Průzkum: EET podporují dvě třetiny lidí, zájem o Účtenkovku klesá

  9:01aktualizováno  9:01
Většina Čechů souhlasí s tím, že je normální dostávat stvrzenky i na malé nákupy. Přesto třetina obyvatel hodnotí elektronickou evidenci tržeb jako negativní opatření. Vyplývá to ze sociologického výzkumu, jejž si u výzkumného střediska STEM nechalo zpracovat ministerstvo financí. Dlouhodobě také klesá počet aktivních hráčů Účtenkovky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jako pozitivní opatření vnímají zavedení EET přibližně dvě třetiny Čechů. Tento podíl je v posledních letech stabilní, drží se na zhruba stejné úrovni už od roku 2016. Tehdy v prosinci došlo k zavedení tzv. první vlny elektronické evidence tržeb, jež se týkala stravovacích a ubytovacích služeb. „Stabilně vyšší podporu má EET mezi staršími lidmi (76 procent),“ upřesňuje STEM výsledky v tiskové zprávě.

Pokladny s EET mohou mít problémy, mění se certifikát

V říjnovém sociologickém výzkumu vyjádřilo explicitní podporu projektu elektronické evidence tržeb 46 procent respondentů, což od posledního měření, jež proběhlo v květnu 2017, představuje nárůst o sedm procentních bodů. Třetina lidí nemá k EET jasný postoj nebo jí vůbec nerozumí, a další téměř čtvrtina respondentů se vyjádřila, že elektronickou evidenci tržeb nepodporuje.

PRŮZKUM STEM: Které tvrzení nejvíce vystihuje Váš postoj k EET?

Kromě EET zjišťoval průzkum střediska STEM také postoj Čechů k účtenkové loterii, která má za sebou rok fungování. „Ukazuje se, že povědomí veřejnosti o účtenkové loterii je poměrně dobré. Třípětinová většina dotázaných občanů (59 procent) uvádí, že ví celkem přesně, o co jde. Další téměř čtvrtina (23 procent) o Účtenkovce slyšela, ale nemá přesnější informace,“ uvádí STEM.

Zájem o Účtenkovku je nejnižší od jejího spuštění

Pozitivně hodnotí Účtenkovku 40 procent lidí, což je ve srovnání s negativním hodnocením zhruba dvojnásobný podíl. Největší část respondentů, 42 procent, však na loterii nemá vyhraněný názor.

Účtenkovka změnila hodnotnou cenu. Nové auto má zastavit klesající zájem

Zájem hráčů, kteří se do slosování aktivně zapojují, byl letos v září na nejnižší úrovni od spuštění loterie. Od loňského listopadu, kdy se do Účtenkovky zapojilo rekordních 477 tisíc hráčů, jejich počet setrvale klesá. Říjnové slosování proběhne 15. listopadu.

„Obecně si více než dvoutřetinová většina občanů (69 procent) myslí, že účtenková loterie přispívá k častějšímu vyžadování účtenek,“ tvrdí STEM. Motivaci požadovat účtenku kvůli loterii však podle výzkumu připouští pouze 44 procent dotázaných.

Podíl lidí, kteří při placení vyžadují účtenky mírně posiluje, za poslední rok o několik jednotek procentních bodů. „Mezi mladými lidmi je podíl těch, kteří si účtenku berou, významně nižší (42 procent), naopak u lidí starších 60 let je to o 30 procentních bodů více (72 procent),“ uvádí STEM.

Vnímání účtenkové loterie

Drtivá většina respondentů se v průzkumu vyjádřila, že je normální, že i na malé nákupy obdrží zákazník účtenku. V tomto duchu reagovalo kladně 85 procent respondentů.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Češi proinvestovali v Dluhopisech Republiky přes tři miliardy

Alena Schillerová (13. prosince 2017)

Občané ČR se mohou od loňského prosince podílet na financování státního dluhu prostřednictvím nákupu tzv. Dluhopisů...

Babiš chce moderní Česko, plánuje větší investice do vědy a výzkumu

Místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček a...

Rada pro výzkum, vývoj a inovace ve středu schválila Inovační strategii ČR 2019-2030, díky, které by se Česko mohlo...

Najdete na iDNES.cz