Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Důvěra v českou ekonomiku dál klesá, zejména u podnikatelů ve službách

  • 18
Důvěra v českou ekonomiku klesla v listopadu ve srovnání s říjnem o 4,4 bodu na 82 bodů. Níže byla naposledy v červnu. Snížila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Nejvýraznější pokles zaznamenali statistici u podnikatelů ve vybraných službách a obchodě, kterých se přímo dotkla karanténní opatření. V úterý o tom informoval Český statistický úřad.

Indikátor důvěry podnikatelů klesl v listopadu o 4,8 bodu na 81,7 bodu, v případě spotřebitelů se důvěra snížila o 2,9 bodu na 83,1 bodu. „Aktuální situace v lidech stále vyvolává velké obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Strmě též stoupá počet spotřebitelů, kteří se obávají růstu nezaměstnanosti,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jiří Obst.

Zdroj: ČSÚ

„S nástupem druhé vlny a restrikcí se v české ekonomice začal opět šířit pesimismus. Dnes zveřejněné výsledky průzkumu statistického úřadu ukazují, že v posledním měsíci poklesla důvěra ve všech sledovaných odvětvích a negativní náladě propadli i spotřebitelé. Ti vůbec za poslední dva měsíce vykazují vysokou známku pesimismu, která pramení především z obav z nezaměstnanosti a s ní spojené hrozby zhoršení jejich finanční situace,“ komentoval nejnovější čísla analytik ČSOB Petr Dufek. Dodal, že spotřebitelé jsou negativně naladěni skoro tak, jako na jaře, kdy začínala první vlna pandemie.

Zdroj: ČSÚ

Důvěra v ekonomiku mezi podnikateli poklesla ve všech odvětvích. V obchodu to bylo o 5,7 bodu, ve službách dokonce o šest bodů. Přibylo podnikatelů, kteří negativně hodnotí současnou poptávku, pesimističtější jsou i ve výhledu na další tři měsíce a obchodníkům rostou zásoby ve skladech.

Ve stavebnictví budou dál chybět lidé

Mezi podnikateli v průmyslu klesl indikátor důvěry o 3,6 bodu. „Pokles důvěry způsobuje především nižší poptávka a s ní spojené očekávané snížení tempa růstu výrobní činnosti v nejbližších měsících,“ sdělil Obst. Letos předpokládají podnikatelé pokles investic přibližně o deset procent. Pro rok 2021 odhadují meziroční mírný růst přibližně o dvě procenta. Investovat budou hlavně do obnovy stávajících výrobních zařízení, méně pak do pořizování nových technologií či rozšiřování výrobních kapacit.

Změna daní je nutná, toto je ale hazard s veřejnými financemi, tvrdí ekonomové

Ve stavebnictví klesla důvěra v ekonomiku o 1,9 bodu. Proti říjnu se nezměnil počet těch, kteří hodnotí současnou poptávku jako nedostatečnou. Podnikatelé ale odhadují, že v příštích třech měsících sníží počet zaměstnanců.

Průzkum se uskutečnil od 1. do 18. listopadu. Sběr dat k průzkumu o investicích ve zpracovatelském průmyslu se konal od 1. října do 9. listopadu.

„S ohledem na postupné zlepšení pandemické situace a částečné rozvolnění by od prosince mohlo dojít k mírnému zlepšení indikátorů důvěry v ČR. Nicméně otevírání ekonomiky by tentokrát nemělo být tak rychlé jako na jaře, a tudíž i zlepšení ekonomiky bude pozvolnější. Navíc předstihové indikátory sousedních zemí zaznamenávají pokles,“ uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka.

Souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku se zhruba od podzimu roku 2014 do začátku letošního roku držel kolem 100 bodů. Od letošního ledna začal mírně klesat. V březnu se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem následované preventivními opatřeními vlády proti šíření viru, která zahrnovala uzavření restaurací, kin či obchodů i omezení cestování. Důvěra v ekonomiku se v dubnu propadla pod 80 bodů, kde byla naposledy za ekonomické krize v roce 2009.

,