Ekonomové známkovali vládu

  15:06aktualizováno  15:06
Velmi pestré vysvědčení by si na konci června přinesli domů ministři, kdyby dostali na papíře hodnocení ekonomů a analytiků posuzující užitečnost práce kabinetu v letošním druhém čtvrtletí. Vedle jedničky za prodej Komerční banky by dostali například trojku za zbrždění privatizace energetiky nebo čtyřku za návrh majetkových přiznání.

Vedle rozhodnutí o Komerční bance se nadprůměrně pozitivního ohlasu ze strany 26 porotců oslovených Institutem ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy dočkal ještě zákon o exekutorech nebo novela zákona o ČNB.

Výběr Société Générale, která za šedesát procent akcií Komerční banky zaplatí 40 miliard korun, dostal od poroty 199,08 bodů z tří set možných. „Privatizace poslední banky z ‚velké čtyřky‘ byla doprovázena jednoznačně pozitivními reakcemi. Panuje všeobecné přesvědčení, že jí stát prodal slušné bance za slušné peníze. Jedinými námitkami, které se ohledně privatizace vyskytly, byla neprůhlednost samotného výběru, respektive poskytnutí dalších garancí státu za špatné úvěry až ve výši dvacet miliard korun,“ píší autoři studie v komentáři.

Na zákonu o exekutorech ocenili ekonomové snahu vlády posílit postavení věřitelů, novela zákona o centrální bance zase sbližuje tuto právní úpravu s normami Evropské unie a posiluje nezávislost ČNB na vládě.

Naproti tomu s ostrou kritikou se setkala novela stavebního zákona, která měla umožnit vyvlastňování pozemků a kterou nakonec zamítl parlament. Ta skončila se známkou -48 bodů, přičemž nejhorší možný výsledek byl -300.

Za nejméně užitečný zhodnotila porota záměr vlády zavést přiznání z přírůstku majetku, jenž oznámkovala -49,35 bodu. „Až na výjimky velmi negativně přijatý návrh zákona. Většina odborníků s ním nesouhlasí, považuje ho za zbytečný. Někteří se vyjádřili, že tato podoba zákona je populistická a neznamenala by zásadnější změnu v procesu monitorování majetku nejvyšších příjmových skupin a navíc by nevedla ani k zvýšení daňových příjmů,“ konstatuje zpráva.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Měli bychom více spořit, ať máme polštář na krizi, říká Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Když si dnes vložíte peníze na účet, ve většině bank nedostanete skoro nic. Prostor pro vyšší úroky však existuje,...

Najdete na iDNES.cz