Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Každý sám za sebe. Analytici se obávají zástavy dodávek energie mezi státy EU

Evropští státníci se snaží přijít na řešení energetické krize. Evropským zemím totiž hrozí, že v případě tuhé zimy nebude dostatek energie a obyvatelé jednotlivých států budou mrznout. Pokud se nedostatek energie prohloubí, mohou evropské vlády přistoupit k omezení prodeje zemního plynu a elektřiny do jiných regionů, což by mohlo vést k vzájemnému zastavení dodávek a vyvolalo politickou a hospodářskou krizi.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

Zásobníky plynu v Evropské unii jsou momentálně naplněny přibližně ze 77 %. To je mnohem méně, než je pro toto roční období obvyklé, a v případě tuhé zimy jsou členské státy obzvláště zranitelné.

„Pokud se velmi ochladí, jsem si jistý, že jsou v Evropě takové státy, které kvůli národní bezpečnosti prostě třeba na dva týdny omezí vývoz a ohrozí tak dostatek energie pro jiný stát,“ řekl pro Bloomberg Marco Alvera, generální ředitel italské energeticko-infrastrukturní společnosti Snam SpA.

Ačkoli žádná evropská vláda zatím neřekla, že vývoz energií opravdu zastaví, čím vyšší ceny energií jsou, tím se pravděpodobnost, že k něčemu takovému nakonec dojde, zvyšuje.

Například v Norsku, jednom z největších evropských vývozců energie, se ceny elektřiny od loňského roku zvýšily sedmkrát. Předseda strany Střed, která může být brzy součástí koaliční vlády, pak na základě toho uvedl, že strana posuzuje, zda je legální omezit prodej do EU.

Vývoz elektřiny by mohlo zastavit i Srbsko. „Chceme hlavně zajistit, aby naši lidé měli v zimě doma teplo,“ řekl tento měsíc prezident Aleksandar Vučić. Omezením dodávek elektřiny na britské Normanské ostrovy pak pohrozila i Francie.

Státy jsou na sobě závislé

Energetické dodávky ze zahraničí představují asi 80 % plynu, který EU spotřebovává, přičemž většina pochází z Ruska, Norska a Alžírska. Některé státy by tak omezení dodávek mohlo výrazně omezit, jelikož například Německo dováží 90 % své energie.

„Pak tu máme státy jako Velká Británie, Belgie, Španělsko a Portugalsko, které se potýkají s dalším problémem a to nízkou kapacitou zásobníků plynu,“ říká analytik poradenské společnosti Verisk Maplecroft Fabrizio Farina.

Situaci nenahrává ani fakt, že evropský kontinent je energeticky velmi propojený. To by sice mělo vést k tomu, že energetický trh umožní sdružování zdrojů, ale pokud dojde k odstávce, některé státy mohou být výpadkem opravdu ohrožené.

Zásady solidarity mohou zklamat

EU má pro takové případy takzvané „zásady solidarity“, které mají zabránit tomu, aby některý stát zablokoval vývoz elektřiny nebo plynu a nechal jiného člena bez dodávek, zejména pokud jde o dodávky pro domácnosti.

Například ale Velká Británie už tyto zásady solidarity dodržovat nemusí a Britové tak mohou přestat energii na kontinent dodávat a stejně tak ostatní státy mohou přerušit toto spojení s ní a tím pádem by v zemi mohlo dojít k blackoutům, jelikož většina energie, která se zde používá, pochází z kontinentální Evropy.

„Brexit vystavuje Spojené království vyššímu riziku, že uvízne na mrtvém bodě, pokud země EU použijí energii jako nástroj vyjednávání nebo pokud v zimě pocítí vážný nedostatek,“ varuje Farina.

„Ačkoli to může být lákavé, členské státy EU nebudou moci přiškrtit dodávky plynu sousedům, kteří se potýkají s problémy, pokud se budou řídit předpisy EU,“ řekl Farina. Systém však ještě nikdy nebyl vyzkoušen v energetické krizi.

Miliony rodin můžou být v zimě bez proudu. Státy hledají podporu, nemusí ale stačit

„V praxi to bude zatraceně těžké,“ řekl Thierry Bros, bývalý obchodník s energiemi, který je nyní profesorem na pařížském Institutu politických studií. „Členské státy se začnou hádat. Největšímu riziku narušení dodávek v letošní zimě bude čelit Německo, protože spotřebovává hodně energie a jeho zásobníky jsou prázdné. A nemyslím si, že Španělé, Francouzi a Poláci jim budou příliš rádi pomáhat,“ předpovídá Bros.

Provozovatelé rozvodných sítí navíc tvrdí, že mají právo zastavit nebo změnit toky energie mezi zeměmi, pokud nemají dostatek elektřiny pro svou vlastní síť. Takové rozhodnutí navíc může přijít i od vlády.

„Tváří v tvář skutečné krizi a vyhlídce na výpadky elektřiny je docela dobře možné, že by se politici mohli rozhodnout evropské nařízení ignorovat, pozastavit vývoz a ochránit tak své lidi,“ řekl Benjamin Collie, ředitel společnosti Aurora Energy Research.

Každá země, která by zastavila toky, by se totiž vzdala příjmů z vývozu a tranzitních poplatků. I přesto, že finanční ztráty by mohly být vysoké, v praxi by to však pro jednotlivé státy stále mohlo být výhodnější, než vyrovnávání se s důsledky nedostatku energie, který by způsobil, že jeho občané nebudou moct svítit ani topit.

Autor:

Ekonom: Češi musí tlačit na zvyšování mezd, jinak budeme za Západem zaostávat

  • Nejčtenější

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrací se příspěvek na obnovitelné zdroje, odmaže většinu zlevnění elektřiny

Na účty za elektřinu se českým domácnostem od ledna příštího roku vrátí poplatek za obnovitelné zdroje jako před...

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nezaplnilo prázdné byty v Číně, šokoval statistik

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nestačilo na zaplnění všech prázdných bytů, které se nacházejí po celé Číně, prohlásil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exportér: Proč s námi nejednáte, pane premiére? Hrozí ekonomická katastrofa

Rozstřel Česko má předražené energie. To snižuje konkurenceschopnost našeho průmyslu. Pokud s tím vláda něco neudělá, hrozí...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Domy bez garáží. Obce si budou moci samy určit počty parkovacích míst

Premium Města a obce si budou moci stanovit, kolik parkovacích míst bude povinně muset být v nově postavených bytových domech....

Odborář KOVO: Chci, aby lidi zvedli zadky a řekli si o peníze, které si zaslouží

České odbory musí být víc vidět. Měly by oslovit mladé a představovat stejnou sílu, kterou mají třeba ve Francii. V...

Ochrana proti zdražování. Ceny zboží ve slevových akcích stoupají pomaleji

Premium Obchodníci v posledních dvou letech výrazně zvedli běžné ceny. Zboží ve slevových akcích však zdražili mnohem méně. A...

Cesta k úspěchu ve vedení? Musí vás to strašně bavit, říká šéfka Philip Morris

Premium „Práce vás musí především bavit a nabíjet pozitivní energií. Potom máte nejsilnější motivaci a chuť se posouvat. Každý...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...