Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

  6:00aktualizováno  6:00
Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat o zvýšení ceny. Přesně v téhle situaci jsou nyní kvůli prudkému růstu cen na burze dodavatelé elektřiny. Není jednoduché na rovinu říct, že napřesrok zdražíte o stovky korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Někteří dodavatelé proto hledají cesty, aby to vypadalo, že pro zákazníky dělají první poslední. Jenže nakonec to může být zákazník, kdo na tom nemusí vydělat.

Tisícikoruny navíc. Na Čechy se valí skokové zdražení elektřiny a plynu

Třeba Centropol odběratelům (má jich zhruba 300 tisíc) rozeslal před pár dny dopis, v němž je informuje o zdražení. MF DNES má psaní k dispozici. Firma dává na výběr. Buď je k 18. prosinci převede z­ tarifu Blik na ceník Ekonomik-E, což s sebou pro nejběžnější sazbu D02d znamená zvýšení platby za silovou elektřinu o 19 procent na 1 718 korun za megawatthodinu.

Jako alternativu nabízí zdánlivě výhodný přechod na ceník Kamarád. Jde o tarif, kde cena není zřejmá přímo z ceníku, ale pro každý rok se propočítává podle předem daného vzorce z cen na burze. Problém je, že Centropol v dopise uvádí jen (relativně nízkou) cenu pro letošní rok. Ta se však od ledna změní. Jak, o tom firma mlčí.

„Nová cena se stanovuje každoročně k 1. lednu podle předem definovaného transparentního vzorce. Cenu na rok 2019 nyní ještě neznáme,“ říká mluvčí Centropolu Aleš Pospíšil. Podle orientačního propočtu, který MF DNES na základě vzorce provedla, však cena za megawatthodinu pro tarif s běžnou spotřebou stoupne meziročně o 24 procent. A bude tak vyšší než u­ druhého produktu Ekonomik-E.

„Pouze pro ty, co se orientují na trhu“

„Dlouhodobě se zákazníkům vyplatí ceníky, které kopírují vývoj cen na burzách, což je v našem případě ceník Kamarád. Proto jim tuto možnost nabízíme. Kamarád je aktuálně nejžádanějším produktem,“ tvrdí Pospíšil.

Energetický regulační úřad (ERÚ) však obecně tarify, kde se cena mění podle předem daného vzorce, příliš nedoporučuje. „Takový produkt je určen jen pro zkušeného spotřebitele, který se velmi dobře orientuje na trhu,“ říká mluvčí úřadu Michal Kebort.

„Důležitá je také forma uzavírané smlouvy. Pokud by byla sjednána na dobu určitou, mohlo by být její předčasné ukončení, bez dalšího spojeno s vysokou sankcí,“ upozorňuje Kebort.

U Centropolu se Kamarád uzavírá na dobu určitou, konkrétně na 39, 59 nebo 109 měsíců (tedy přes devět let). Ukončení smlouvy je možné provést pouze v intervalu od šesti měsíců do pěti měsíců před koncem její platnosti, jinak se smlouva automaticky prodlouží.

Navíc může být matoucí, že ačkoliv jde o časově ohraničený produkt, cena není garantována po celou dobu jeho trvání, jak to nabízejí jiní dodavatelé.

Vzhledem k ­tomu, že nejde o standardní ceníky, ale podle vzorce vypočítané ceny, nemusí Centropol o­ změně informovat. Zákazník nemůže od smlouvy odstoupit, pokud s novou cenou nesouhlasí – o vzorci na výpočet totiž celou dobu ví. Je to dobře postavená smluvní konstrukce, kterou nový občanský zákoník umožňuje.

Změnu ceníku je nutné oznámit měsíc předem

U běžných ceníkových cen je přitom možné smlouvu vypovědět, pokud se ceny změní. Dodavatel musí v takovém případě změny smluvních podmínek, zejména ceny, oznámit nejméně 30 dnů předem, a to dostatečně adresně, individuálně a konkrétně.

A podle pravidel ERÚ pak může spotřebitel nejpozději deset dní před nabytím účinnosti změn od smlouvy odstoupit. Dodavatel, který by chtěl nové ceny zatajit a neoznámil je podle pravidel, je automaticky potrestán tím, že od smlouvy lze odstoupit celé tři měsíce poté, kdy změny začnou platit.

Tarif, jehož cena se mění podle pohybů na burze, má ve své nabídce například také Bohemia Energy. Smlouva se však uzavírá na dobu neurčitou a lze ji vypovědět s klasickou tříměsíční výpovědní lhůtou.

Tohle však není jediná finta, které dodavatelé nyní používají, aby skryli rozsah zdražení. Řada z nich například na příští rok nově zavedla či podstatně zvýšila stálou platbu za odběrné místo. Může jít i o pětistovku ročně navíc. Obchodníci mohou spoléhat na to, že odběratel si porovná jen platbu za odebranou megawatthodinu.

Řada dodavatelů také uváděla, o ­kolik procent stoupnou celkové platby, nikoliv pouze silová složka ceny, nad níž mají kontrolu. Opticky to pak vypadá, že cena tolik nenarostla.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Mastnota, mrtví ptáci i myší trus. Inspekce loni zavřela 178 provozoven

Restaurace Quán Tú Truong v pražské tržnici Sapa. Jeden z několika místních...

Pokud něco jíte, dejte si pauzu. Pohled do loni uzavřených restaurací a podniků, které pracují s potravinami, je...

Dopady boje s hazardem: obce přišly o 1,1 miliardy na daních z automatů

Ilustrační snímek

I když stát vybírá na dani z hazardu rok od roku více, mnoha obcím tyto příjmy klesly. Mohou za to zejména přísnější...

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Najdete na iDNES.cz