Jako guvernér připustil Zdeněk Tůma odložení eura za dosud oficiální termín 2010 poprvé. Ilustrační foto

Jako guvernér připustil Zdeněk Tůma odložení eura za dosud oficiální termín 2010 poprvé. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Euro se odkládá na neurčito

  • 44
Právě před rokem se guvernér České národní banky Zdeněk Tůma sešel s tehdejším premiérem Jiřím Paroubkem a odsunuli přijetí eura z roku 2009 na rok 2010. V úterý se Tůma setkal s nynějším premiérem Mirkem Topolánkem a euro odložili na neurčito.

ČTĚTE TAKÉ:
Erbenová z ČNB: Státní rozpočet je průšvih

Schůzka se odehrála v době, kdy se analytici zahraničních bank začínají dívat na české perspektivy se stále větší skepsí. Hlavním důvodem jsou rozvrácené státní finance, vedoucí příští rok ke schodku až 128 miliard korun.

"V oblasti reformy veřejných financí a trhu práce se příliš neudělalo, takže vyhlídky na euro v roce 2010 opravdu nevypadají realisticky," řekl Tůma po skoro dvouhodinové schůzce s premiérem.

Jako guvernér připustil odložení eura za dosud oficiální termín 2010 poprvé. "Bez realizace reforem nebude možné rychle euro přijmout," uvedl Topolánek. Nutné jsou podle něj škrty ve výdajích, zároveň však vyloučil, že by šlo některé kroky stihnout už v rozpočtu na příští rok.

Nová vláda bude o státních financích jednat příští pondělí, už dopředu však její členové vyloučili výraznější úspory. Neuspokojivé vyhlídky na růst státních dluhů už minulý týden srazily kurz na šestitýdenní minimum 28,60 koruny za euro. Zahraniční banky, které kurzem hýbou nejvíce, nasadily u hodnocení Česka pesimističtější notu.

Vláda zvyšuje dluhy v době, kdy ekonomika roste o 6,5 procenta ročně, pozastavují se ekonomové investiční banky Lehman Brothers. Minulý týden obrazili v Praze centrální bankéře i úředníky a vrátili se s mnohem negativnějším pohledem na české poměry.

Ekonomika za zenitem
Zatím ve prospěch Česka mluví to, že ekonomika roste stále rychle a vývozu se dařilo. Z předpovědí analytiků však vyplývá, že rychleji už to nepůjde a začne pomalý sestup z vrcholu.

Růst navíc začaly více živit svými nákupy domácnosti. Růst ekonomiky poháněný více než dříve rodinnými nákupy má tu nevýhodu, že vede k vyššímu růstu cen. Ekonomové už proto opravili své odhady toho, kdy centrální banka zvýší úroky, z ledna příštího roku na letošní září až říjen.

Vyšší úroky by dále utlumily růst a vývozy českých podniků. "Zvýšení úroků pro nás v první řadě znamená tlak na posílení koruny," říká personální šéf Škody Auto Martin Jahn.

A posílení koruny je pro automobilku i všechny další vývozce temná můra. "Posílení kurzu třeba jen o pět procent může zlikvidovat významnou část z toho, o kolik se v automobilce zvedne produktivita," dodává Jahn.

Exportní výkony českých podniků zatím analytici hodnotili kladně. Nicméně i v tomto případě připomínají, že se časy mění. Zatímco v první polovině roku vývozy převyšovaly dovozy, v červenci se výsledek otočil do minusu.

Důvodem však zatím byla hlavně podražující ropa. S tím, jak se v poslední době její cena mírně snížila, by se mohl vrátit k plusu i český zahraniční obchod. Silný by měl zůstat i další tahoun růstu, příliv investic ze zahraničí. Ale stejně tak i odliv dividend.