Jak doplnil, průmyslová produkce v roce 2020 sice celkově klesala, ale v říjnu již meziročně vzrostla. Sílu podnikatelského ducha podle něj naznačuje spotřeba elektřiny, kterou od března sleduje jako proměnnou veličinu pro ekonomicky vývoj. Ta na konci roku meziročně rostla. „Druhý lockdown měl na průmysl řádově nižší vliv než lockdown první. Průmysl se naučil s covidem žít,“ dodal.
Michl uvedl, že z delšího pohledu vidí stále dva rizikové scénáře, respektive dvě úplně odlišné možnosti dalšího vývoje. „A ty jsou stejné jako v mém loňském projevu bez ohledu na příchod pandemie,“ zopakoval ve středu. Jde o riziko deflace či výrazného poklesu inflace. Proto vyzývá k expanzivnímu rozpočtu a k vyšším investicím a jako druhý nejlepší krok doporučuje mírně snížit daně.
Česká ekonomika může růst, věří zaměstnavatelé. Řeší propouštění |
Druhým rizikem je podle Michla riziko bubliny na trhu aktiv. „Mimo jiné proto nechci pro ekonomiku záporné sazby. Proto bychom si měli zvyknout na pravidlo, že na koupi nemovitosti má dát každý minimálně deset procent ze svého a na zbytek hypotéku,“ podotkl.
Michl očekává, že dlouhé období extrémně nízkých sazeb ve světě povede k nadměrnému nárůstu zadlužení, a to u firem, domácností i státu. Proto doufá, že ČNB záporné sazby nezavede.