Regulační úřad zostří kontroly. Na anonymní solárníky pošle Rychlé šípy

  4:06aktualizováno  4:06
Velké solární elektrárny s anonymními majiteli budou mít v příštích týdnech a měsících nepříjemnou návštěvu. Energetický regulační úřad (ERÚ) do nich chce vyslat svůj speciálně posílený kontrolní tým s přezdívkou Rychlé šípy, aby zjistil, zda dodržují podmínky přidělených licencí, a čerpají tak oprávněně mnohdy obří státní dotace.
Solární elektrárna. Ilustrační foto

Solární elektrárna. Ilustrační foto | foto: AP

Úřad vedený Alenou Vitáskovou tak chce zřejmě přitvrdit ve svém boji proti velkým fotovoltaikám připojeným do konce roku 2010, které těží z vysokých výkupních cen solární elektřiny stanovených předchozím vedením ERÚ. Vitásková už dříve řekla, že cena sluneční elektřiny byla do roku 2010 stanovena nezákonně.

Tým, který se zaměří na elektrárny s výkonem vyšším než jeden megawatt, má podle předem stanoveného detailního plánu začít pracovat od příštího pondělí. Podle informací MF DNES mají "Šípy" nařízeno postupovat při zjištění pochybení maximálně tvrdě, tedy udělovat co možná nejvyšší pokuty či ihned zahájit řízení o odebrání licence.

"Z hlediska bezpečnosti státu je důležité zaměřit se na fotovoltaické elektrárny s anonymními vlastníky, kteří dostávají podpory v řádech desítek miliard korun ročně, což může znamenat bezpečnostní riziko," tvrdí zdroj blízký ERÚ.

Ze dvou desítek největších solárních parků v zemi jich má anonymní majitele pět, celkově má však podle týdeníku Ekonom nejasné vlastníky 118 velkých fotovoltaik. O problematice solárních elektráren jako bezpečnostním riziku mluvil koncem minulého týdne také premiér Petr Nečas. Podle něj i na toto téma už jednala Bezpečnostní rada státu, o čem konkrétně, však neřekl.

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka potvrdil, že oddělení, která mají na starosti regulaci jak tradičních, tak alternativních zdrojů energií, procházejí reorganizací. "Paní předsedkyně už avizovala zpřísnění kontrolních mechanismů, takže personálně posilujeme kontrolní útvary, abychom mohli efektivně kontrolovat oprávněnost čerpání veřejných prostředků na obnovitelné zdroje, hlavně u velkých fotovoltaických elektráren," uvedl.

Solární parky ČEZ se kontrole vyhnou

Co přesně chtějí kontroloři u vytipovaných projektů hledat, není zcela jasné. "Předmětem kontroly budou všechny náležitosti licencí, které mají jednotlivé elektrárny uděleny. Pokud hloubkové kontroly objeví nedostatky, zahájí úřad správní řízení, která mohou vést až k odebrání licencí. Vzhledem k dopadu do rozpočtu státu i domácností a ekonomiky si ERÚ chce být jist, že podpora není zneužívána," vysvětlil Chvojka.

Šéf Aliance pro energetickou bezpečnost Martin Sedlák, který zastupuje část solárních podnikatelů, upozorňuje, že ERÚ by měl kontrolovat všechny obnovitelné zdroje shodně. "Všechny elektrárny nad jeden megawatt byly již detailně prozkoumány na konci roku 2010. Výsledkem jsou právě dnes již známé kauzy projektů, které mají problémy s termínem udělení licence," uvedl Sedlák. Mezi nimi je i případ solárních elektráren ze skupiny podnikatele Zemka, v němž nedávno policie obvinila z napomáhání k trestnému činu i samotnou Vitáskovou.

Aliance i další asociace solárníků podle Sedláka ERÚ žádaly, aby se zaměřil i na prošetření projektů obřích solárních parků nakoupených společností ČEZ. "Úřad však na naše podněty nereagoval," dodal.

  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pošta zbrojí na Vánoce. Na 15 milionů balíků najme pět tisíc brigádníků

Ředitel logistiky České pošty Petr Cinkl v úterý představil detaily o jejím provozu v následujících týdnech. Období...

Levnější naftu tirákům. České speditéry drtí konkurence, žádají slevy

Podíl českých šoférů na mezistátní přepravě zboží už pátým rokem strmě klesá. Na jejich místa se tlačí společnosti z...

Premium

Humanoid do každé firmy: mít robota je in. V Česku je jich už dvacet

V Česku se šíří móda programovatelných robotů, kteří baví zákazníky. Umí tančit, odpovídat na otázky a třeba i potřást...

CREDITAS: z banky pro zhodnocení úspor je lídr v technologiích se širokou nabídkou produktů

Málokterá finanční instituce zažila v uplynulých třech letech tak dynamický růst jako Banka CREDITAS. Přízeň klientů si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz