Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Družstva: Stop dotací na paneláky připraví stavaře o 15 miliard

  • 27
V průběhu srpna v Česku skončily jediné dva programy na obnovu panelových domů. V příštím roce proto přijde stavební průmysl o 15 miliard korun, varují bytová družstva. Ukončení dotací podle nich ohrožuje plánované rekonstrukce i rozdělané projekty. Stát by proto mohl čelit žalobám o 50 milionů korun.

Žádosti o dotace z programů Nový panel a Zelená úsporám přestal stát přijímat během srpna zejména kvůli rozpočtovým úsporám. Bytová družstva se nyní obávají, že k obnově dotací už nedojde.

"Sice jde pouze o dočasné stop, ale s dočasností máme již své zkušenosti," uvedl Vít Vaníček ze Svazu Českých a moravských bytových družstev. Sdružení navíc hovoří o žalobách na stát kvůli rozpracovaným projektům. Odvolává se na zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem.

"S podporou dalších bytových družstev budeme požadovat po státu, aby zaplatil 50 milionů korun," řekl Vaníček. Důvodem je právě náhlé ukončení podpor. Zmíněná suma zahrnuje například škody za rozpracované projekty, přípravné práce nebo energetické audity.

V České republice zbývá z programu panel opravit zhruba 100 tisíc bytů, v nichž bydlí třikrát tolik lidí. Většina z nich je na periferiích měst, kde je vysoká nezaměstnanost. Podle bytových družstev by tak pokračování podpory mělo své pozitivní dopady. V souvislosti s opravami paneláků se hovoří o 15 tisících lidí zaměstnaných zejména v dělnických profesích.

Podpora by jen v příštím roce přinesla 15 miliard v investicích ve stavebním průmyslu. Jedna miliarda dotací údajně generuje pět miliard na stavebních pracích.

Dosud se z programu Panel rekonstruovalo 330 tisíc panelových bytů za 66 miliard korun. Z toho stát zaplatil 11,8 miliardy korun.