Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dva ministři, dvě daňové policie. Podvodů nepřibývá, přesto se má nabírat

  1:00
Dva ministři se předhánějí, kdo bude daňové podvodníky strkat za mříže. Zatímco ministr financí Andrej Babiš představil koncepci celníků coby lovců daňových zločinců, ministr vnitra Milan Chovanec zase oznámil chystaný vznik finanční policie. Počty daňových trestních oznámení se přitom nemění.

Dva ministři se předhánějí, kdo bude daňové podvodníky strkat za mříže. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Pokud oba návrhy projdou, na daňové zločiny se budou nově zaměřovat dvě instituce. Celní správa od ledna 2019, daňová policie už od ledna příštího roku.

Na daních se krade pořád. Nejvíce peněz se ztratí při podvodech s DPH, kde se škody odhadují na více než 80 miliard korun. Už několik let funguje spolupráce mezi celníky, policisty a finančními úřady. Po volbách se chvíli dokonce uvažovalo o vzniku společné instituce: Národní kriminální agentury. Nakonec zůstalo u spolupráce, která se po slovenském vzoru pojmenovala Daňová Kobra. Od roku 2014 zabránila únikům především na DPH ve výši 6,2 miliardy korun.

Počet daňových úniků podle dostupných čísel však závratně nestoupá. „Finanční správa standardně podává kolem 1 500 oznámení na zkrácení daně ročně,“ říká Jiří Žežulka, bývalý šéf daňové správy a nyní manažer pro daňové spory ve společnosti Apogeo.

Celníci se těší na posilu

Jaký přínos by měli znamenat celníci coby lovci daňových zločinců? V současné době mohou při odhalování daňových úniků pomoci jen do určité míry a jen u některých daní, které sami spravují (spotřební daň, ekologické daně, od letošního srpna i veškerá DPH).

Pokud narazí na podezření z daňové krádeže, oznámí to státnímu zástupci a založí trestní spis. Začnou shromažďovat dokumenty, mohou odposlouchávat, požadovat vysvětlení, dělat domovní prohlídky. Když mají důkazů dost, aby mohl být někdo konkrétně obviněn, předají spis policii.

Babiš versus Chovanec

Co prosazuje ministr financí Andrej Babiš:

  • celníci by mohli vyšetřovat daňové trestné činy a případy dotahovat až před soud
  • spisy by se nemusely předávat policii, což má zrychlit vyšetřování

Co prosazuje ministr vnitra Milan Chovanec:

  • v rámci reorganizace policie chce ze dvou sekcí pod Národní centrálou udělat jednu pod novým názvem Finanční policie

„U komplikovanějších případů jde běžně 30 až 60 šanonů s doklady,“ říká Milan Poulíček, generální ředitel Celní správy ČR. Policejní vyšetřovatel si pak musí spis nastudovat, což mu může zabrat i víc než měsíc. Navíc k tomu potřebuje vysvětlování od celníků, kteří spis dobře znají. Následně je podezřelý obviněn, vyšetřuje se a je podán návrh na obžalobu. Státní zástupce pak podá obžalobu u soudu.

Babiš navrhuje, aby se nic nepředávalo a daňové činy rovnou vyšetřoval útvar pátrání celní správy. Není to nová myšlenka, v různých podobách se objevuje posledních devět let a celníci coby policejní vyšetřovatelé fungují i jinde v Evropě.

„V Německu má finanční správa vlastní útvar daňového pátrání, mají své vyšetřovatele a mají vyčleněného i státního zástupce, který se specializuje na daňové trestné činy,“ říká Žežulka.

Tím, kdo celníky naučí policejní práci, má být bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Od září coby pověřený šéf by měl stanout v čele pátracího útvaru o síle 700 lidí. Po případném získání nové kompetence by to mohlo být ještě víc. „Předpokládá se posílení útvaru ještě o zhruba 100 příslušníků,“ uvedla Hana Prudičová, mluvčí celní správy.

Státní zástupci s Babišovým nápadem souhlasí. „Nebude vůbec škodit, když daňové trestné činy bude odhalovat více orgánů,“ myslí si Pavel Zeman, nejvyšší státní zástupce. Na druhou stranu sehnat zkušené vyšetřovatele nebo je z celníků vychovat bude chvíli trvat. Podle expertů i tři čtyři roky. Babiš přitom chce nové pravomoci už od ledna 2019.

Je tu také otázka, kde budou pravomoci celníků končit. „Skoro každá hospodářská trestná činnost se dá uchopit přes daně a pak může celníkům či policii chybět potřebná kompetence,“ varuje Žežulka. Konečné slovo, zda kauzu nechat celníkům, či policistům, by zřejmě měl mít státní zástupce.

Vnitro má vlastní plán

Aby se celníkům zvětšily pravomoci, je třeba změnit zákon, s čímž musí souhlasit parlament. A ten není nakloněn tomu, aby pod bohatého podnikatele a současně ministra financí Babiše spadala mocná daňová policie. Navíc by to ani do voleb nestihl.

Zvláště když ministerstvo vnitra přišlo s vlastním plánem proti daňovým únikům. Od ledna příštího roku zavede finanční policii, takzvanou FIPO. „Vznikla by při Národní centrále proti organizovanému zločinu z odboru daní, který se nyní nachází pod sekcí závažné hospodářské trestné činnosti. Zvažujeme, že by do FIPO mohl být přesunut i Odbor výnosů a praní peněz,“ uvedl Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu. Policie dle něj uvažuje o personálním posílení nové sekce, ale hovořit o číslech je zatím předčasné.

„Vznik FIPO by měl smysl, jen pokud by se vypsalo 200 tabulkových míst a obsadila se novými lidmi, a kdyby se v zákoně vymezily a posílily její pravomoci,“ myslí si Kamil Kouba, bývalý policejní vyšetřovatel a odborník na prevenci proti praní špinavých peněz.

Finanční policie už v Česku dva roky fungovala, a to od roku 2004. „Politikům se to velmi nelíbilo a exministr vnitra Ivan Langer ji s tichou podporou ČSSD zrušil,“ vzpomíná Miroslav Antl, senátor (nestraník zvolený za ČSSD), bývalý státní zástupce a do roku 2002 náměstek policejního prezidenta. Současná reorganizace policie mu přesto připadá chaotická. „Nemá jasný program a zřejmě se dělá na koleni,“ myslí si.

Podle Kouby by existence rovnocenných policejních útvarů pod stranicky konkurenčními ministerstvy přesto mohla mít zajímavý efekt. Rovnováha policejní moci by koaliční politiky odrazovala od případných nekalých úmyslů.

Autor:

Britská správa drah zveřejnila záběry z přejezdů

  • Nejčtenější

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory rozmanitosti. Podlehl tak tlaku, který se vůči němu v posledních měsících vyvinul na...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za všechno mohou turisté. Řecký ostrov Santorini nemá vodu, víno ani klid

Ačkoliv je řecké hospodářství do značné míry závislé na cestovním ruchu, ne všichni domorodci jsou z turistů nadšení. Vinaři na řeckém ostrově Santorini si například stěžují na to, že kvůli turismu...

21. července 2024

Přetáhnete stání zdarma? Zaplatíte i za něj. IKEA rázně řeší parkování

Obchodní centrum Homepark v Praze u obchodního domu IKEA na Zličíně zpoplatnilo další stání na svém parkovišti, kde často nechávali auta lidé dojíždějící do metropole. Těmto řidičům tak docházejí...

17. července 2024  15:14

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Electro World se mění na Datart. Prodejny čistí sklady a ruší věrnostní program

Červnové schválení spojení dvou prodejců elektroniky jde do finále. Electro World se od podzimu již definitivně změní na Datart. V těchto dnech se nejen vyprodávají jeho skladové zásoby, ale...

17. července 2024

KOMENTÁŘ: Ministr bank chytil střední třídu s hypotékami do pasti

Přestože klíčová úroková sazba ČNB poklesla oproti prosinci ze 7 % na 4,75 %, tedy o třetinu, úrokovým sazbám hypoték se dolů nezvykle nechce. Průměrná hypotéka se v prosinci poskytovala s úrokem...

22. července 2024  8:48

Mnohamiliardová investice onsemi přinese víc studijních míst a promění Rožnov

Rozšíření výroby čipů společnosti onsemi v Rožnově pod Radhoštěm za bezmála 50 miliard korun přinese řadu podstatných změn. Technické vysoké školy navýší kapacitu, zlínská univerzita otevře nový...

22. července 2024  8:48

Dolar po Bidenově odstoupení slábne. Zásadní bude veřejné mínění, tvrdí analýzy

Dolar po nedělním oznámení amerického prezidenta Joea Bidena, že nebude usilovat o znovuzvolení na druhé funkční období, na devizových trzích mírně oslabuje. Podle analytiků je důležité, co teď...

22. července 2024  8:32

Mallorca není na prodej! Proti turistům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

Desetitisíce obyvatel španělského ostrova Mallorca demonstrovaly v neděli večer proti masové turistice a nedostupnosti bydlení. Podle policie jich bylo 20 tisíc, organizátoři tvrdí, že se sešlo až 50...

22. července 2024  6:15

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...