Elektřina asi podraží o devět procent

  13:07aktualizováno  13:07
- První zdražení elektřiny za vlády ČSSD se blíží. Mezi ministry se rýsuje shoda nad návrhem ministra průmyslu Miroslava Grégra, který chce co nejdříve zdražit domácnostem elektřinu o devět procent. "Nyní, po výměně na postu ministra financí, jsme dospěli ke shodě, takže k úpravě cen by mohlo dojít už od října," řekl včera Grégr.

Za minulých vlád bylo zvykem zvyšovat ceny energií v červenci, to se však letos nestihlo, protože Grégrův návrh blokoval exministr financí Ivo Svoboda. Jeho nástupce Pavel Mertlík s Grégrovou variantou souhlasí. "Nelze říci, že bychom se už dohodli, nicméně původní návrh ministerstva průmyslu mi připadá dobrý, realistický. Existují dobré předpoklady, abychom se dohodli," řekl včera Mertlík.

Pokud by se průměrný růst vztáhl na sazbu, kterou platí největší počet domácností, měsíční paušál by vystoupil na 63 korun plus 3,76 haléře za kilowatthodinu. Plyn se zdražovat nebude.

U elektřiny nyní dodavatelé nabízejí domácnostem šest různých sazeb podle velikosti odběru. Grégrův návrh stanoví, že průměr ze všech těchto sazeb má vzrůst o devět procent, ale jak si distribuční společnosti toto navýšení rozdělí do jednotlivých sazeb, je ponecháno na jejich volbě. "Tady jde o zprůměrovanou cenu ve všech šesti kategoriích. Jak si to 'distribučky' rozdělí, to by mělo být jejich záležitostí," řekl ministr.

Podle jeho mluvčí Dagmar Plaché je základní představa taková, že v ceně za jednu kilowatthodinu se zdražení dotkne méně těch, kteří odebírají více energie, a naopak. Podnikům se má letos elektřina zdražit o aktuální míru inflace - ta v červnu činila 2,2 procenta.

Grégrův plán stanoví, že v příštích třech letech se bude cena elektřiny pro domácnosti zvyšovat v průměru o 16 procent ročně, tak aby v roce 2002 tento proces skončil. "Pak by se měly úplně odstranit křížové dotace, kdy podniky doplácejí domácnostem. Cena pro obyvatele a pro podnikatelský maloodběr pak bude jednotná," řekl Grégr.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Strašné podmínky i mzda, popsal exzaměstnanec Agrofertu. Lžou, tvrdí Babiš

Drůbežárna

Ve firmách z holdingu Agrofert pracují zahraniční dělníci často za velmi špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Levná data? Musíme porovnat skutečné ceny a mluvit s operátory

Ilustrační snímek

Česko má jedny z nejvyšších cen mobilních dat v celé Evropě. Podle posledních porovnání u nás ceny mobilních služeb...

Českem se šíří prašivé dluhy. Roste počet firem, které přestaly splácet

peníze, ilustrace

Na trhu dluhopisů přibývají firmy, které si půjčily od drobných investorů peníze na další rozvoj a nyní jim je nechtějí...

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Najdete na iDNES.cz