Důchodový systém bude výhodnější pro živnostníky, ukazují propočty

  4:28aktualizováno  4:28
Živnostníci budou moci po penzijní reformě odvádět na důchody méně a penze jim přitom tolik neklesne. Ministr financí Miroslav Kalousek přitom zpočátku sliboval opak. Propočty však ukazují, že státní důchody potáhnou do budoucna už jen zaměstnanci. Drobným podnikatelům se vyplatí spořit si individuálně.
Živnostník, který si bude 40 let ukládat ušetřenou částku, si může naspořit i miliony. Ilustrační foto

Živnostník, který si bude 40 let ukládat ušetřenou částku, si může naspořit i miliony. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Propočty MF DNES vycházejí z dosud známých informací o daňové reformě.

Vyplývá z nich, že například živnostník s hrubým příjmem 30 tisíc korun hrubého měsíčně by měl zaplatit na důchodových odvodech nově jen 1 950 korun. To je výrazně méně než dosud, kdy to bylo 4 380 korun.

Zaměstnanec s třicetitisícovou hrubou mzdou přinese do důchodového systému 8 760 korun měsíčně. Je to tedy čtyřiapůlkrát větší suma než u živnostníka.

Jenže živnostník bude mít po čtyřiceti letech placení pojistného nárok na důchod 6 250 Kč, zatímco zaměstnanec dostane 11 800 Kč, tedy necelý dvojnásobek.

Ministr financí Miroslav Kalousek přitom ještě nedávno říkal, že živnostníci budou mít pětkrát nižší nárok na důchod než zaměstnanci.

Lepší je spořit si sám

Platit státu na pojistném co nejméně je přitom extrémně výhodné. Neplatí zde totiž přímá úměra, že čím více peněz člověk do systému během pracovního života dodá, tím více pak může v důchodu čekat. Jen lidé s nejnižšími příjmy si v důchodovém věku vyberou celou částku, kterou do něj předtím odvedli, nebo dokonce více než to. Ostatní dostanou v součtu méně.

Peníze, které živnostník ušetří na pojistném, si může na důchod spořit sám. Pokud vezmeme již dříve uvedený příklad živnostníka s příjmem 30 tisíc korun, podle návrhu by mohl ušetřit na odvodech na důchody 2 430 Kč měsíčně.

Kdyby si tuto částku čtyřicet let ukládal, naspořil by si při tříprocentním úroku do důchodu 2,2 milionu korun. To je možnost vyvázání se ze státního důchodového systému, o kterém si zaměstnanec může nechat jen zdát.

Pokud by dotyčný přece jen pochyboval, jestli peníze dokáže ušetřit a jestli je neutratí, může se rozhodnout (i když to pro něj není výhodné) posílat do státního systému víc. "Je na něm, zda si svoji budoucnost zajistí privátním spořením, nebo si zvýší odvod do státního systému a bude mít nárok na vyšší dávky," uvedl při vysvětlování reformy Kalousek. Už dnes drtivá většina živnostníků platí jen povinné minimum 1 807 korun měsíčně.

Autor:

Nejčtenější

Zemětřesení v Lidlu a Kauflandu. Dlouholetý šéf zamíchal vedením řetězců

Ilustrační snímek

Německými řetězci Lidl a Kaufland, patřícími do jedné skupiny Schwarz Gruppe, otřásají změny v jejich nejvyšším vedení....

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Rasistické a kulturně necitlivé, kritizují lidé novou reklamu Burger Kingu

Americký řetězec rychlého občerstvení Burger King (ilustrační snímek)

Burger King má za sebou další nepovedenou reklamní kampaň. Reklama s mužem, který se snaží jíst nový burger směšně...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Nedostupnost bydlení stoupá, stovky domů ale paradoxně zejí prázdnotou

Zchátralý dům uprostřed lesoparku v Machníně. Dříve tu bývala dětská oční...

Bydlení je rekordně drahé, přesto se v Česku nacházejí stovky prázdných nemovitostí. Jejich vlastníci jsou však často...

Další z rubriky

Najde se u vás salmonela? Budete muset dělat testy, rozhodlo ministerstvo

Kuřecí maso

Při zjištění salmonely v drůbežím mase bude muset jeho dovozce další zásilky ze stejné země nechat laboratorně...

Lidl stahuje další polské klobásky, znovu v nich bylo méně masa

Klamavě označené kabanosy objevené v prodejnách Lidl; 16. dubna 2019

Už potřetí během dvou měsíců odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce klamavě označenou šarži kabanosů...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Najdete na iDNES.cz