Energetika se má prodávat stejně jako Unipetrol

  18:39aktualizováno  18:39
Ministr průmyslu Miroslav Grégr může slavit další vítězství. Fond národního majetku zrušil na základě námitek antimonopolního úřadu výběr poradců pro prodej elekroenergetiky a plynárenství. Právě Grégrův resort chtěl po ministru Pavlu Mertlíkovi, aby výběrové řízení zrušil. Mertlík to odmítl a odstoupil z funkce. Ministerstva průmyslu a financí teď navrhují, aby vláda vybrala jednoho poradce, podobně jako při prodeji Unipetrolu.

Grégrovo ministerstvo zdůvodňuje nový návrh snahou nezdržovat dále privatizační proces. "Navrhujeme, tak jako při výběru poradce pro Unipetrol, výběr asistenční firmy pro privatizaci elektroenergetiky a plynárenství výzvou jednomu zájemci o podání nabídky," prohlásila mluvčí MPO Anna Stárková.

Návrh musí ještě spolupodepsat Mertlíkův nástupce Jiří Rusnok. Kdy se dostane do programu jednání vlády zatím není jasné.

O poradce se strhla bitva
Poradce pro privatizaci strategického energetického odvětví vybíral Fond národního majetku společně s meziresortní komisí. Zatímco v případě poradenské firmy pro prodej elektroenergetiky se FNM i komise shodly, bitva vypukla u poradce pro plynárenství.

Fond označil za vítěze společnost Deloitte & Touche/NM Rothschild pro elektroenergetiku a firmu Salomon Brothers/Citibank pro plynárenství. Komise přitom doporučila vybrat ABN Amro, Salomon vyhrál až poté, co Fond upravil bodování kritérií.

Postup FNM hájil ministr Mertlík, vláda s ním naopak nesouhlasila a kritizovali jej i opoziční poslanci. K nejasnostem došlo i u výběru poradce pro elektroenergetiku, přestože se na vítězi fond i komise shodly. Komise totiž řadu zájemců předem vyloučila s odůvodněním, že nesplnili formální požadavky pro předložení nabídky.

Ministerstvo bez práva veta
Vláda uložila ministru financí Pavlu Mertlíkovi, aby jeho resort vypracoval právní analýzu, která umožní výběrové řízení zrušit. Mertlík to považoval za nereálné a nebezpečné pro další průběh privatizace a vládní požadavek se pro něj stal jedním z důvodů k rezignaci.

Ministerstvo financí nicméně analýzu vypracoval a kabinet ji přijal. Vyplynulo z ní, že rozhodnutí nemůže zrušit nikdo kromě Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.

"Vyčkáme rozhodnutí antimonopolního úřadu a pak se k problematice vláda znovu vrátí," řekl tehdy ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.

Jádrem sporu o výběr poradců je otázka, kdo má vlastně poradce vybírat. Zatímco většina vlády v čele s ministrem Grégrem tvrdí, že právo má kabinetem zřízená meziresortní komise, FNM pod vedením Mertlíkova týmu s tím nesouhlasil.

"Proti rozhodnutí antimonopolního úřadu není ze zákona přípustné jakékoliv odvolání," komentovala zrušení výběru poradců mluvčí FNM Jana Víšková. Také ona potvrdila, že na tahu je teď vládní kabinet, který musí rozhodnout o dalším postupu.

Autoři: ,

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Zdravý rozum zvítězí, věří exportéři. Pokud ne, na hranicích budou fronty

Odpůrci brexitu demonstrují v Birminghamu během konference Konzervativní...

Špatná zpráva. Tak hodnotí Asociace exportérů úterní odmítnutí dohody o brexitu v britském parlamentu. Může být ale...

Cena dřeva za rok klesla o polovinu. Na kůrovci se dá ale i dobře vydělat

Práce s motorovou pilou je hlučná. Ve Žďáru to bude v neděli problém.

Pro majitele lesů je to pohroma. Cena za kůrovcové dřevo balancuje na hranici ziskovosti a nic nenapovídá tomu, že se...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Najdete na iDNES.cz