Česko utržilo za emise téměř tři miliardy. Půjdou na zelené projekty

  14:30aktualizováno  14:30
Více peněz na výměnu kotlů, nebo zateplování. Češi letos získají více financí na projekty směřující ke snižování znečistění ovzduší. Stát si to může dovolit díky prodeji nadbytečných emisních povolenek. Loni z těchto transakcí získal téměř tři miliardy korun, což je ve srovnání s rokem 2014 téměř dvojnásobný nárůst.
Česká republika prodává povolenky ve společných aukcích přes energetickou burzu v Lipsku společnosti European Energy Exchange AG

Česká republika prodává povolenky ve společných aukcích přes energetickou burzu v Lipsku společnosti European Energy Exchange AG | foto: Reuters

Téměř tři miliardy získala Česká republika z prodeje Evropských emisních povolenek (EUA), tedy povolenek, které potřebují průmyslové podniky, aby mohly do ovzduší vypouštět oxid uhličitý.

„V roce 2015 bylo vydraženo 14 462 500 EUA v ceně 110 297 460 eur, čemuž odpovídá částka 2 992 870 240 korun,“ uvádí tiskové oddělení ministerstva životního prostředí. Příjem je možné označit za rekordní, oproti předešlému roku je totiž takřka dvojnásobný. V roce 2014 dosáhl výnos z prodeje povolenek 1,5 miliardy korun.

Česká republika prodává povolenky ve společných aukcích přes energetickou burzu v Lipsku společnosti European Energy Exchange AG (EEX), spolu s povolenkami ostatních členských států Evropské Unie. Podle ministerstva není možné určit, které země emisní povolenky od České republiky nakoupily.

„Jelikož však v dražbě figuruje burza jako centrální protistrana, prodává Česká republika formálně povolenky právě společnosti EEX, od které je pak kupují koneční příjemci,“ vysvětluje tiskové oddělení ministerstva.

Ceny emisních povolenek stouply

Rekordní prodej znamená mimo jiné to, že Česko cíle snižování emisí skleníkových plynů plní bez potíží a nemusí tedy nakupovat ani žádné jiné emisní kredity.

Emisní povolenky

Emisní povolenky zavedla Evropská unie v rámci snahy o omezení emisí oxidu uhličitého (CO2).

Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2 do ovzduší, firmy musejí povolenky nakupovat na trhu.

„Výnos z aukcí, který plyne státu, je ovlivňován množstvím povolenek určených k dražbě a jejich cenou. Oba faktory loni oproti roku 2014 narostly, přičemž u ceny došlo k citelnému meziročnímu zdražení o 29 procent,“ hodnotí pozitivní výsledek prodeje povolenek mluvčí Svazu průmyslu a dopravy České republiky (SPČR) Kateřina Pavlíková.

Ke snižování znečistění ovzduší českým průmyslem dochází už pět let po sobě. Zatímco v roce 2009 průmyslové podniky v Česku spotřebovaly 75,6 milionu emisních povolenek, v roce 2014 jim stačilo 68,1 milionu povolenek. Výsledek za loňský rok ještě není známý, ale předpoklad naznačuje další snížení.

„Vlivem investic do čistých nízkouhlíkových technologií, motivovaných zpřísňující se regulací, trhy s povolenkami, razantním nárůstem výroby energie z obnovitelných zdrojů a dalšími faktory, klesají emise skleníkových plynů navzdory růstu ekonomiky. V minulosti šly emise a rozvoj hospodářství ruku v ruce. Nyní se trend rozpojení CO2 a HDP začíná projevovat nejen ve vyspělých zemích, ale například i v Číně,“ vysvětluje jev Kateřina Pavlíková.

Desítky miliard ročně

Sumární investice podniků v odhadované výši desítek miliard ročně přinášejí pozitiva nejen pro ovzduší, ale také lidem, kteří čistší vzduch dýchají. Příjem z nepotřebných emisních povolenek je totiž ze zákona vázán k ekologickým investicím. V praxi to znamená, že téměř tři miliardy korun, které stát prodejem povolenek získal bude použito třeba na projekty zateplování, nebo výměny kotlů.

„Výnos z dražeb povolenek je účelově vázán na dodatečné financování činností vedoucích ke snižování emisí skleníkových plynů. Čím více získáme z prodeje povolenek, tím více financí půjde na podporu v rámci Nové zelené úsporám,“ potvrzuje tiskový obor ministerstva životního prostředí.

Navýšení dotací v jednotlivých složkách Nové zelené úsporám bude oznámeno průběžně, během letošního roku.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dukovany nestačí, musíme rozšířit i Temelín, říká ministr Havlíček

Jen obnovitelné zdroje nedokážou uhlí nahradit. Nezbývá nám nic jiného než do jádra jít, říká ministr průmyslu a...

Premium

Máte na farmě penzion? Můžete přijít o dotace

Většinu příjmů by farmář měl mít ze zemědělství. Jinak od roku 2021 přijde o dotace, chce Evropská unie. Výdělky...

Zákaz prodejů o některých svátcích se rušit nebude, rozhodla Sněmovna

Zákon zakazující prodej v obchodech o stanovených svátcích bude i nadále platit. V úterý tak rozhodla Sněmovna, když...

Premium

Po bobrovi bude na odstřel i vlk. Ohrožuje hospodářská zvířata a les

Vlci se v Česku opět budou moci střílet. Ovšem pouze výjimečně, pokud budou ohrožovat lidi nebo opakovaně napadnou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz