Problém je, že v některých obcích zákaz podomního prodeje není, ačkoliv místní zastupitelstvo může být přesvědčeno o opaku. Minulý rok se totiž zprostředkovatelská činnost přesunula z živnostenského do energetického zákona.
V mnoha jiných ohledech to zprostředkovatelům značně zkomplikovalo jejich působení. Obce si nicméně musí nově upravit předpisy a podomní prodej na svém území zakázat, Dřívější zákazy, vydané na základě zmocnění v živnostenském zákoně, již neplatí, upozorňuje Energetický regulační úřad (ERÚ).
Energošmejdi opět útočí, zákazník se jich může zbavit snáz než před krizí![]() |
„Dnes už obce či města na energošmejdy nedosáhnou zákazem podomního prodeje podle živnostenského zákona. Nicméně mohou použít paragraf 11p energetického zákona. Ten jasně hovoří mimo jiné o možnostech obce stanovit, že je poskytování služeb prováděných mimo obchodní prostory při výkonu zprostředkovatelské činnosti v energetických odvětvích v obci nebo v její části zakázáno,“ popisuje Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR.
Setkali jste se s energošmejdy?
„Vzhledem k nedobrým zkušenostem s praktikami podomních prodejců bych zákaz, respektive úpravu tržního řádu, doporučila přinejmenším ke zvážení všem obcím a městům. Spotřebitel tím o nic nepřijde. Pokud chce využít služeb zprostředkovatelů, vždy je může oslovit sám, po řádném uvážení a porovnání nabídek, nikoliv pod nátlakem, kterým jsou podomní prodejci proslulí,“ doporučuje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.
V každém případě, pokud na dveře domácnosti zaklepe prodejce energií a začne nevybíravým způsobem člověku vnucovat změnu dodavatele, je na místě kontaktovat místní policii.
„Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec. Obrátit se na městskou policii je důležité i kvůli rychlosti, s jakou mohou místní policisté zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů,“ vysvětluje Zemanová.