Evropská unie je ochotna uvažovat o zrušení podpor pro své zemědělce za podmínky, že stejný krok učiní i její obchodní partneři. Návrh přednesl evropský komisař pro obchod Pascal Lamy společně se zemědělským komisařem Franzem Fischlerem.
"Zemědělství je klíčem k úspěchu, proto jsme připraveni k větší flexibilitě," komentoval připravovaný návrh Fischler v německém listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Ne všechny země ale mají pro chystané změny pochopení. Zcela negativní postoj zaujala Francie, která ze zemědělské politiky tradičně těží nejvíc. Oficiální prohlášení k předloze ale země teprve chystá. Návrh nenadchl ani Irsko a Maďarsko.
Oba komisaři ale už všem 147 členům WTO zaslali dopis s podrobnostmi nabídky.
Zemědělská politika je nejstarší politikou unie a vydává se na ní také největší část prostředků. Ročně unii stojí kolem čtyřiceti miliard eur, to je kolem 45 procent rozpočtu.
To je také hlavním zádrhelem celého evropského zemědělství. Zemědělská politika bezesporu splnila ve své době účel pro který vznikla. Válkou zdevastované nevýkonné evropské zemědělství se díky ní povedlo postavit na nohy.
Na úspěchu zemědělství závisí další oblasti
Politika je to ale jednak drahá a jednak některé její principy omezují volnou soutěž.
Proto už dříve třetí země žádaly změny, zejména omezení domácích podpor, zjednodušení přístupu na trh a také redukci vývozních dávek, o kterých se právě jedná. Návrh podpořily i rozvojové země, které mají ve WTO stále větší slovo.
"Myslím, že to pomůže. Nechci opěvovat vítězství, jsou to ale pozitivní signály," citovala agentura ČTK mexického vyslance u WTO Eduarda Pereze Motta.
Právě probíhající tzv. Katarské kolo jednání WTO mělo být původně uzavřeno do konce tohoto roku. To se ale už zřejmě nestihne kvůli prezidentským volbám ve Spojených státech a také konec mandátu současné Evropské komise, který vyprší v říjnu.
Dosažení dohody o zemědělství je přitom pro řadu zemí, které se Katarského kola účastní, podmínkou pro jednání v dalších oblastech. Podle ekonomů bude úspěch v jednání impulzem pro ekonomický růst ve světě a může zachránit před chudobou desítky milionů lidí, uvedla ČTK.