Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

  6:00aktualizováno  6:00
Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat o zvýšení ceny. Přesně v téhle situaci jsou nyní kvůli prudkému růstu cen na burze dodavatelé elektřiny. Není jednoduché na rovinu říct, že napřesrok zdražíte o stovky korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Někteří dodavatelé proto hledají cesty, aby to vypadalo, že pro zákazníky dělají první poslední. Jenže nakonec to může být zákazník, kdo na tom nemusí vydělat.

Tisícikoruny navíc. Na Čechy se valí skokové zdražení elektřiny a plynu

Třeba Centropol odběratelům (má jich zhruba 300 tisíc) rozeslal před pár dny dopis, v němž je informuje o zdražení. MF DNES má psaní k dispozici. Firma dává na výběr. Buď je k 18. prosinci převede z­ tarifu Blik na ceník Ekonomik-E, což s sebou pro nejběžnější sazbu D02d znamená zvýšení platby za silovou elektřinu o 19 procent na 1 718 korun za megawatthodinu.

Jako alternativu nabízí zdánlivě výhodný přechod na ceník Kamarád. Jde o tarif, kde cena není zřejmá přímo z ceníku, ale pro každý rok se propočítává podle předem daného vzorce z cen na burze. Problém je, že Centropol v dopise uvádí jen (relativně nízkou) cenu pro letošní rok. Ta se však od ledna změní. Jak, o tom firma mlčí.

„Nová cena se stanovuje každoročně k 1. lednu podle předem definovaného transparentního vzorce. Cenu na rok 2019 nyní ještě neznáme,“ říká mluvčí Centropolu Aleš Pospíšil. Podle orientačního propočtu, který MF DNES na základě vzorce provedla, však cena za megawatthodinu pro tarif s běžnou spotřebou stoupne meziročně o 24 procent. A bude tak vyšší než u­ druhého produktu Ekonomik-E.

„Pouze pro ty, co se orientují na trhu“

„Dlouhodobě se zákazníkům vyplatí ceníky, které kopírují vývoj cen na burzách, což je v našem případě ceník Kamarád. Proto jim tuto možnost nabízíme. Kamarád je aktuálně nejžádanějším produktem,“ tvrdí Pospíšil.

Energetický regulační úřad (ERÚ) však obecně tarify, kde se cena mění podle předem daného vzorce, příliš nedoporučuje. „Takový produkt je určen jen pro zkušeného spotřebitele, který se velmi dobře orientuje na trhu,“ říká mluvčí úřadu Michal Kebort.

„Důležitá je také forma uzavírané smlouvy. Pokud by byla sjednána na dobu určitou, mohlo by být její předčasné ukončení, bez dalšího spojeno s vysokou sankcí,“ upozorňuje Kebort.

U Centropolu se Kamarád uzavírá na dobu určitou, konkrétně na 39, 59 nebo 109 měsíců (tedy přes devět let). Ukončení smlouvy je možné provést pouze v intervalu od šesti měsíců do pěti měsíců před koncem její platnosti, jinak se smlouva automaticky prodlouží.

Navíc může být matoucí, že ačkoliv jde o časově ohraničený produkt, cena není garantována po celou dobu jeho trvání, jak to nabízejí jiní dodavatelé.

Vzhledem k ­tomu, že nejde o standardní ceníky, ale podle vzorce vypočítané ceny, nemusí Centropol o­ změně informovat. Zákazník nemůže od smlouvy odstoupit, pokud s novou cenou nesouhlasí – o vzorci na výpočet totiž celou dobu ví. Je to dobře postavená smluvní konstrukce, kterou nový občanský zákoník umožňuje.

Změnu ceníku je nutné oznámit měsíc předem

U běžných ceníkových cen je přitom možné smlouvu vypovědět, pokud se ceny změní. Dodavatel musí v takovém případě změny smluvních podmínek, zejména ceny, oznámit nejméně 30 dnů předem, a to dostatečně adresně, individuálně a konkrétně.

A podle pravidel ERÚ pak může spotřebitel nejpozději deset dní před nabytím účinnosti změn od smlouvy odstoupit. Dodavatel, který by chtěl nové ceny zatajit a neoznámil je podle pravidel, je automaticky potrestán tím, že od smlouvy lze odstoupit celé tři měsíce poté, kdy změny začnou platit.

Tarif, jehož cena se mění podle pohybů na burze, má ve své nabídce například také Bohemia Energy. Smlouva se však uzavírá na dobu neurčitou a lze ji vypovědět s klasickou tříměsíční výpovědní lhůtou.

Tohle však není jediná finta, které dodavatelé nyní používají, aby skryli rozsah zdražení. Řada z nich například na příští rok nově zavedla či podstatně zvýšila stálou platbu za odběrné místo. Může jít i o pětistovku ročně navíc. Obchodníci mohou spoléhat na to, že odběratel si porovná jen platbu za odebranou megawatthodinu.

Řada dodavatelů také uváděla, o ­kolik procent stoupnou celkové platby, nikoliv pouze silová složka ceny, nad níž mají kontrolu. Opticky to pak vypadá, že cena tolik nenarostla.

Nejčtenější

Zemětřesení v Lidlu a Kauflandu. Dlouholetý šéf zamíchal vedením řetězců

Ilustrační snímek

Německými řetězci Lidl a Kaufland, patřícími do jedné skupiny Schwarz Gruppe, otřásají změny v jejich nejvyšším vedení....

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Další z rubriky

V Berouně se našly padělky stavebnice LEGO, měly hodnotu přes 300 tisíc

Celníci ve skladě v Berouně objevili padělky stavebnice Lego.

Druhý dubnový týden odhalila Celní správa České republiky v Berouně padělky stavebnice LEGO. Jedná se o stavebnice,...

Poslanci navrhli výjimky z povinné EET pro pomlázky, kapry i burčák

 Velikonoční trhy na Andělu.

Při schvalování zákona rozšiřující povinnost vést elektronickou evidenci bude Sněmovna rozhodovat o stovkách výjimek,...

Ekonomika si nemůže dovolit zvyšování minimální mzdy, tvrdí komora

Ilustrační snímek

Hospodářská komora navrhuje, aby se minimální mzda nezvyšovala. Požadavek odborů na růst minimální mzdy o 1 650 na 15...

Najdete na iDNES.cz