Těžba černého uhlí v dole OKD (ilustrační snímek)

Těžba černého uhlí v dole OKD (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Důl Paskov se zavře příští rok v březnu. Za půlrok prodělal stamiliony

  • 30
Těžba v Dole Paskov skončí 31. března 2017. Ve středu o tom rozhodl věřitelský výbor. Nejproblematičtější z ­dolů těžební společnosti OKD prodělává měsíčně desítky milionů korun. Podle aktuální zprávy ministerstva financí vygeneroval od květnového vyhlášení úpadku ztrátu 396 milionů korun.

Informaci České televize o termínu uzavření dolu potvrdil iDNES.cz mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň. „Ano, je to tak. Paskov se uzavře ke konci března,“ řekl Habáň. V čele věřitelského výboru je Česká správa sociálního zabezpečení, které spadá po ministerstvo práce. Výbor ve středu schválil návrh představenstva firmy.

O uzavření Dolu Paskov rozhodlo už v září 2013 bývalé vedení NWR v době, kdy tuto mateřskou společnost OKD ještě ovládali investoři Peter Kadas a Zdeněk Bakala. Poté se ale začalo jeho uzavření řešit politicky. Na jeho pozdější útlum - zejména odstupné pro horníky - měl stát podle dohody přispět částkou 600 milionů korun.

Smlouva ale kvůli změnám cen uhlí přestala platit. To už však bylo v době cyklické agonie předlužené NWR, která vyústila v podání insolvenčního návrhu na OKD a květnový úpadek společnosti. S tím je spojena také sedmisetmilionová úvěrová linka, kterou vláda (prostřednictvím státem kontrolované firmy PRISKO) na provoz OKD otevřela.

Z ní už těžební společnost čerpala první tranši ve výši 150 milionů korun a podle ministerstva začátkem roku požádá o další. Právě resort financí, který dohlíží na podmínky čerpání půjčky, nyní vládě podává zprávu o tom, jak OKD a obzvlášť Důl Paskov, hospodaří.

Vyplývá z ní, že udržování dolu generuje měsíčně ztrátu v desítkách milionů korun. V červenci to bylo 54,7 milionu, v srpnu dokonce 81,3 a v září 70,2. „Od vyhlášení úpadku dosáhla ztráta Dolu Paskov celkem 396,5 milionu korun,“ píše se ve zprávě.

Přibližně tolik by přitom podle aktuálních odhadů činily náklady na odstupné pro horníky (už jich totiž v Paskově pracuje méně než v roce 2013), pokud by se důl uzavřel a jim by podle kolektivní smlouvy připadla kompenzace ve výši až dvanáctinásobku měsíční mzdy.

Jak už ale zaznělo začátkem listopadu na věřitelské schůzi (psali jsme zde), kreditní linka je určena na provozní náklady a takzvaný sociální útlum z ní hradit nelze. To tak předpokládá pokračování současného statu quo, kdy bude Paskov prodělávat, aby se nemuselo platit odstupné.

OKD: Na odstupné podle kolektivní smlouvy nejsou peníze

„Dlužník (OKD, pozn. red.) mimo jiné uvedl, že realizace sociálního programu s desetinásobkem odstupného není reálná a nelze vyloučit, že bez poskytnutí státní podpory nebude možno realizovat ani odstupné ve výši tři plus jedna,“ stojí v zápisu z jednání věřitelského výboru.

Posun v plánech přinesl minulý týden, kdy OKD podala žádost na prodloužení lhůty k předložení reorganizačního plánu (více jsme psali zde). Firma podle ní nyní intenzivně pracuje na první fázi restrukturalizace, která řeší maximální těžbu v karvinské části těžebního revíru.

„S tímto cílem je spojen i nový model útlumu Dolu Paskov, a to snaha o maximální převod zaměstnanců z této lokality do karvinské části. K tomu účelu vedení společnosti připravuje i určitý motivační program,“ řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Nyní v Paskově pracuje zhruba 1 600 kmenových zaměstnanců OKD. Pokud by firma většinu z nich převedla jinam, bez práce by podle odborářů zůstalo okolo 700 lidí. Částka na odstupné by se tak mohla výrazně snížit, i tak by to ale nejspíš byly minimálně desítky milionů korun.

,