Důl Paskov se zavře příští rok v březnu. Za půlrok prodělal stamiliony

  15:48aktualizováno  15:48
Těžba v Dole Paskov skončí 31. března 2017. Ve středu o tom rozhodl věřitelský výbor. Nejproblematičtější z ­dolů těžební společnosti OKD prodělává měsíčně desítky milionů korun. Podle aktuální zprávy ministerstva financí vygeneroval od květnového vyhlášení úpadku ztrátu 396 milionů korun.

Těžba černého uhlí v dole OKD (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Informaci České televize o termínu uzavření dolu potvrdil iDNES.cz mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň. „Ano, je to tak. Paskov se uzavře ke konci března,“ řekl Habáň. V čele věřitelského výboru je Česká správa sociálního zabezpečení, které spadá po ministerstvo práce. Výbor ve středu schválil návrh představenstva firmy.

O uzavření Dolu Paskov rozhodlo už v září 2013 bývalé vedení NWR v době, kdy tuto mateřskou společnost OKD ještě ovládali investoři Peter Kadas a Zdeněk Bakala. Poté se ale začalo jeho uzavření řešit politicky. Na jeho pozdější útlum - zejména odstupné pro horníky - měl stát podle dohody přispět částkou 600 milionů korun.

Smlouva ale kvůli změnám cen uhlí přestala platit. To už však bylo v době cyklické agonie předlužené NWR, která vyústila v podání insolvenčního návrhu na OKD a květnový úpadek společnosti. S tím je spojena také sedmisetmilionová úvěrová linka, kterou vláda (prostřednictvím státem kontrolované firmy PRISKO) na provoz OKD otevřela.

Z ní už těžební společnost čerpala první tranši ve výši 150 milionů korun a podle ministerstva začátkem roku požádá o další. Právě resort financí, který dohlíží na podmínky čerpání půjčky, nyní vládě podává zprávu o tom, jak OKD a obzvlášť Důl Paskov, hospodaří.

Vyplývá z ní, že udržování dolu generuje měsíčně ztrátu v desítkách milionů korun. V červenci to bylo 54,7 milionu, v srpnu dokonce 81,3 a v září 70,2. „Od vyhlášení úpadku dosáhla ztráta Dolu Paskov celkem 396,5 milionu korun,“ píše se ve zprávě.

Přibližně tolik by přitom podle aktuálních odhadů činily náklady na odstupné pro horníky (už jich totiž v Paskově pracuje méně než v roce 2013), pokud by se důl uzavřel a jim by podle kolektivní smlouvy připadla kompenzace ve výši až dvanáctinásobku měsíční mzdy.

Jak už ale zaznělo začátkem listopadu na věřitelské schůzi (psali jsme zde), kreditní linka je určena na provozní náklady a takzvaný sociální útlum z ní hradit nelze. To tak předpokládá pokračování současného statu quo, kdy bude Paskov prodělávat, aby se nemuselo platit odstupné.

OKD: Na odstupné podle kolektivní smlouvy nejsou peníze

„Dlužník (OKD, pozn. red.) mimo jiné uvedl, že realizace sociálního programu s desetinásobkem odstupného není reálná a nelze vyloučit, že bez poskytnutí státní podpory nebude možno realizovat ani odstupné ve výši tři plus jedna,“ stojí v zápisu z jednání věřitelského výboru.

Posun v plánech přinesl minulý týden, kdy OKD podala žádost na prodloužení lhůty k předložení reorganizačního plánu (více jsme psali zde). Firma podle ní nyní intenzivně pracuje na první fázi restrukturalizace, která řeší maximální těžbu v karvinské části těžebního revíru.

„S tímto cílem je spojen i nový model útlumu Dolu Paskov, a to snaha o maximální převod zaměstnanců z této lokality do karvinské části. K tomu účelu vedení společnosti připravuje i určitý motivační program,“ řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Nyní v Paskově pracuje zhruba 1 600 kmenových zaměstnanců OKD. Pokud by firma většinu z nich převedla jinam, bez práce by podle odborářů zůstalo okolo 700 lidí. Částka na odstupné by se tak mohla výrazně snížit, i tak by to ale nejspíš byly minimálně desítky milionů korun.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Najdete na iDNES.cz