Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Ekonomové: Penzijní reforma je neudržitelná, návrh Maláčové je spíš kampaň

  12:45aktualizováno  16:41
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová představila návrh důchodové reformy. Mimo jiné garantuje důchod 10 tisíc korun pro každého. Ekonomové návrh sice označují jako sociálně citlivý, udržitelný však podle většiny oslovených není. Připomínají, že návrh nemá podporu ani ve vládní koalici, označují ho za součást předvolební kampaně.

Kromě minimálního důchodu 10 tisíc korun by reforma přinesla bonus za vychované děti, aby tak systém neznevýhodňoval ženy. Lidé z náročných profesí by měli do penze odcházet dříve. Návrh též zkracuje povinnou dobu pojištění z 35 na 25 let. V prvních pěti letech by reforma vyšla na 25 miliard korun.

Neumím si představit, že by se pro návrh našla shoda napříč politickým spektrem. Ta je přitom, jak ukázal předchozí neúspěšný pokus o důchodovou reformu, naprosto klíčová.

Eva Zamrazilovápředsedkyně Národní rozpočtové rady (NRR)

Eva Zamrazilová předsedkyně NRR

Eva Zamrazilová, šéfka Národní rozpočtové rady

Návrh důchodové reformy, tak jak byl dnes představen, považuji za velmi nešťastný v tom, že obsahuje pouze opatření prohlubující dlouhodobou neudržitelnost českých veřejných financí. Například úroveň základního důchodu stanovená na deset tisíc korun pro každého penzistu je příliš vysoká s ohledem na to, že na ni bude navazovat ještě zásluhová složka. Také zkrácení povinné doby pojištění z 35 na 25 let je příliš razantní.

Naopak opatření, která by v oblasti penzí přispěla ke zlepšení dlouhodobé udržitelnosti českých veřejných financí, jako je například zvýšení důchodového věku, byla navzdory platné zákonné úpravě a navzdory doporučení OECD smetena pod stůl. Zatímco na straně výdajů je návrh důchodové reformy propracovaný poměrně detailně, na straně zdrojů, ze kterých mají být tyto výdaje pokryté, pracuje pouze s příliš obecnými formulacemi.

Práce důchodové komise si vážím, nicméně v této podobě je návrh reformy podle mého názoru ekonomicky nerealizovatelný. Neumím si proto představit, že by se pro něj našla shoda napříč politickým spektrem. Ta je přitom, jak ukázal předchozí neúspěšný pokus o důchodovou reformu, naprosto klíčová.

Zadání na reformu, která nemá zdrojové krytí, je něco, co nemáte přijmout. To je jako psát dopis Ježíškovi.

Miroslav ZámečníkEkonomický analytik České bankovní asociace (ČBA)

Miroslav Zámečník ekonomický analytik ČBA

Ekonom a publicista Miroslav Zámečník

Zadání na reformu, která nemá zdrojové krytí, to znamená, že se neví z čeho se to bude platit, je něco, co nemáte přijmout. To je jako psát dopis Ježíškovi. Řeknete si: „Nemám peníze, ale kdyby se někde našly, udělám krásnou spravedlivou reformu.“ Když si dáte podobné zadání na to, jak by měla vypadat doprava v České republice, tak tady všichni budeme levitovat.

Návrh prohlubuje nerovnováhu. Například u zvýhodnění zaměstnanců s náročným povoláním si můžeme udělat velmi dlouhý seznam toho, kdo si co představuje pod pojmem náročné povolání. Když to vztáhneme na průmyslové obory, tak to přispěje k deindustrializaci.

V návrhu je určitě dobře zpřehlednění výpočtu nároku a krácení povinného období pojištění. Nárok na důchod vám přece nemusí vznikat po pětatřiceti odpracovaných letech. Vy prostě přispíváte a z výpočtového vzorce vám na konci vyleze, kolik dostanete. Jde o příspěvkově definovaný stínový systém. Odvedl jsem tolik, mám podle vzorce dostat tolik, tak sem s tím. To jsou matematické vzorečky, takzvaná pojistná matematika. Když se tomu však začne říkat spravedlnost tak se z pojistné matematiky stává politika.

Reforma navrhuje zapojit do důchodového systému i daně, to znamená nefinancovat ho jen ze sociálního a zdravotního pojištění. Budoucím vládám to dává určitou možnost nastavit si parametry systému tak, jak jim to z hlediska politických preferencí vyhovuje.

Helena Horskáhlavní ekonomka Raiffeisenbank

Helena Horská hlavní ekonomka Raiffeisenbank

Helena Horská, hlavní analytička Raiffeisenbank

Návrh důchodové reformy dává smysl. Reflektuje totiž některé návrhy a komentáře mezinárodních organizací, jako je OECD. Například navrhuje zapojit do důchodového systému i daně, to znamená nefinancovat ho jen ze sociálního a zdravotního pojištění. Budoucím vládám to dává určitou možnost nastavit si parametry systému tak, jak jim to z hlediska politických preferencí vyhovuje. 

Myslím si, že jde o docela flexibilní, přizpůsobivý systém, který by mohl fungovat. Zároveň nejsou odhadované náklady na navrhovanou důchodovou reformu tak markantní, jako například náklady Senátem schválené a do Poslanecké sněmovny poslané daňové rošády. Zásadní problém ovšem je, že vláda se na tomto návrhu neshodla, nepřijala ho a nemíní ho prosadit.

Chápu, že žádný politik nechce říkat, že kdo si nebude spořit, prožije stáří o chlebu a vodě, ale bylo by to v rámci diskuze o důchodové reformě férové.

Lukáš Kovandahlavní ekonom Trinity Bank

Lukáš Kovanda hlavní ekonom Trinity Bank

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Cyrrus

První problém návrhu je, že nejenže nemá podporu napříč politickým spektrem, což by mělo být podmínkou důchodové reformy, ale nemá podporu ani na úrovni koalice. Ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že tato vláda penzijní reformu neschválí, čímž trochu devalvuje úsilí komise. Návrh tak může vyznít do vzduchoprázdna.

Návrh příliš neřeší, kde se na to všechno vezme, spíš zase jen slibuje. Řekl bych, že je to trochu začátek politické kampaně sociální demokracie. Návrh je samozřejmě hezký, sociálně citlivý, ale pokud se ptáte, zdali je i udržitelný, tak není. Dobrým zdrojem příjmů penzijní reformy by mohl být posun odchodu věku do důchodu. S tím by podle mého názoru neměla problém ani důchodová komise. 

V návrhu též není to nejdůležitější, tedy snaha zainteresovat občany, aby si už od zhruba třiceti let na důchod spořili. Systém je musí motivovat ke spoření, vytvářet povědomí, že už od mladého věku je třeba myslet na zajištění ve stáří. Chybí mi tam více apelu na odpovědnost lidí. Chápu, že žádný politik nechce říkat, že kdo si nebude spořit, prožije stáří o chlebu a vodě, ale bylo by to v rámci diskuze o důchodové reformě férové.

Jediným řešením je zvýšit věk odchodu do důchodu. Politici však bohužel nemají odvahu prosazovat něco tak nepopulárního.

Štěpán Křečekhlavní ekonom BH Securities

Štěpán Křeček hlavní ekonom BH Securities

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

Navržená důchodová reforma je finančně nákladná a zatěžovala by veřejné rozpočty. Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Tento problém rozhodně nevyřešíme tím, že budeme dále navyšovat náklady důchodového systému. Jediným řešením, které doporučují i mezinárodní organizace, je zvýšit věk odchodu do důchodu. 

Politici však bohužel nemají odvahu prosazovat něco tak nepopulárního. Návrh lze označit za mrtvě narozené dítě, které s největší pravděpodobností nikdy nebude uvedeno do praxe. Spíše než o reformu důchodů jde o preference ČSSD. Proto se návrh podbízí nízkopříjmovým skupinám obyvatel a dělnickým profesím.

Rozdělení jednoho pilíře na dva více peněz nevytvoří. Ve všech variantách dochází k výraznému růstu výdajů na důchody, aniž by bylo specifikováno, jak budou pokryty.

David Marekhlavní ekonom Deloitte

David Marek hlavní ekonom Deloitte

David Marek, hlavní ekonom Deloitte Advisory.

Navrhované změny důchodového systému řeší mnohé, bohužel nikoli to nejdůležitější, dlouhodobou finanční udržitelnost. Rozdělení jednoho pilíře na dva více peněz nevytvoří. Ve všech variantách dochází k výraznému růstu výdajů na důchody v relaci k HDP, aniž by bylo specifikováno, jak tyto náklady budou pokryty. Nejspíše se spoléhá na postupné parametrické úpravy, případně využití jiných daní.

Základní změny navrhované důchodové reformy:

 • výchovné za péči o dítě - hlavní pečující rodič by získal k důchodu 500 korun, maximálně však 1 500 Kč
 • zaměstnanci v náročných profesích by za každých odpracovaných deset let odcházeli do penze o rok dříve
 • zkrácení povinné doby pojištění z 35 na 25 let
 • základní důchod pro každého 10 000 Kč hrazený z nultého pilíře
 • podpora pracujících důchodců v podobě nižších daní
 • vytvoření důchodové kalkulačky, na níž si každý bude moci kdykoli spočítat, jaký je jeho nárok
 • zavedení vícezdrojového financování penzí

Jak se změní účty za elektřinu

Podle návrhu cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zveřejněného poslední den v říjnu by měly regulované části ceny elektřiny vzrůst o 71 procent. Finální cenová rozhodnutí vydá úřad do konce listopadu. 

 • Nejčtenější

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Švédské revoluční baterie míří na trh. Mohly by odstranit závislost na Číně

Levnější, udržitelnější a bez závislosti na Číně. Právě taková by měla být nová bezlithiová sodíko-iontová baterie, za...

Kebab za 250? Největší výrobce tohoto masa v Evropě avizuje zdražování

Jeden z největších výrobců kebabového masa v Evropě oznámil, že v dohledné době významně zvýší ceny. Milovníci tohoto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlastní byt v nedohlednu. Sedm důvodů, proč za něj Češi zaplatí majlant

Cenově nedostupné bydlení začíná v posledních letech trápit stále více lidí. Ačkoliv podle odhadů bydlí ve vlastním asi...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Plánujeme i platbu úsměvem nebo automobilem, říká expert z Mastercard

Rozstřel I když se například v gastronomii objevily případy, kdy některé podniky přestaly v minulosti přijímat platby kartou,...

U Prahy vznikla jedna z největších střešních fotovoltaik. Plánují se další

Na střeše budovy logistického parku CTPark Prague East v Nupakách jižně od Prahy vyrostla jedna z největších...

Platby na telefon přijímá 360 tisíc lidí, odborníci varují před zneužitím

Platbu na kontakt, která umožňuje nechat si posílat peníze na telefonní číslo, si za dva týdny po spuštění aktivovalo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...