Drobil se bojí rozšíření biomasy. Chce zakázat elektrárnám její spalování

  2:39aktualizováno  2:39
Ministr životního prostředí Pavel Drobil se obává stejného boomu, který Česko prožilo se solárními elektrárnami. V hlavní roli se může ocitnout biomasa. Elektřinu vyrobenou jejím spalováním totiž rozvodné společnosti vykupují za státem dotovanou vyšší cenu.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil chce elektrárnám zakázat spalování biomasy | foto: Profimedia.cz

Drobil plánuje společně s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem novelu zákona o obnovitelných zdrojích, která by upravovala i to, kde se může biomasa spalovat a za jakých podmínek.

Co je biomasa?

V energetice jde většinou o dřevní odpady, slámu a další zemědělské zbytky. Většinou se používají k topení speciální pelety.

Patří mezi obnovitelné zdroje energie, stát zaručil výhodnější výkupní cenu.
Ta se liší podle toho, zda jde o pálení samotné biomasy nebo s jinými složkami, nebo zda jde o pálení odpadu či účelově pěstovaných plodin.

"Biomasa vypadá krásně nevinně, ale do dvou let můžeme dopadnout stejně jako u fotovoltaických elektráren," řekl Drobil v rozhovoru pro MF DNES.

Na proud vyrobený spalováním třeba dřeva se totiž vztahují podobné podmínky jako na výrobu ze slunce, vody či větru – rozvodné společnosti ho vykupují za dotovanou vyšší cenu.

Majitelé "biomasové" elektrárny spuštěné v roce 2010 mají zajištěnou výkupní cenu 1 460 až 4 580 korun za megawatthodinu, záleží na typu spalované suroviny. Kromě garantovaných výkupních cen stát dotuje třemi různými programy i stavbu zařízení na spalování biomasy.

Biomasu jen do domácností. Do firem ne, říká Drobil

Cílem ministrů není zmizení přírodního paliva z energetické mapy. "Chceme, aby se používala v malých zdrojích, třeba na kogeneraci v malých topeništích u domků. Ale pokud končí v elektrárnách, je to špatné," tvrdí Drobil.

MANUÁL O BIOMASE ČTĚTE ZDE

Podle něj nejde zatím o akutní problém, ale vláda chce po chybách s podporou fotovoltaiky zamezit podobnému boomu spekulativních investorů.

Biomasa v podobě dřevní štěpky.Kotel na spalování peletek, vhodný pro rodinný dům. Ročně vás toto ekologické vytápění přijde zhruba na 17 tisíc Kč.

Dosud se biomasa na celkové výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů podílí asi deseti procenty. "Pro projekty, které se nyní chystají, nemá Česko dost paliva," dodal místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček.

Ke dřevu a dalšímu biologickému materiálu se začínají obracet také velké elektrárny a teplárny. Má to pro ně dvě výhody – za elektřinu mají více peněz a ještě si tím mohou snížit objem emisních povolenek, které nakupují. "Co máme pálit, když nejsou prolomené limity na těžbu uhlí," vysvětluje místopředseda teplárenského sdružení Tomáš Drápela.

Biomasa je pro elektrárny výhodná jen s dotací

Biomasa přitom není při výrobě elektřiny příliš konkurenceschopná. Například tuna hnědého uhlí stojí kolem 800 korun, biomasy 2 200 Kč. "Jakmile se dotace zruší, tak s biomasou přestaneme," říká Vladimír Handlík, šéf teplárny a elektrárny Ško-Energo.

Výkupní ceny elektřiny vyrobené z biomasy v posledních letech stagnují. "U spalování cíleně pěstované biomasy ve velkých elektrárnách v režimu spoluspalování s uhlím došlo paradoxně k navýšení," říká Jan Habart, šéf českého sdružení pro biomasu CZ Biom. To podporuje snahu ministra Drobila omezit spalování biomateriálu ve velkých elektrárnách.

"Elektrárny mohou začít biomasu využívat natolik, že již nebude k dispozici například pro výrobu pelet – ty pak podraží a lidé, kteří investovali do kotle na pelety, budou hodně překvapeni, kam se cena vyšplhala," dodal Habart.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Nejdražší nákupní ulice Česka. Prahu v nájmech dohání Brno a Český Krumlov

Ulice Na Příkopě.

Drtivá většina nejdražších tuzemských nákupních ulic se nachází v hlavním městě. Nejžádanější adresy se nacházejí v...

Sencor stahuje od zákazníků dva typy mobilní klimatizace, mohou začít hořet

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, stahuje z trhu a od zákazníků...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz