Spotřeba elektřiny i plynu za letošní první čtvrtletí meziročně vzrostla, v obou případech byla dokonce vyšší než ve stejném období roku 2023. Podle Jana Šefránka, předsedy Rady ERÚ je to potvrzení, že období kontinuálních poklesů skončilo.
„Zejména spotřebu plynu ovlivnily meziročně nižší teploty. Skutečná spotřeba vzrostla o více než 14 procent, po přepočtení na dlouhodobý teplotní normál byla vyšší o 3,5 procenta,“ uvádí šéf ERÚ. Jak dodává, kromě počasí hrají roli i další vlivy včetně cen energie.
Češi mají nejdražší elektřinu v Evropě. Ale proč? Důvodů je víc![]() |
K růstu spotřeby plynu přitom došlo u všech kategorií odběratelů. ERÚ očekává, že tento trend bude pokračovat i v budoucnu v souvislosti s postupným přechodem od uhlí k plynu. V případě elektřiny tvořili výjimku jen odběratelé připojení na hladině velmi vysokého napětí. „Výrazně vzrostla spotřeba domácností, v elektřině dokonce o více než devět procent,“ doplňuje Šefránek.
Produkce elektřiny vzrostla
Celková netto spotřeba elektřiny byla v prvním kvartálu letošního roku 16,4 terawatthodin (TWh). V meziročním srovnání to znamená nárůst o 2,7 procenta. Tyto údaje však nezahrnují vlastní spotřebu na výrobu elektřiny, ztráty a spotřebu elektřiny na přečerpávání.
Zatímco u velkoodběratelů na hladině velmi vysokého napětí došlo k poklesu spotřeby o 1,6 procenta, u ostatních kategorií spotřeba rostla. U velkoodběratelů na hladině vysokého napětí to bylo o 0,8 procent, u podnikatelů o 2,3 procent a u domácností dokonce o 9,1 procenta.
Ještě výrazněji než spotřeba rostla výroba elektrické energie, meziročně o 9,6 procenta. I proto opět převažoval export elektřiny nad jejím importem. Hodnota salda se proti loňskému prvnímu čtvrtletí zvýšila z 1,7 TWh na 2,9 TWh, samotný export vzrostl o 36,1 procenta na 7,6 TWh.
Propad spotřeby elektřiny a plynu v Česku se zastavil, uvádí zpráva ERÚ![]() |
Největší meziroční nárůst zaznamenala výroba v paroplynových elektrárnách a to o více než 54 procent, produkce fotovoltaických elektráren vzrostla o více než 35 procent a parní elektrárny zvýšily výrobu o téměř 23 procent. Více vyrobily také elektrárny plynové a spalovací.
Naopak produkce vodních elektráren klesla o 44 procent, v případě větrných elektráren činil propad necelou čtvrtinu.
Výroba z jaderných elektráren byla prakticky totožná jako lon. Celkový instalovaný výkon výroben elektřiny v Česku činil 22,9 GW, meziročně to bylo více o 2,6 procenta. K největšímu meziročnímu nárůstu došlo u elektráren fotovoltaických a plynových.
Domácnosti si musely přitopit
Spotřeba plynu v Česku vystoupala v prvním letošním čtvrtletí na 2,8 milionů kubických metrů (30 TWh), což je proti loňsku nárůst o 14,2 procenta. Ovšem po přepočtení spotřeby na dlouhodobý teplotní normál je meziroční rozdíl výrazně menší, a to 3,5 procenta.
Energie můžeme zlevnit spojením výroby elektřiny a tepla, říká expert![]() |
Podle ERÚ vliv počasí markantně změnil i průběh spotřeby v jednotlivých měsících. Zatímco mimořádně teplý leden umožnil vytápět méně, v únoru a především pak v březnu, které byly chladnější než v loňském roce si domácnosti musely přitopit. V zásobnících bylo na konci března 842 milionu m3, a byly tedy naplněny z 36,9 procenta. Loni byly ve stejném čase zásobníky naplněné na více než 61 procent.
Růst spotřeby byl patrný u všech kategorií odběratelů, tedy u maloodběratelů a velkoodběratelů z řad podnikatelů a to v obou případech o více než 14 procent, v případě domácností to bylo více o 13,8 procenta.
Naplněnost zásobníků |