Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Sliby spojené s přijetím eura moc nefungují, řekl Skopeček v Rozstřelu

Rozstřel   11:00
Perspektiva rychlejšího ekonomického růstu a silnější hlas v Evropské unii na jedné straně, ztráta vlastní měnové politiky na straně druhé. V duelu v pořadu Rozstřel se o výhodách a nevýhodách zavedení společné evropské měny v Česku přel ekonomický expert ODS a místopředseda Sněmovny Jan Skopeček s Luďkem Niedermayerem, europoslancem za TOP 09 a STAN.

Podle Niedermayera jsou pro přijetí eura důvody politické i hospodářské. „Po přijetí eura bude česká ekonomika stabilnější a o něco rychleji poroste. Členství v eurozóně znamená, že ta země je v centru dění a přeci jen se víc podílí na směřování Evropské unie,“ řekl europoslanec hned v úvodu.

Česko je na euro navíc podle něj velmi dobře připraveno. „Myslím, že žádná z těch zemí, které přijímaly euro v tom druhém sledu, nebyla tak dobře připravena jako Česká republika,“ dodal.

Skopeček namítl, že česká koruna ekonomice nijak nepřekáží. „Exportéři s českou korunou zaznamenávají rekordní úspěchy. Konvergujeme k bohatším zemím Evropské unie i s českou korunou. A hlavní náklady jsou jasné – s tím, že bychom přijali euro, tak si nevyměníme jenom ty bankovky a mince v peněženkách, ale ztratíme autonomní měnovou politiku,“ vypočítal.

Začíná poslední léto s kunou, příští turistická sezona bude v eurech

Ta je výhodná právě v současné době, kdy ČNB může proti inflaci bojovat i pomocí vyšších úrokových sazeb. „Z eurozóny se stala transferová unie, vidíme, že tam jsou předlužené země jako Itálie, Španělsko, Portugalsko, které mají zadlužení přes 100 procent HDP. Je jasné, že všechny ty stabilizační mechanismy půjdou spíše z těch zemí, které mají veřejné finance v lepším stavu, tedy i z České republiky, směrem k těm zemím, které nedokážou dlouhodobě fungovat hospodárně,“ dodal.

Právě velké rozdíly mezi členskými zeměmi eurozóny považuje Skopeček za jeden z největších problémů, které euro dostalo do kolébky už při svém vzniku.

„Euro bylo přijato v heterogenní měnové unii. To je definiční chyba a v průběhu let se ukazuje, že ty problémy se spíše prohlubují, než aby se eurozóna konsolidovala. Aby se zachránilo euro, musí se vytvářet nejrůznější nové mechanismy a popírat pravidla, na kterých původně byla postaveno,“ vypočítal Skopeček.

Niedermayer považuje řadu výhrad vůči euru za námitky namířené proti fungování dnešní Evropské unie. „Společný trh by v Evropě nevznikl, pokud by nevzniklo euro, protože takhle otevřený společný trh není slučitelný s opakováním různých kompetitivních devalvací,“ uvedl.

Přimlouvá se také za co nejrychlejší vstup Česka do systému ERM II, který je jakousi přípravou na euro. „Znamenalo by to, že se zavážeme, a to ne zcela striktně, k tomu, že náš směnný kurz k euru se bude pohybovat někde mezi, řekněme 21 a 28 korunami. Při dnešní úrovni kursu 24,50 si myslím, že to není absolutně nijak omezující pro naši měnovou politiku,“ dodal.

Euro a zdražení? Nesmysl. Podniky už spontánně přecházejí k euru, říká Špicar

Místopředseda Sněmovny Skopeček upozornil, že země by v systému ERM II měly setrvat jen krátkou dobu před přijetím eura a nemá tedy smysl do něj vstupovat v příliš velkém předstihu. „Ekonomové často zmiňují, že země, které do ERM II přišly, se staly terčem testů nejrůznějších spekulantů, jestli dokážou ten kurz v tom v tom pásmu udržet. Země by do něj měla vstoupit až ve chvíli, kdy na národní úrovni vznikne shoda, že ta země chce skutečně euro zavést.“

Oba hosté Rozstřelu považují rozhodnutí o euru za politickou záležitost, možná v některých debatách až příliš zpolitizovanou.

V debatě přišla na přetřes i otázka možného vystoupení z eurozóny. Podle Niedermayer to sice technicky možné je, ekonomicky je však takový krok velmi problematický a v minulosti se debatoval jen v případě Řecka a jeho ekonomických obtíží.

„U země, která by z eurozóny vystupovala, by bylo velmi silné očekávání, že její měna propadne. A začít novou lepší budoucnost bez eura velkým propadem měny, by byl velký ekonomický problém,“ řekl Niedermayer.

Jak by vypadala současná inflace v Česku, kdyby se v tuzemsku už platilo eurem, nechtěli oba ekonomové příliš spekulovat. „Především, kdybychom měli euro, tak by se ta ekonomika vyvíjela jinak. To se nedá férově říct,“ uvedl europoslanec.

Podle něj jsou do určité míry rozdíly mezi zeměmi z hlediska inflace způsobené části domácích faktorů. „Naše ekonomika byla výrazně přehřátá, což mimo jiné ukazuje, že naše měnová politika nebyla schopna udělat to, co se od ní očekává, tedy zabránit tomu, aby v ekonomice narostly výrazně inflační tlaky,“ dodal.

Podle Skopečka je však možné říci, že eurozóna není zárukou nízké inflace. Inflace se v ní pohybuje od šestiprocentní Malty až po dvacetiprocentní pobaltské země. V eurozóně by v současné situaci ovšem Česko mělo extrémně nízké úrokové sazby. „A to by pravděpodobně vedlo k vyšší inflaci a ještě většímu rozbourání inflačních očekávání,“ doplnil Skopeček.

Dodává také, že peněz v ekonomice je nyní příliš mnoho a kdyby zůstaly ty úrokové sazby takto nízké, peněz by v ekonomice neubylo a inflaci by se vyřešit nepodařilo. „V posledních letech jsme si zvykli na abnormálně nízké úrokové sazby, které nikdy nebyly standardem a my se z toho nenormálního stavu dostáváme na nějaký normál,“ dodává.

Euro samo o sobě ekonomiku nespasí, míní expert na eurozónu

Luděk Niedermayer souhlasil, že ECB měla začít se zvyšováním sazeb už dříve. „Bylo by lépe, kdyby byly minimálně třeba na nějakých třech, čtyřech procentech. Ale jinak samozřejmě platí, že pro někoho jsou ty nízké úrokové sazby pozitivní. V tomto případě jsou to firmy, které nyní čelí problémů s velmi drahými úvěry a řeší to tím, že si půjčují v eurech, čímž v ekonomice roste finanční riziko,“ upozornil.

Právě toto riziko by podle europoslance Niedermayera pomohlo přijetí eura odstranit, stejně jako transakční náklady. Domácnostem by pak odpadly starosti se sháněním peněz na dovolenou, ale pomohlo by jim i zprůhlednění maloobchodního trhu.

„Ukazuje se, že na maloobchodním trhu ta konkurence není, a proto také v řadě komodit nyní máme extrémně vysokou inflaci. Je to tím, že tam není dostatečná konkurence. Některé třeba internetové obchody v korunách nefungují a díky tomu chybí cenová transparence, kdy se podíváte třeba do kamenného obchodu, kolik stojí tento výrobek a zároveň se podíváte na nějaký velký portál webový a tam ta cena tam bude ve stejné měně,“ řekl.

Obvyklý argument s konverzí měny však Skopeček nepovažuje za příliš relevantní. „Nevím, kolikrát jezdí běžná domácnost na dovolenou, ale myslím si, že jednou za rok ten ta výhoda, že by se nemusely měnit koruny, je tak dramaticky malá, že to ani nestojí za řeč v porovnání s těmi riziky a makroekonomickými náklady,“ uvedl v závěru Rozstřelu.

Kurzová rizika či cenovou srovnatelnost připouští, ale náklady jako je třeba ztráta autonomní měnové politiky u něj převažují.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Síkelovo poslední slovo: spotřeba neovlivní stropní cenu energií u domácností

Jako v pohádce Pyšná princezna si lze připadat při sledování výroků ministra průmyslu a obchodu o zastropování cen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Strop pro domácnosti zřejmě nebude na celou spotřebu, řekl Síkela

Vláda pracuje na nařízeních, která mají upravit způsob zastropování cen energií. Zatímco ceny by měly zůstat na...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Bio má být lokální. Jablka ze Španělska jsou nesmysl, říká šéf ovocnářů

Premium Omezení dopravy a větší důraz na lokálnost ovoce a zeleniny - to postrádá v evropských zelených plánech předseda...

Plošně zvýšila platy téměř třetina firem, růst ale spolkne inflace

Téměř třetina tuzemských firem reagovala na letošní extrémně vysokou inflaci a plošně zvýšila platy všem svým...

Knap zůstává šéfem pošty. Jeho nástupce bude znám až na konci roku

Šéf České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitra po dohodě s...

V kavárně Obecní dům hosty obsluhují roboti, mají hlavně zrychlit provoz

Roboti se již stali nedílnou součástí některých gastro provozoven. Majitelé kaváren a restaurací si od toho slibují...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...