Lidé jako on dnes mají platy, které v přepočtu převyšují 100 tisíc korun měsíčně. Dá se čekat, že EU bude vzhledem ke svým nárokům hledat spíše v soukromé sféře.
Členství v EU bude největší výhrou pro nové špičky bruselské administrativy. Pokud Česko bude mít svého evropského komisaře, pak tento člověk získá plat téměř 600 tisíc korun měsíčně. Tedy dvakrát víc než český prezident.
Unie bude nabírat stovky Čechů
Blížící se datum vstupu nových členských zemí nutí Evropskou unii sklonit se od vysokých politických debat k otázkám, jak zařídit každodenní chod sjednocené Evropy. Jestliže dnes v evropských institucích pracuje 20 tisíc lidí, po vstupu nových zemí jich Evropská komise bude požadovat o čtyři tisíce více.
Nová místa chce Evropská komise vyčlenit pro lidi z České republiky a dalších kandidátských zemí, aby udržela zvyklost rovnoměrného zastoupení všech evropských národností. Na Česko by podle tohoto klíče připadlo přes 500 míst.
Většinu nových pracovníků potřebuje Evropská komise, která tvoří aparát pro fungování celého evropského bloku. Skoro polovinu budou tvořit tlumočníci a překladatelé. "Na každou novou řeč potřebujeme 200 nových lidí," uvedl mluvčí odboru institucionálních reforem Evropské komise Steve Morris.
Čtyři tisíce lidí, tedy nárůst úředníků o 20 procent, odpovídá skokovému zvýšení počtu obyvatel. Unie s 25 členy, tedy včetně Rumunska a Bulharska, s jejichž přistoupením se formálně stále počítá už od roku 2004, bude mít 440 milionů obyvatel, o 75 milionů více než dnešní patnáctka.
Se vstupem do unie se mezi českými politiky a diplomaty patrně strhne ostrá bitva o křeslo jednoho z evropských komisařů. Ti řídí komisi, a přestože ve své práci mají reprezentovat celou unii a držet si odstup od národních politických zájmů, prozatím má každá země nárok alespoň na jednoho komisaře. V rozšířené unii možná toto pravidlo padne, ale pokud Česko křeslo jednoho komisaře obhájí, stane se tento člověk nejlépe placeným Čechem ve veřejné správě.
Dnes evropský komisař, tedy člověk jako Günther Verheugen, bere se všemi příplatky v přepočtu bezmála 600 tisíc korun měsíčně: dvakrát víc než Václav Havel.
Až na podzim má být jasné, jak bude unie postupovat při najímání řadových zaměstnanců. Vzhledem k velkým platovým rozdílům lze očekávat odliv části expertů z české státní správy.
Jestliže zkušený právník si na ministerstvu v Praze vydělá nejvýše 30 tisíc hrubého, v Bruselu by měl nárok na 200 tisíc korun čistého. Obdobné rozdíly jsou i na jiných funkcích a bohatě vyrovnají fakt, že v Bruselu je dráž než v Praze. Žít v Bruselu je podle rozsáhlého průzkumu časopisu Economist nákladnější jen o 40 procent. I tak ale unie může mít problémy.
Brzdou bude neochota lidí stěhovat se do ciziny a často i nízká kvalifikace, zejména v případě dnešních státních zaměstnanců. "Ukažte mi, kolik lidí umí brilantně dva jazyky. Nesdílím obavy z masového odlivu lidí z české státní správy," uvedla předsedkyně odborového svazu státních orgánů Alena Vondrová. Hladinu platů v EU však hodlá využít v boji za vyšší platy v české administrativě.