(Ilustrační foto;)

(Ilustrační foto;) | foto: Profimedia.cz

Čeká cukr osud levného mléka? Evropské cukrové kvóty skončí za pár dnů

  • 315
Letos od října skončí výrobní kvóty na cukr. To znamená, že Evropská unie už nebude omezovat množství cukru, které mohou cukrovary uplatnit na jednotném trhu. Podle Agrární komory to může přinést tlak na ceny cukru na trhu. Doufá však v udržení současné produkce.

Cukr čeká stejná změna, jakou před dvěma roky zažilo mléko - 1. dubna 2015 skončily po jedenatřiceti letech mléčné kvóty. Výsledek? Začaly prudce klesat výkupní ceny mléka (psali jsme zde).

Unijní cukrovary čeká změna letos v říjnu, kdy skončí systém výrobních kvót. Nyní se cukr vyrobený nad kvóty může použít jako průmyslový cukr, převést se na výrobu v rámci kvót na další hospodářský rok či vyvézt.

„Ukončení kvót chceme vnímat jako výzvu, nikoliv jako ohrožení, ke které však bude nutná spolupráce pěstitelů i zpracovatelů,“ řekl mluvčí Agrární komory ČR Jiří Felčárek. Zpracovatelé řepy a producenti by se tak podle něj měli férově dělit o marži z prodejů cukru.

Spotřeba cukru klesá

Spotřeba cukru byla podle údajů Českého statistického úřadu v posledním desetiletí mezi 31,7 kilogramu až 38,6 kilogramu na hlavu.

V posledních letech ale spíše klesá, téměř 39kilogramové maximum bylo v roce 2011, naposledy šlo o 33,6 kilogramu v roce 2015. Cukr se prodává v obchodech nyní za zhruba 20 Kč za kilogram, na konci roku 2015 stál kolem 15 korun.

V ČR je sedm cukrovarů, z toho dva v Čechách, zbytek na Moravě. Čtyři z nich vlastní dva podniky s rozhodujícím podílem zahraničního kapitálu.

České cukrovary vyrobily v uplynulé sezoně do letošního února nejvíce cukru od vstupu do Evropské unie. Meziročně šlo o zvýšení o téměř třetinu na 592 700 tun, v loňském roce však došlo k propadu o 140 tisíc tun, uvádí ministerstvo zemědělství na svém webu.

Pokud by však byly ceny příliš nízké, nemuselo by se pěstování řepy zemědělcům vyplatit.

Letos se zvětšily plochy cukrové řepy na 60 945 hektarů, což je výměra zhruba o sedm tisíc hektarů větší než o rok dříve.

Cena cukru celosvětově klesá

Stát podporuje pěstování cukrové řepy jakožto citlivou komoditu, zemědělci na ni dostávají peníze navíc. „Komora je připravena jednat s partnery tak, aby pěstování cukrovky i zpracování cukru v ČR zůstalo minimálně v podobě, která je nyní, a to jak z důvodu zařazení cukrovky do osevních postupů, tak jejího zpracování, soběstačnosti, obchodování i tradice,“ dodal Felčárek.

Světová cena cukru podle Felčárka dlouhodobě stagnuje až klesá, aktuálně stojí kolem 375 amerických dolarů za tunu. Pěstitelé jsou tak podle něj zneklidněni. „Situaci prostřednictvím členských svazů důkladně monitorujeme, neradi bychom dopustili masivní rozkolísání trhu tak, jak k tomu došlo u mléka. Turbulence na jednu i druhou stranu poškozuje pěstitele, zpracovatele, obchod i spotřebitele,“ uzavřel.

,