Diskusní pořad Rozstřel moderovala vedoucí ekonomické rubriky MF DNES Zuzana Kubátová.
Hostem středečního Rozstřelu byl Radomil Bábek, podnikatel a zakladatel několika firem zaměřených převážně na manažerské a marketingové poradenství. Kromě toho je také zakladatelem Asociace podnikatelů a manažerů. Ta sdružuje 180 firem a necelou stovku individuálních členů a ostře se vymezuje proti byrokratizaci a regulaci podnikání. Proto je Bábek také jedním z nejostřejších kritiků EET.
„Elektronickou evidenci tržeb nikdo nepotřebuje. Podnikatelům nic nepřináší. Užitečná je pro stát kvůli tomu, že dostane do své moci podnikatele a živnostníky,“ řekl Radomil Bábek na úvod pořadu. Dodal, že systém EET je užitečný pro velké korporace a prodejce systému, kteří díky nařízení vydělají.
Jiného názoru byl jeho oponent Karel Havlíček, předseda několikanásobně větší Asociace malých a středních podniků a živnostníků, která zastupuje asi 260 tisíc firem. Havlíček je víceméně zastáncem EET.
„Chceme-li odbourat administrativu a byrokracii, EET je jediná cesta,“ řekl na obhajobu Karel Havlíček. Doplnil, že v Česku se systém začal modernizovat již s přechodem na výpočetní techniku nebo zavedením elektronických schránek. Do budoucna tak díky plné digitalizaci odpadnou náklady na administrativní činnosti.
Havlíček ale kritizoval detaily provedení – hlavně zařazení podnikatelů s minimálním obratem nebo e-shopů do letošní fáze rozjezdu. Nejedná se však o žádnou revoluci, ale o postupný vývoj ve společnosti i podnikání.
Svobodné podnikání a jeho kontrola
„Musíme lidem nechat svobodu rozhodovat se sami,“ namítal ostře Bábek. Podle něj se stát chová povinným zavedením EET protiústavně. „Stát lidem nesmí nutit používat moderní technologie,“ stál si na svém.
„Svoboda není to, že si každý dělá, co chce. Je také o tom, že má člověk nějaké povinnosti,“ namítl Havlíček. Na prospěšnosti systému dle něj panuje shoda.
Koho se týká druhá vlna EET: jeden řezník vám účtenku dá, druhý nemusí |
Podle ministra financí Andreje Babiše je klíčovým přínosem EET srovnání podnikatelského prostředí. Jeden z diváků středečního Rozstřelu se dotázal, jak jinak má stát nastavit férové podnikatelské prostředí.
„Jediné, kdo tohle může potvrdit, je finanční úřad,“ namítá ale Bábek. Dle něj má stát již teď dostatek nástrojů na to, jak na férovost podnikání dohlížet. „Státní správa má dostatek prostředků na to, jak prostředí narovnat. A nedělá to,“ řekl odpůrce EET. Bábek má za to, že systém „hází poctivé a nepoctivé podnikatele do jednoho pytle“.
Zvyšuje EET ceny?
Debatovalo se i o tom, že mnoho podnikatelů kvůli systému EET zdražuje. Na první fázi zavedení bylo podle Havlíčka dobře vidět, že zdražovali jenom někteří. „To, že některé provozovny zdražují, je dáno rostoucími vstupy. V případě venkova tím, že venkov se vylidňuje,“ vysvětlil Havlíček. Často se jednalo právě o ty, kteří podnikali ne zcela férově. Svému oponentovi namítl, proč nehájil venkovské hospody již v minulosti.
„Nebylo proč. Zatímco před čtyřmi roky se jednalo o přirozený jev, nyní se jedná o jev nepřirozený,“ řekl Bábek. Systém EET je podle něj pro venkovské podnikatele poslední kapkou. Ti si pak místo návštěvy místní hospody dají pivo raději doma v garáži a ušetří.
Celý Rozstřel s Karlem Havlíčkem a Radomilem Bábkem: