Ministerstvo financí se tomuto návrhu nebrání. „Daná problematika bude obsažena v metodickém pokynu,“ uvedl mluvčí Michal Žurovec. Chce se prý vyhnout tomu, aby úlevu mohl někdo zneužít a účtenky záměrně neposílat.

Kontroverznější je návrh vyjmout některé druhy podnikání z evidence. To se nelíbí těm, kteří mají evidenci jistou. Například přepravním firmám vybírajícím peníze od zákazníků, kteří si objednali zboží v e-shopech. Kurýři budou muset vozit s sebou přenosné pokladny pro tisk účtenek. „Ministerstvo nevidí v tuto chvíli důvod pro vyjmutí některých druhů podnikání z působnosti zákona o evidenci tržeb formou nařízení vlády,“ uvedl Žurovec.

Na výjimku stačí vyhláška

Výjimku si zatím vymohly prodejní automaty, veřejné toalety, prodej v osobních vlacích a na palubě letadel, prodej jízdenek na palubě prostředků hromadné dopravy a poštovní služby. Uspěly i jídelny provozované školami – k nim by se rády přidaly i jídelny ve školách a nemocnicích s externím provozovatelem. Další výjimky zákon připouští, ale jen pokud by evidování tržeb „znemožnilo nebo zásadně ztížilo plynulý a hospodárný výkon činnosti“. Vyhláškou o tom rozhodne vláda.

Ministerstvo začne vysvětlovat EET, účtenkovou loterii spustí příští rok

Havlíček doufá, že v průběhu zavádění evidence by se mohlo podařit prosadit další zmírnění. „Například by se evidence nezavedla na řemesla nebo by firmy zanedbatelného obratu do určitého limitu nemusely EET aplikovat,“ říká.

Nyní se pro evidenci tržeb vytváří infrastruktura – firmy začínají podnikatelům nabízet pokladny a aplikace na evidenci a ministerstvo s finanční správou připravuje metodiku pro praktické fungování.

Jako první spadne v prosinci letošního roku povinnost evidovat tržby přes internet na hostinské, restauratéry a majitele ubytovacích kapacit. Příští rok v únoru k nim přibudou maloobchodníci a velkoobchodníci. A rok nato i svobodná povolání, doprava či zemědělství. Od poloviny roku 2018 také řemeslníci a výrobci.

Příští rok na podzim však proběhnou parlamentní volby, takže se uvidí, jak bude EET pokračovat. Nebylo by to poprvé, co nová vláda zastaví záměr, který rozjela ta předchozí – posledním příkladem je druhý pilíř důchodové reformy. TOP 09 a ODS chtějí, aby zákon zrušil Ústavní soud – kvůli údajně nepřiměřené kontrole podnikatelů.

Archivní video: Jak budou vypadat účtenky po zavedení EET:

Autor:

Nejčtenější

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Jarní mrazy zničily pětinu úrody ovoce, ovocnáři prodělají 200 milionů Kč

Sklizeň jablek.

Letošní úroda ovoce v sadech bude kvůli jarním mrazům meziročně nižší asi o 21 procent. Ztráta ovocnářů kvůli poklesu...

Trumpova zbraň je nepředvídatelnost, řekl v Rozstřelu ekonom Švejnar

Ekonom Jan Švejnar v diskusním pořadu Rozstřel (21. června 2019)

Hostem pátečního Rozstřelu byl profesor Jan Švejnar, jeden z předních českých ekonomů a někdejší kandidát na...

Temelín odpojil na dva měsíce druhý blok elektrárny, vymění část paliva

Chladící věže elektrárny jsou vidět ze vzdálenosti 40 kilometrů, pára nad nimi...

Energetici v pátek ve 21:00 odpojili od sítě druhý blok jaderné elektrárny Temelín. Začala tak plánovaná odstávka,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz