Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

ČEZ postaví v Česku 125 dobíjecích stanic. V provozu budou za dva a půl roku

  1:00
Evropská unie, stát i soukromé firmy pumpují stovky milionů korun do výstavby nových dobíjecích stanic. Cíl je jasný: lidé se nesmějí bát, že si nebudou mít kde dobít, když jejich elektromobilu dojde při cestě za město šťáva. V Česku najdeme 125 nových dobíjecích stanic.
Dobíjecí stanice

Dobíjecí stanice | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Společnost ČEZ aktuálně získala z evropských peněz v rámci Operačního programu Doprava příspěvek na vybudování dalších 125 veřejných rychlodobíjecích stanic napříč Českem.

Projekt počítá s rozpočtem téměř 129 milionů korun. Dotace má pokrýt maximálně 60 procent nákladů, zbytek platí ČEZ. Všech 125 nových stanic má být v provozu nejpozději za dva a půl roku.

ČEZ před dvěma týdny otevřel svou stou rychlodobíjecí stanici, k tomu provozuje ještě zhruba šedesát běžných dobíječek. „Nyní stavíme tempem jedné dobíjecí stanice týdně a toto tempo chceme ještě zrychlit. Do konce roku chceme mít v naší síti přes dvě stovky dobíječek,“ říká ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani.

Paralelně bude firma pokračovat ve výstavbě dalších stanic z vlastních prostředků a z dvojice grantů evropského programu CEF, který pokrývá hlavní dopravní tahy.

Stavět nové stanice rychlým tempem – často i za evropské peníze – se chystají i další firmy.

Za Prahu elektromobilní, volají organizace. Přibudou desítky stanic

„Provozujeme 71 stanic, což znamená 111 dobíjecích bodů. Do roku 2022 plánujeme toto číslo alespoň ztrojnásobit,“ říká mluvčí energetické společnosti PRE Petr Holubec. Firma uspěla v předchozí výzvě zmíněného operačního programu výstavby páteřní sítě rychlodobíječek.

Vedle toho ještě staví metropolitní síť PRE, což bude 112 standardních dobíjecích stanic v rezidenčních a sídlištních zónách Prahy. „A máme v přípravě ještě další obdobné projekty, abychom byli dostatečně připraveni na nástup elektromobility,“ dodává Holubec.

Další energetická firma, E.ON, má v Česku aktuálně 29 rychlodobíječek. „Během letošního roku počítáme s výstavbou minimálně dalších 15 rychlodobíjecích stanic a jedné ultrarychlodobíjecí stanice s výkonem 150 kilowattů. Tu bychom rádi vystavěli během letošního podzimu. 

Do roku 2020 plánujeme spustit 50 rychlodobíjecích stanic a čtyři ultrarychlé, zejména v blízkosti významných silničních koridorů, například u dálnic D1, D2, D5 nebo D8,“ říká vedoucí služeb mobility ve společnosti E.ON Martin Klíma.

Dobíječky s vyšším výkonem 150 kilowattů plánuje stavět i ČEZ. První pilotní by měla vzniknout někdy na přelomu roku, během příštího roku budou přibývat další. Stejně jako další firmy nyní staví rychlodobíječky s výkonem 50 kilowattů.

Dva a půl tisíce elektromobilů

Podle Evropské komise v průměru vychází, že na deset elektromobilů je třeba jeden veřejný dobíjecí bod, aby se u něj všichni zájemci stihli vystřídat. „Dobíjecí stanice musejí růst stejným tempem jako počet elektromobilů,“ říká ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani. 

Aktuálně by tak mohl celkový počet dobíječek, kterých je v Česku kolem čtyř stovek, stačit. Od roku 2009 bylo registrováno téměř dva a půl tisíce aut s čistě elektrickým pohonem.

Kolik v Česku jezdí elektroaut (31.7.2019)

Problém je ale nerovnoměrné rozmístění dobíjecích stanic. Nyní se koncentrují zejména ve větších městech a kolem hlavních dálničních tahů. To mohou částečně vyřešit právě evropské peníze, programy počítají s pokrytím všech okresů.

„Bariéra do dvou let zmizí, dobíjecích stanic bude dostatek. Navíc průměrný český automobilista ujede denně 50 kilometrů, na to úplně stačí domácí dobíječka. Druhá překážka je v ceně vozů. Ale i to se změní – bude klesat cena baterií, začne se splácet vývoj a se zvyšující se konkurencí přijde i snížení ceny,“ vysvětluje Klíma.

Navíc, pokud se naplní předpovědi a sny mnohých politiků a expertů, počet elektromobilů v nejbližších letech raketově vzroste. Jen za první pololetí bylo registrováno 360 elektrovozů, o 13 procent víc než ve stejném období loni. Nově registrovaným elektroautům podle statistik Svazu dovozců automobilů vévodí Nissan s 87 vozy, následuje BMW a Volskwagen.

Národní akční plán čisté mobility, který vláda schválila před čtyřmi lety, počítá s tím, že v roce 2023 bude v Česku 500 rychlodobíječek a 800 běžných nabíjecích stanic. 

Pravděpodobně jich však vznikne ještě víc. „V mezidobí došlo k výraznému poklesu nákladů na pořízení tohoto typu dobíjecích stanic. Náš aktuální odhad je, že počet podpořených běžných dobíjecích stanic může oproti původnímu odhadu víc než zdvojnásobit. Bude však záležet na zájmu ze strany žadatelů,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Dobíječky už jim nestačí. Energetické firmy se vrhají na prodej elektroaut

Smysl má podle ní budovat oba typy stanic. „Rychlodobíjecí stanice vytvoří páteřní síť, která umožní cestování elektromobily napříč republikou. Auta se na nich dobíjí na 80 procent kapacity a stanice budou sloužit k zajištění průjezdnosti,“ říká Rezková. Klasické stanice zase zajistí plošné pokrytí a mohou se hodit například řidičům, kteří zaparkují na několik hodin u nádraží či odstavného parkoviště na kraji města a pak pokračují veřejnou dopravou.

Jedním z problémů je podle Holubce nejednotný přístup k výstavbě dobíjecích stanic. „Postup pro povolení dobíjecí stanice a vyhrazení parkovacího stání není jednotný. A to i na úrovni jednotlivých městských částí. Proto trvá zbudovat dobíjecí stanici pro elektromobily neúměrně dlouho. Pro představu, někde i dva roky,“ upozorňuje Holubec.


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Drtivá většina Čechů odmítá elektromobil, přestože v něm nikdy neseděla

ilustrační snímek

Víc než třetina Čechů (35 %), kteří si plánují koupit nové auto, sáhne po benzinovém, 15 % po...

KOMENTÁŘ: Neutrální bilance CO2 elektroaut je trik, skóre vylepšuje i mlok

Škoda Auto kompenzuje emise podporou různých aktivit, například výsadbou...

Častou výtkou směřovanou proti elektromobilům je fakt, že sice při samotné jízdě nevypouštějí žádné...

Toyota představuje elektrickou budoucnost. Do vývoje vrazí 800 miliard

Studie elektromobilů značek Toyota a  Lexus

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje do roku 2030 investovat čtyři biliony jenů...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Že by řidič BMW, nebo snad Audi? Je to klišé, ale může na tom být i hodně...

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste...

Autofotka týdne: Obří průšvih levných elektroaut

Crashtest Renaultu Zoe

VIDEO Mysleli jsme si, že už se to dnes nemůže stát. Že všechna moderní auta mají zaručenou alespoň...

Rohlík chce ozelenit celou svou flotilu, příští rok zapojí 400 elektromobilů

Elektroauta Maxus z firemní flotily Rohlík.cz.

Největší tuzemský online supermarket Rohlík spolupracuje s dodavatelem energií E.ON na...

Norsko je lídrem v elektromobilitě, státu ale začíná chybět příjem z daní

Hyundai Ioniq 5

VIDEO Pokud jde o elektromobilitu na silnicích, Norsko hraje nejen v Evropě, ale i ve světě svou vlastní...

  • Nejčtenější

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Každý by měl v 18 letech dostat 20 tisíc eur, říkají němečtí vědci

Chudší polovina německých obyvatel zdědí něco málo, anebo vůbec nic. Němečtí výzkumníci přichází s nápadem, jak takovou...

Ani očkování nepomůže. Lidé ruší cesty do zahraničí, obávají se karantény

Rychle se šířící varianta omikron přiškrtila křehké oživení cestovního ruchu. Turisté ve velkém ruší plánované cesty do...

Nebývalá věc. Už v polovině ledna jsou evropské zásobníky plynu poloprázdné

Naplněnost evropských zásobníků plynu ve středu klesla pod 50 procent. Jde o rekord, většinou se zásoby dostanou pod...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Doplatí stavebko na škrty v rozpočtu? Ekonomové jsou pro zrušení podpory

Ministerstvo financí v současné době pracuje na novém státním rozpočtu pro rok 2022. Zbyněk Stanjura, který v jeho čele...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Na mýtném loni dopravci zaplatili rekordní částku. Pomohl nový systém

Dopravci loni zaplatili za průjezdy dálnic a silnic na mýtném téměř 14,2 miliardy korun. Meziročně jde o nárůst o 23...

Noční kluby strávily většinu roku v kómatu. Tahouny oboru byly kavárny

Celoroční tržby v gastro odvětví sice překonaly předchozí rok 2020 o 18 procentních bodů, nicméně i tak se zastavily...

Green Deal odnese střední třída. Činorodí lidé, které živí práce, varuje ekonom

Premium Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozorňuje, že nás v roce 2022 kvůli zdražování a inflaci čekají krušné...

Symbolická odměna a dva dny práce za měsíc. To čeká na poradce Petra Fialy

Diskuse nad vizí, strategií i nad střednědobými a dlouhodobými trendy České republiky – to jsou úkoly, které čekají na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...