Zájem o dubajskou čokoládu zdražil pistácie. Jejich cena vylétla o 60 procent

Dubajská čokoláda prodražuje milovníkům oříšků pistácie. Jsou totiž klíčovou surovinou pro její výrobu a vlivem extrémní poptávky po celém světě je teď pistácií nedostatek. Vyšší ceny pravděpodobně v dohledné době neklesnou.
Kilogram solených pistácií vyšel v Albertu ve slevě na 398 korun. Udávaná běžná...

Kilogram solených pistácií vyšel v Albertu ve slevě na 398 korun. Udávaná běžná cena odpovídala 478 Kč za kilogram. (13. března 2025) | foto: Tomáš Ventura, iDNES.cz

Mánie kolem dubajské čokolády se v posledních měsících objevuje napříč celým světem. Suroviny potřebné k její výrobě jsou proto nyní násobně žádanější než dřív. A už se dostavuje první efekt. Jednou z klíčových surovin pro její výrobu jsou pistácie, ze kterých se následně vyrábí náplň do čokolády. Ty nyní v důsledku enormní poptávky výrazně podražily.

„Pistácie patřily vždy k dražším ořechům, především jejich vyloupaná jádra. Letos se však ceny dostaly na historická maxima, a to kvůli trendu dubajské čokolády, která způsobila globální růst poptávky po pistáciové pastě,“ říká Petr Voves, generální ředitel e-shopu Ochutnej Ořech.

Dubajskou čokoládu proslavil TikTok, trend přejímají i čeští výrobci

O tu je extrémní zájem i v Česku, a to přibližně od prosince 2024. „Každá nová šarže, kterou dáme do prodeje, mizí během několika minut,“ říká Martin Wallner, majitel společnosti Mixit. Poptávka podle něj výrazně převyšuje nabídku a ani přes opakované navýšení výrobních kapacit se nedostává na všechny zájemce.

„Aktuálně si její dostupnost na e-shopu hlídá přibližně 12 000 zákazníků, což jen potvrzuje, jaký fenomén se z ní stal,“ dodává. Stejně vidí situaci i další čeští výrobci. „My jsme zaznamenali o dubajskou čokoládu abnormální zájem, který jsem já osobně za celou svou čokoládovou kariéru nezažil s žádnou jinou čokoládovou novinkou,“ říká Pavel Jirsa, majitel rodinné čokoládovny Čokíno.

Dubajská čokoláda dobývá vánoční Evropu. Její název není chráněný

První várku začala čokoládovna prodávat koncem listopadu 2024, ale tehdy byla poptávka relativně malá. Zlom nastal o pár týdnů později a od té doby zájem nepolevil. Dubajská čokoláda se tak stala součástí standardní nabídky. „Největší pracovní vytížení bylo před svatým Valentýnem, kdy jsem pracoval 14 hodin denně,“ popisuje současnou situaci Pavel Jirsa.

Čokoládovna Janek dokonce v současné chvíli u dubajské čokolády dočasně pozastavila možnost objednávek. „Zájem je tak velký, že v současné době ji už týden nemáme v nabídce a expedujeme starší objednávky,“ říká Václav Durďák, spolumajitel čokoládovny Janek a pražírny Coffeespot.

Na výrobu pistáciové pasty, která do dubajské čokolády neodmyslitelně patří, tu spotřebovávají enormní množství pistácií. „V minulých týdnech jsme začali pravidelně spotřebovávat 500 kilogramů pistácií. Tedy dvě tuny za únor. Většinou máme 500 kilo téměř na celý rok,“ popisuje aktuální situaci Václav Durďák.

Záleží na kontraktech

Právě výroba pistáciové pasty ale v současné době zdražuje. Její primární surovina – pistácie – totiž vlivem extrémní poptávky vylétla od začátku roku 2025 až o 60 procent. Zatímco ještě v první polovině roku 2024 byla nákupní cena pistácií ve skořápce pod hranicí 200 Kč/kg, od loňského léta postupně zdražovaly a letos už jejich cena přesahuje 300 Kč/kg.

A u vyloupaných pistácií je zdražení ještě větší. Běžně se nyní prodávají za více než 500 Kč/kg. „Aktuálně je nakupujeme dráž o 200 Kč/kg proti nákupům ze začátku roku,“ potvrzuje současnou situaci Václav Durďák.

Musí být dubajská čokoláda vyrobená v Dubaji? Pochoutka zaměstnává soudy

Na úrovni obchodníků se tak nyní pistácie prodávají za částky, za které je v roce 2024 kupovali koncoví spotřebitelé v obchodech s potravinami. Pokud by tak například čeští distributoři chtěli současné ceny pro koncové zákazníky zachovat, museli by se plně vzdát své marže. V opačném případě musí pistácie na pultech obchodů zdražit.

Evropa šílí po čokoládě Dubaj. Ožívají kvůli ní i pašerácké praktiky

K samotnému zdražení ale nemusí dojít skokově. Záleží také, jaké mají obchodníci smlouvy a kontrakty. „My zatím stále těžíme z dlouhodobých kontraktů, které nám garantují výhodnější ceny. Ale je jasné, že ani my se zdražování v průběhu roku 2025 nevyhneme,“ přiznává Petr Voves. Dá se proto očekávat, že dříve nebo později dojde ke zdražení na celém českém trhu.

Lepší časy snad nastanou

V letošním roce čeká Česko pravděpodobně postupný trend zdražování pistácií vlivem jejich nedostatku. Ačkoli je totiž současná sklizeň velmi solidní, poptávka po pistáciích je zkrátka extrémní a nabídka ji nestačí uspokojit. „Turecko sice navyšuje produkci, ale poptávka roste ještě rychleji. Navíc čím dál větší podíl pistácií míří na asijské trhy, které se rychle rozvíjejí. Samo Turecko už zvažuje dovoz pistácií ze Sýrie,“ popisuje situaci Petr Voves.

Pistácie

jsou jádra ze stromu pistáciovníku (Pistacia vera), rostliny původem z Asie a Blízkého východu. Jsou drobné, s tvrdou skořápkou, která se při zralosti často otevírá, což umožňuje snadné vyjmutí jedlého jádra. Mají charakteristickou zelenou barvu a příjemně ořechovou chuť.

Pistácie jsou bohaté na zdravé tuky, bílkoviny, vlákninu, vitamíny (např. vitamín B6, E) a minerály (jako je měď, fosfor a draslík).

Často se konzumují samotné, ale také se používají v různých pokrmech, například v dezertech (baklava, zmrzlina), salátech nebo jako součást pečení.

Vlivem poptávky dokonce Turecko coby vývozce pistácií přeskočilo Írán, který býval v minulosti druhým největším vývozcem hned po USA. Případný dovoz suroviny z dalších zemí však může mít vliv i na samotnou kvalitu a chuť pistácií. Více než dříve bude totiž záležet na kontrole kvality a pravidelných testech pistácií.

„Obchodní řetězce, které se zaměřují hlavně na velkoobjemové nákupy za nejnižší ceny, takovou kontrolu zpravidla nemají,“ myslí si Petr Voves a doporučuje proto nakupovat pistácie ve specializovaných prodejnách, ve kterých ke kontrolám a testům dochází.

Lepší časy by teoreticky mohly nastat v roce 2026. Předpokládá se, že tehdy by se cena pistácií mohla opět stabilizovat. Ne však klesnout. „Věřím, že v roce 2026 se ceny stabilizují, i když nečekám, že se vrátí na úroveň z let 2022–2023,“ myslí si Petr Voves.

Hořká realita čokolády. Ceny kakaa zůstávají rekordní, menší podniky zavírají

Na vývoj cen však bude mít vliv i objem a kvalita budoucí sklizně. „Pokud by ji ovlivnily nepříznivé podmínky, například extrémní počasí, mohlo by zdražování pokračovat,“ dodává Petr Voves. Ačkoli však cena pistácií raketově roste, prodražit se mohou i jiné než dubajské čokolády.

„Největší skokové zdražení jsem zaznamenal u čokolády, což se datuje někdy k začátku roku 2024. Od té doby vzrostla cena čokolády již 3x a další zdražování se opět chystá,“ říká Pavel Jirsa. Podobně jako u pistácií, i tady je vysoká cena způsobena nedostatkem suroviny. Celosvětově totiž panuje nedostatek kakaových bobů.

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Nejčtenější

Otevírací doba během Velikonoc: v Česku je zavřeno jeden den, u sousedů dva i tři

Kdy budou mít obchody o Velikonocích otevřeno a kde si nenakoupíte? Záleží na velikosti obchodu.

Test řeckých jogurtů: Tučné i plné bílkovin. Který je ale nejlepší?

Premium

Jako superpotravina se dnes označuje kdeco. Přitom jogurtu – zvlášť originálnímu řeckému, který je plný bílkovin, vápníku, vitaminu D a probiotik – by takové ocenění slušelo.

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Po pěti letech znovu otevřel luxusní hotel na kraji Pařížské ulice v Praze. Bývalý hotel InterContinental se po rozsáhlé rekonstrukci za čtyři miliardy korun proměnil v pětihvězdičkový Fairmont...

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

Méně vývozu, více zážitků. Čínští důchodci pomáhají zmírnit dopady cel

Čínská vláda hledá nové způsoby, jak rozhýbat domácí ekonomiku a zmírnit palčivé důsledky amerických cel. Jedním z chystaných kroků je také snaha podpořit důchodce k tomu, aby začali více cestovat a...

19. dubna 2025

V Česku letos zaniklo nejvíce firem od roku 1990. Celkově ale jejich počet stoupá

V prvním čtvrtletí v Česku zaniklo 4 639 firem, což je nejvíce od roku 1990, od kdy se tato data sledují. Zároveň ale vzniklo 8 695 společností, nejvíce od prvního čtvrtletí 2017. V Česku se tak...

19. dubna 2025  8:54

Slintavka škodí, i když tu není. Decimuje český agroturismus

Strach ze slintavky a kulhavky nezkomplikoval jenom chod zemědělských podniků, ale zkazil mnoha rodinám i klidné strávení velikonočních svátků na farmách. Některé podniky, zvlášť které mají silnější...

19. dubna 2025

Ropovod TAL posílil, Česko už ruské dodávky nepotřebuje. Družba však zůstává

Premium

Česká republika je od třetího dubnového týdne výhradně zásobována neruskou ropou, a to západní cestou přes Transalpinský ropovod TAL a na něj navazující ropovod IKL. První navýšené dodávky neruské...

19. dubna 2025

Od královského fondu ke kryptoměně: dvě kauzy, které spojují stejní lidé

Jsou to dva na první pohled odlišné projekty – investiční skupina s údajným napojením na malajskou královskou rodinu a technologický startup v oblasti kryptoměn. Přesto je spojuje podobná struktura,...

18. dubna 2025  18:18

Návrat západních firem do Ruska je na stole. O zakázky se bojí IT společnosti

Ruský IT sektor se obává o svou budoucnost. Na trhu se totiž hlasitěji začíná hovořit o návratu firem ze Západu. Takové vyhlídky vyvolávají vlnu nejistoty a obav. Opětovný vstup zahraničních firem by...

18. dubna 2025

Destinace Hello Kitty. Japonské letiště se přejmenovalo, aby přilákalo návštěvníky

Neobvyklý zážitek si mohou odnést cestující na japonské letiště Oita po dobu příštích šesti měsíců. Bude totiž přejmenováno na počest fiktivní postavičky původem z Japonska Hello Kitty. Akce se koná...

18. dubna 2025  16:31

Nasaďte armádu! žádá vládu Ryanair kvůli frontám na letišti v belgickém Charleroi

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vyzvala vládu v belgickém Valonsku, aby urychleně přijala kroky, které vyřeší nedostatek bezpečnostních pracovníků na letišti Charleroi nedaleko...

18. dubna 2025  16:10

Peking hledá nová odbytiště. Levné zboží z Číny může zahltit Evropu

Na obchodní válku mezi Spojenými státy americkými a Čínou mohou doplatit firmy v Evropě. Právě do evropských států totiž podle odborníků zamíří hromady levného a často dotovaného zboží z Číny, které...

18. dubna 2025

Vypěstujte si vlastní toaletní papír. V Africe znají alternativu již dávno

V době zdražování toaletního papíru v Africe přichází inspirace z východní části kontinentu na jeho levnější alternativu. Rostlinu Plectranthus barbatus zvanou též někdy africká kopřiva tam někteří...

18. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Notino rozšiřuje kamennou síť po Evropě. Strategické investice míří do Česka

Notino, největší evropský prodejce produktů pro krásu a zdraví, pokračuje ve své expanzi v oblasti retailu a letos rozšiřuje evropskou síť kamenných prodejen o čtyři nové pobočky. Celkový počet...

18. dubna 2025  11:41

Přesun do Států nechystáme, s Trumpem se EU dohodne, věří šéf Linetu v USA

Rozstřel

Trump hraje na voliče, kteří se cítí globalizací zrazeni, ale realita amerického průmyslu je komplikovanější. V pořadu Rozstřel na iDNES.cz to řekl Martin Těšitel, provozní ředitel české společnosti...

18. dubna 2025