Neplatičům ve druhém pilíři hrozí pokuty, mohou to být i desítky tisíc

  1:13aktualizováno  1:13
Přestože je druhý pilíř penzijního připojištění mrtvý, hrozí tisícům jeho účastníků pokuty. Zapomněli do něj totiž odvádět peníze. Někteří pro to mohli mít důvod například kvůli ztrátě zaměstnání, ostatním však nyní hrozí mimořádná přirážka a úroky z prodlení. Sankce se mohou vyšplhat až k desetitisícům korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Ve druhém pilíři, který letos končí, je celkem 84 536 klientů. Devět tisíc z nich sice uzavřelo smlouvu na důchodové spoření, ale na soukromý spořicí účet nikdy neposlali ani korunu. Část povinnost platit neměla například z důvodu ztráty práce, mateřské dovolené nebo práce v zahraničí. Část klientů však skutečnost, že uzavřeli smlouvu, zapomněla nahlásit zaměstnavateli.

Nečasova reforma

Od roku 2013 mohli lidé přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů museli přidat ze svého. Využilo toho kolem 85 tisíc lidí.

A právě ten je zodpovědný za to, že pět procent důchodového pojistného přepošle finančnímu úřadu a ten následně do penzijního fondu. „Neplatících lidí máme ve druhém pilíři necelých patnáct procent z celkového počtu klientů, což je v našem případě asi šest tisíc smluv,“ říká Petr Brousil, mluvčí Penzijní společnosti České pojišťovny. Ta je s 42 tisíci klienty druhého pilíře největší na trhu.

„Na 1 360 smluv nám nepřišlo žádné pojistné. Zčásti ale může jít o osoby samostatně výdělečně činné, z nichž některé podávají přiznání k pojistnému jen jedenkrát ročně. Platba tak může ještě přijít,“ říká Aleš Poklop, šéf Penzijní společnosti České spořitelny.

Tisícové přirážky a nabíhající úroky

Všech pět penzijních společností, které provozují fondy druhého důchodového pilíře, přitom nějakým způsobem klienty upozorňuje, že jim platby nechodí. „Informace byly součástí pravidelných ročních výpisů,“ říká Pavel Racocha, šéf Penzijní společnosti Komerční banky. „Kontaktovali jsme je prostřednictvím call centra,“ uvádí Václav Bálek, mluvčí Allianz pojišťovny.

Pokud na neplacení zaměstnavatel nebo účastník přijde, měl by pomocí speciálního formuláře oznámit, kolik mělo být odvedeno a za jaké období. Nejčastěji se tato skutečnost zjistí při kontrole z úřadu sociálního zabezpečení u zaměstnavatele nebo u živnostníka.

Pokud na neodvádění pojistného natrefí sám úřad, čeká hříšníka přirážka ve výši deseti procent neodvedeného pojistného. Například účastník s hrubou mzdou 25 tisíc korun měsíčně přihlášený v pilíři tři roky dluží dnes na pojistném 45 tisíc korun. Na přirážce si připlatí pět tisíc korun. Pokud pochybení nahlásí sám nebo jeho zaměstnavatel, sníží se mu přirážka k pojistnému na polovinu. Sankce se přitom nedá prominout.

Jakmile se finanční úřad o nedoplatku dozví, vydá platební výměr a bude od dotyčného chtít všechno neodvedené pojistné, a to včetně přirážky. A kdo nezaplatí do lhůty splatnosti, čeká ho navíc ještě úrok z prodlení (aktuálně 14,05 procenta ročně). U výše uvedeného příkladu je to osmnáct korun denně.

Čas je do konce září, pak se začne pojistné vracet

Dlužné pojistné se může doplatit nejpozději do konce září. „Dne 1. října 2016 zanikají nedoplatky z titulu pojistného,“ říká Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství. Po tomto datu se naopak začnou úspory účastníkům vracet. Nezaniká ovšem zmíněná přirážka k pojistnému a úrok z prodlení, vše je příjmem státního rozpočtu. O prominutí úroku se dá aspoň požádat, ale musí to být do tří měsíců od platebního výměru a důvod neplacení se musí řádně vysvětlit. Úspěch tak není zaručen.

Kolik lidí už výměr dostalo, není známo. „Platbu vyřizují podle bydliště poplatníka,“ říká Jindřich Mejvald, mluvčí Specializovaného finančního úřadu, který spravuje registr účastníků druhého pilíře.

Do konce září mají klienti druhého pilíře možnost se vyjádřit, jestli peníze chtějí poslat na účet, nebo převést do třetího pilíře, který mají založený. Třetí možností je vrátit peníze do státního pilíře, a vyhnout se tím krácení budoucího důchodu. Většinou se to ale nevyplatí.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Mladý, svobodný a pořádně bohatý. Do Sazky přišel výherce 123 milionů

Ilustrační snímek

Svobodné dámy z jižní Moravy by se měly v následujících dnech kolem sebe pořádně rozhlížet. Je možné, že mezi jejich...

Češka vymyslela opalovací krémy pro africké albíny, mohou zachránit život

Albínské děti v Africe.

Chemička Andrea Hároniková z brněnské techniky vytvořila recept na levné opalovací krémy pro albíny v Ghaně. Cílem bylo...

Šetrné k přírodě mohou být intimní potřeby i pleny, řekla šéfka Bezobalu

Ředitelka neziskové organizace Bezobalu Veronika Nováčková v diskusním pořadu...

Pro člověka, který nakupuje v klasických supermarketech, je život bez obalů neuskutečnitelným nápadem. V posledních...

Najdete na iDNES.cz