Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

Vysoké účty za energie zkrotí zateplení domu. Času už moc nezbývá

Nezateplené rodinné domy čeká v zimě tvrdý finanční náraz. Pokud nesníží spotřebu energie, roční účet za energie se jim může letos vyšplhat i na 200 tisíc korun.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle analýzy Asociace výrobců minerální izolace jsou v Česku stále dvě třetiny rodinných domů nezateplené. Jde většinou o starší stavby v menších obcích, ve kterých žijí nízkopříjmové skupiny obyvatel, velmi často senioři.

Nezateplené bytové domy rovněž musí počítat s růstem nákladů, ale nárůst tam nebude tak dramatický jako v případě solitérních rodinných domů, které jsou nezateplené, rozlehlé a mají mnohem větší ochlazovanou plochu, tudíž větší nároky na vytápění.

„Dům bez izolace s obytnou plochou 150 metrů čtverečních běžně spotřebuje okolo 40 MWh ročně. Při průměrné fixované ceně tří tisíc korun za jednu MWh plynu a pět tisíc korun v případě elektřiny se roční účet za energie vyšplhá na 120 tisíc korun, respektive 200 tisíc korun, a to jenom za vytopení domu a ohřev vody. K tomu je ještě třeba připočíst přibližně tři až čtyři MWh za napájení elektrospotřebičů, což je dalších 20 tisíc korun,“ varuje architektka Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace.

Přímotopy jsou past na statisíce. Rodina může za rok zaplatit až čtvrt milionu

Řada dodavatelů plynu navíc oznámila další zdražení, a ještě před topnou sezonou tak cena plynu poskočí na 5 000 Kč za MWh, a v případě elektřiny dokonce na 10 tisíc korun za MWh.

„V takovém případě mohou domácnosti se spotřebou okolo 40 MWh zaplatit ročně za energie i více než 200 tisíc korun bez ohledu na to, jestli topí elektřinou nebo plynem,“ varuje Kubů a dodává, že lidé často své účty podceňují.

„Lidé musí vědět, že jestli mají spotřebu více než 20 MWh, tak by měli počítat s měsíčními zálohami okolo 8 až 10 tisíc korun. Pokud je to mimo vaše finanční možnosti, musíte spotřebu podstatně snížit. Ideálně zateplením domu, anebo drastickým omezením spotřeby,“ varuje architektka.

Podstatného omezení spotřeby lze dosáhnout snížením vlastního komfortu, stáhnout teplotu na 18 stupňů, což ukrojí ze spotřeby zhruba 15 procent nákladů, a zmenšením vytápěné plochy, tedy vytápět jen několik místností v domě. Tato opatření by mohla snížit spotřebu o přibližně 10 MWh, v penězích vyjádřeno zhruba o 30 až 50 tisíc korun.

Na fasádu 20 centimetrů izolace, do střechy 40

Další možností, jak ušetřit, je dům rychle dodatečně zateplit. Tady ale začíná boj s časem. „Kompletní zateplení domu včetně přípravy zabere několik měsíců, a navíc realizační firmy mají nasmlouvány zakázky mnohdy i více než půl roku dopředu. Před topnou sezonou se to dá těžko stihnout,“ říká Kubů.

V úvahu tak přichází jen částečné zateplení míst s velkými tepelnými ztrátami, což jsou střechy a stropy. „Třeba zateplením střechy lze tepelné ztráty snížit o 20 procent. Foukanou izolací lze zateplit střechu běžného rodinného domu během jednoho dne za 50 až 80 tisíc korun. Zateplení může být realizováno během několika dnů, to do zimy stihnout lze,“ vysvětluje architektka.

Za neplatiče musí zaplatit sousedé. Družstva se bojí dluhů za teplo či vodu

Podle odborníků je ekonomicky efektivní tloušťka fasádní izolace z pohledu investice a úspory alespoň 20 centimetrů. „Pokud by rostly ceny energie meziročně o čtyři procenta, vyplatí se fasádu zateplit 28 centimetry, střechu více než 40 centimetry,“ vysvětluje Michal Čejka, energetický expert z obecně prospěšné společnosti Porsenna, a dodává:

„Kdo podcení tloušťku izolace, ten se do budoucna nezajistí proti výkyvům cen energií. A navíc ho bude zateplení stát skoro stejně jako toho, kdo si dům pořádně zateplí. Pouze 10 centimetrů izolace na fasádě nebo 20 centimetrů ve střeše je velmi špatná investice.“

Z reprezentativního průzkumu AVMI mezi pěti sty majiteli novostaveb rodinných domů nicméně vyplynulo, že lidé zateplili fasádu v průměru pouze 13,5 centimetry izolace. To potvrzuje i architektka Kubů:

„Mezi nejprodávanější tloušťky fasádních izolací patří 12 a 14 cm, což je žalostně málo pro rekonstrukce, ale i pro většinu novostaveb. U starších staveb doporučujeme dvojnásobek. V případě použití 12 nebo 14 centimetrů izolace se investor ani nepřiblíží nízkoenergetickému standardu,“ uzavírá Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace.

MODELOVÁ SITUACE

Čtyřčlenná domácnost v nezatepleném domě s podlahovou plochou 150 m2 spotřebuje 40 MWh plynu ročně. Při průměrné současné fixované ceně plynu 3 000 Kč za 1 MWh zaplatí měsíčně 10 000 Kč, ročně 120 000 Kč. V případě elektřiny (či nové fixace plynu) to je i více než 5000 Kč za 1 MWh, tedy měsíčně 16 666 Kč, ročně 200 000 Kč. Pozor, nové ceny elektřiny se vyšplhaly dokonce na 10 000 Kč za 1 MWh.

Po komplexním zateplení domu klesne spotřeba domácnosti na 12 MWh a měsíční platby spadnou na cca 3000 Kč (při ceně energie 3 000 Kč za 1 MWh) či 5 000 Kč (5 000 Kč/1 MWh). Rodina tak uspoří 84 000 Kč, respektive 140 000 Kč ročně. Rozpočet na provedení zateplení činí 522 000 Kč bez dotace. Návratnost investice je tak v závislosti na ceně energií kratší než 6,5 roku. S 30% vládní dotací dokonce ještě o dva roky kratší.

Pokud chce domácnost ušetřit, vyplatí se i dílčí investice, například do zateplení střechy. Realizace stojí obvykle od 50 do 80 000 Kč, a tepelné ztráty přitom sníží o 20 %. Investice se obvykle vrátí do pěti let. Další úsporná opatření lze provést později.

Roční spotřeba plynu v rodinném domě podle míry zateplení.
Autor:
  • Nejčtenější

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Síkelovo poslední slovo: spotřeba neovlivní stropní cenu energií u domácností

Jako v pohádce Pyšná princezna si lze připadat při sledování výroků ministra průmyslu a obchodu o zastropování cen...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Vláda dohnala resty. Povolování staveb zelených zdrojů energie se zjednoduší

Stavby obnovitelných zdrojů energie do 50 kilowatt už nebudou muset získávat povolení stavebního úřadu ani licenci...

Do ciziny odteklo méně zisků z vody, vlastnictví infrastruktury se vrací obcím

Premium Voda vynáší zahraničním koncernům v Česku stále méně. Vodárenským společnostem totiž po dvaceti a více letech v...

V kavárně Obecní dům hosty obsluhují roboti, mají hlavně zrychlit provoz

Roboti se již stali nedílnou součástí některých gastro provozoven. Majitelé kaváren a restaurací si od toho slibují...

Dohoda potvrdila dědictví po Kellnerovi, každé z dětí má deset procent

Dohoda o rozdělení dědictví po podnikateli Petru Kellnerovi nabyla právní moci. Majoritním akcionářem PPF je tak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...