Elektro zdraží, zavádí se poplatky za recyklaci

  1:00aktualizováno  1:00
Skoro každá rodina má doma ve sklepě nebo na chalupě starou ledničku či pračku, někdy už dávno neexistujících značek. Především kvůli nim za dva až čtyři týdny zdraží i nové výrobky. Od půlky srpna začíná platit novela zákona o odpadech.
Obchod, elektro, televize (c) profimedia.cz/corbis

Obchod, elektro, televize (c) profimedia.cz/corbis - Televize, elektro - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podle ní se výrobci a dovozci elektroniky musí postarat o sběr a likvidaci starých i v budoucnu prodaných spotřebičů.

V praxi to bude vypadat tak, že na cenovkách či účtenkách se objeví nový poplatek, takzvaný příspěvek na historické elektrozařízení. Tedy zboží už prodané, třeba i před deseti lety.

Poplatky budou podle druhu zboží a nákladů na jeho recyklaci od pár korun u mobilů po 400 korun u ledniček. Na cenovkách či účtenkách se budou podle pravidel obvyklých v Evropské unii objevovat až deset let.

Electro World leták

Nakupujete rádi v prodejnách Electro World? Všechny aktuální letáky Electro World a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Náklady na budoucí likvidaci nových ledniček, praček a vysavačů si už výrobci musí zahrnout rovnou do cen. V nich se projeví další nárůsty, ale jen v řádu desetikorun.

„Dohodli jsme se, že poplatek za likvidaci zboží bude na faktuře a tím i na cenovce pro konečného zákazníka od 1. září,“ říká Roman Tvrzník ze společnosti Elektrowin. Tu založilo dvanáct největších dovozců převážně bílé techniky.

Peníze vybrané na poplatcích budou schraňovat ve speciálně k tomu vytvořeném fondu. Z něj budou svoz i recyklace a likvidace elektrošrotu platit.

Teď se výrobci, dovozci a prodejci elektroniky musí dohodnout, nakolik nové poplatky za likvidaci starého elektrošrotu nechají zaplatit zákazníky a nakolik je případně vezmou na sebe.

Jedna skupina prodejců a výrobců tvrdí, že konkurence je natolik velká, že konečné ceny v obchodech nahoru nepůjdou, minimálně ne okamžitě. Druzí už připravují zákazníky na to, že si za dva týdny až měsíc při nákupu připlatí.

„Ceny se navýší,“ říká Radek Hacaperka, obchodní ředitel BSH domácí spotřebiče dodávající do obchodů značky Bosch a Siemens.

„Neumím si představit, jak bychom dodavatele donutili, aby to zaplatili sami,“ říká i šéf obchodu Datart Pavel Sláma.

Stejně mluví i Bohuslav Komín za síť prodejen Euronics a Proton. Pod heslem, že teď je poslední možnost k nákupu bez nových poplatků, připravili i letákovou akci. Ta se jim vyplatila. „Proti loňsku jsme pocítili výrazný nárůst, zákazníci přišli,“ říká Komín.

Někteří obchodníci naopak tvrdí, že konečné ceny zůstanou i přes nové poplatky stejné. „Konkurence je tak tvrdá, že výrobci poplatek vstřebají a v konečných cenách se neprojeví,“ tvrdí šéf Electroworldu v Česku Jiří Řízek. S návrhem na vyšší cenu se na ně zatím nikdo z výrobců ani dovozců neobrátil.

Udržení stejných cen na úkor vlastních marží připouštějí i někteří dovozci. „Na devadesát procent to tak bude. Obchodníci by jinak křičeli, nikdo si nedovolí zdražit,“ říká za dodavatele kuchyňských spotřebičů Moulinex Jan Wolf.

Peníze, které výrobci a dovozci na poplatcích vyberou, skončí ve fondu. Z něj se bude sběr odpadu a recyklace a likvidace platit. Ulevit by se tak mělo obcím, které se dosud o elektrošrot, jako o veškerý další odpad, měly starat.

„Většinou končil v komunálním odpadu na skládce,“ říká Lucie Císlerová z odboru životního prostředí na městském úřadu v Domažlicích.

Firmy by nově měly zajistit jeho recyklaci a likvidaci. „Budeme využívat sběrné dvory, které mají obce,“ říká Roman Tvrzník z Elektrowinu.

Pro domácnosti bude svoz odpadu fungovat podobně jako dnes, kdy dvakrát do roka přijede auto a vše naloží. Pouze to teď nebudou platit obce, ale dovozci elektra ze svého fondu. A více se angažovat budou i prodejci, z nichž někteří už dnes odvoz staré ledničky či pračky za poplatek nabízejí.

Problém je, že zatím stále není vyhláška, která by přesně vymezovala, za jakých podmínek bude likvidace elektrospotřebičů probíhat. Proto už také Elektrowin sdružující dvanáct dovozců řekl, že poplatky začne účtovat až v září namísto plánované půlky srpna.

„Snažíme se, aby vyhláška do 13. srpna byla,“ říká pouze Jarmila Krebsová z ministerstva životního prostředí. Stát bude také kontrolovat, pokud by se některý výrobce či dovozce na likvidaci nechtěl finančně podílet.

Odpovědnost za rezivějící ledničky mají v půlce srpna přejít na výrobce v celé Unii. Fakticky tak však učiní zatím zhruba patnáct zemí z 25.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Všechno závadné polské hovězí už je zajištěné, snědlo se 110 kilo

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Veškeré nezpracované hovězí maso z Polska ze 700 kilogramové zásilky se již dohledalo, řekl v pátek mluvčí veterinářů....

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Najdete na iDNES.cz