Průzkum: EET podporují dvě třetiny lidí, zájem o Účtenkovku klesá

  9:01aktualizováno  9:01
Většina Čechů souhlasí s tím, že je normální dostávat stvrzenky i na malé nákupy. Přesto třetina obyvatel hodnotí elektronickou evidenci tržeb jako negativní opatření. Vyplývá to ze sociologického výzkumu, jejž si u výzkumného střediska STEM nechalo zpracovat ministerstvo financí. Dlouhodobě také klesá počet aktivních hráčů Účtenkovky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jako pozitivní opatření vnímají zavedení EET přibližně dvě třetiny Čechů. Tento podíl je v posledních letech stabilní, drží se na zhruba stejné úrovni už od roku 2016. Tehdy v prosinci došlo k zavedení tzv. první vlny elektronické evidence tržeb, jež se týkala stravovacích a ubytovacích služeb. „Stabilně vyšší podporu má EET mezi staršími lidmi (76 procent),“ upřesňuje STEM výsledky v tiskové zprávě.

Pokladny s EET mohou mít problémy, mění se certifikát

V říjnovém sociologickém výzkumu vyjádřilo explicitní podporu projektu elektronické evidence tržeb 46 procent respondentů, což od posledního měření, jež proběhlo v květnu 2017, představuje nárůst o sedm procentních bodů. Třetina lidí nemá k EET jasný postoj nebo jí vůbec nerozumí, a další téměř čtvrtina respondentů se vyjádřila, že elektronickou evidenci tržeb nepodporuje.

PRŮZKUM STEM: Které tvrzení nejvíce vystihuje Váš postoj k EET?

Kromě EET zjišťoval průzkum střediska STEM také postoj Čechů k účtenkové loterii, která má za sebou rok fungování. „Ukazuje se, že povědomí veřejnosti o účtenkové loterii je poměrně dobré. Třípětinová většina dotázaných občanů (59 procent) uvádí, že ví celkem přesně, o co jde. Další téměř čtvrtina (23 procent) o Účtenkovce slyšela, ale nemá přesnější informace,“ uvádí STEM.

Zájem o Účtenkovku je nejnižší od jejího spuštění

Pozitivně hodnotí Účtenkovku 40 procent lidí, což je ve srovnání s negativním hodnocením zhruba dvojnásobný podíl. Největší část respondentů, 42 procent, však na loterii nemá vyhraněný názor.

Účtenkovka změnila hodnotnou cenu. Nové auto má zastavit klesající zájem

Zájem hráčů, kteří se do slosování aktivně zapojují, byl letos v září na nejnižší úrovni od spuštění loterie. Od loňského listopadu, kdy se do Účtenkovky zapojilo rekordních 477 tisíc hráčů, jejich počet setrvale klesá. Říjnové slosování proběhne 15. listopadu.

„Obecně si více než dvoutřetinová většina občanů (69 procent) myslí, že účtenková loterie přispívá k častějšímu vyžadování účtenek,“ tvrdí STEM. Motivaci požadovat účtenku kvůli loterii však podle výzkumu připouští pouze 44 procent dotázaných.

Podíl lidí, kteří při placení vyžadují účtenky mírně posiluje, za poslední rok o několik jednotek procentních bodů. „Mezi mladými lidmi je podíl těch, kteří si účtenku berou, významně nižší (42 procent), naopak u lidí starších 60 let je to o 30 procentních bodů více (72 procent),“ uvádí STEM.

Vnímání účtenkové loterie

Drtivá většina respondentů se v průzkumu vyjádřila, že je normální, že i na malé nákupy obdrží zákazník účtenku. V tomto duchu reagovalo kladně 85 procent respondentů.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Další z rubriky

Nechci, aby realitky nabízely úschovu peněz, řekla Dostálová v Rozstřelu

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v diskusním pořadu Rozstřel. (21....

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) by realitní kanceláře neměly klientům nabízet úschovu peněz....

Zlatá investiční horečka končí, firmy začínají dupat na brzdu

Ilustrační snímek

Slušný ekonomický růst i nedostatek pracovníků vedly loni k rekordním firemním investicím. Objem peněz, které firmy...

Češka vymyslela opalovací krémy pro africké albíny, mohou zachránit život

Albínské děti v Africe.

Chemička Andrea Hároniková z brněnské techniky vytvořila recept na levné opalovací krémy pro albíny v Ghaně. Cílem bylo...

Najdete na iDNES.cz