Neplatičům ve druhém pilíři hrozí pokuty, mohou to být i desítky tisíc

  1:13aktualizováno  1:13
Přestože je druhý pilíř penzijního připojištění mrtvý, hrozí tisícům jeho účastníků pokuty. Zapomněli do něj totiž odvádět peníze. Někteří pro to mohli mít důvod například kvůli ztrátě zaměstnání, ostatním však nyní hrozí mimořádná přirážka a úroky z prodlení. Sankce se mohou vyšplhat až k desetitisícům korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Ve druhém pilíři, který letos končí, je celkem 84 536 klientů. Devět tisíc z nich sice uzavřelo smlouvu na důchodové spoření, ale na soukromý spořicí účet nikdy neposlali ani korunu. Část povinnost platit neměla například z důvodu ztráty práce, mateřské dovolené nebo práce v zahraničí. Část klientů však skutečnost, že uzavřeli smlouvu, zapomněla nahlásit zaměstnavateli.

Nečasova reforma

Od roku 2013 mohli lidé přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů museli přidat ze svého. Využilo toho kolem 85 tisíc lidí.

A právě ten je zodpovědný za to, že pět procent důchodového pojistného přepošle finančnímu úřadu a ten následně do penzijního fondu. „Neplatících lidí máme ve druhém pilíři necelých patnáct procent z celkového počtu klientů, což je v našem případě asi šest tisíc smluv,“ říká Petr Brousil, mluvčí Penzijní společnosti České pojišťovny. Ta je s 42 tisíci klienty druhého pilíře největší na trhu.

„Na 1 360 smluv nám nepřišlo žádné pojistné. Zčásti ale může jít o osoby samostatně výdělečně činné, z nichž některé podávají přiznání k pojistnému jen jedenkrát ročně. Platba tak může ještě přijít,“ říká Aleš Poklop, šéf Penzijní společnosti České spořitelny.

Tisícové přirážky a nabíhající úroky

Všech pět penzijních společností, které provozují fondy druhého důchodového pilíře, přitom nějakým způsobem klienty upozorňuje, že jim platby nechodí. „Informace byly součástí pravidelných ročních výpisů,“ říká Pavel Racocha, šéf Penzijní společnosti Komerční banky. „Kontaktovali jsme je prostřednictvím call centra,“ uvádí Václav Bálek, mluvčí Allianz pojišťovny.

Pokud na neplacení zaměstnavatel nebo účastník přijde, měl by pomocí speciálního formuláře oznámit, kolik mělo být odvedeno a za jaké období. Nejčastěji se tato skutečnost zjistí při kontrole z úřadu sociálního zabezpečení u zaměstnavatele nebo u živnostníka.

Pokud na neodvádění pojistného natrefí sám úřad, čeká hříšníka přirážka ve výši deseti procent neodvedeného pojistného. Například účastník s hrubou mzdou 25 tisíc korun měsíčně přihlášený v pilíři tři roky dluží dnes na pojistném 45 tisíc korun. Na přirážce si připlatí pět tisíc korun. Pokud pochybení nahlásí sám nebo jeho zaměstnavatel, sníží se mu přirážka k pojistnému na polovinu. Sankce se přitom nedá prominout.

Jakmile se finanční úřad o nedoplatku dozví, vydá platební výměr a bude od dotyčného chtít všechno neodvedené pojistné, a to včetně přirážky. A kdo nezaplatí do lhůty splatnosti, čeká ho navíc ještě úrok z prodlení (aktuálně 14,05 procenta ročně). U výše uvedeného příkladu je to osmnáct korun denně.

Čas je do konce září, pak se začne pojistné vracet

Dlužné pojistné se může doplatit nejpozději do konce září. „Dne 1. října 2016 zanikají nedoplatky z titulu pojistného,“ říká Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství. Po tomto datu se naopak začnou úspory účastníkům vracet. Nezaniká ovšem zmíněná přirážka k pojistnému a úrok z prodlení, vše je příjmem státního rozpočtu. O prominutí úroku se dá aspoň požádat, ale musí to být do tří měsíců od platebního výměru a důvod neplacení se musí řádně vysvětlit. Úspěch tak není zaručen.

Kolik lidí už výměr dostalo, není známo. „Platbu vyřizují podle bydliště poplatníka,“ říká Jindřich Mejvald, mluvčí Specializovaného finančního úřadu, který spravuje registr účastníků druhého pilíře.

Do konce září mají klienti druhého pilíře možnost se vyjádřit, jestli peníze chtějí poslat na účet, nebo převést do třetího pilíře, který mají založený. Třetí možností je vrátit peníze do státního pilíře, a vyhnout se tím krácení budoucího důchodu. Většinou se to ale nevyplatí.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

PES pro podnikatele. Hospodářská komora spustila právní elektronický systém

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý (uprostřed) a předseda Senátu...

Hospodářská komora (HK ČR) na celostátním sněmu spustila ostrý provoz Právního elektronického systému (PES). Ten...

Realitní bublina nepraská, ČNB zatím nechala omezení hypoték bez změny

Ilustrační snímek

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok ve čtvrtek upozornil, že se podle výpočtů jeho instituce dále mírně zvýšilo...

Na skládkách končí tisíce tun jídla. S vyhazováním bojují hlavně řetězce

Pracovnice Tesco třídí potraviny, které obchodní řetězec věnuje do potravinové...

Snižujte potravinový odpad, radí Evropská unie. Kolik ho vzniká a kdo se na jeho vytváření nejvíc podílí, však zatím...

Najdete na iDNES.cz