Drobil se bojí rozšíření biomasy. Chce zakázat elektrárnám její spalování

  2:39aktualizováno  2:39
Ministr životního prostředí Pavel Drobil se obává stejného boomu, který Česko prožilo se solárními elektrárnami. V hlavní roli se může ocitnout biomasa. Elektřinu vyrobenou jejím spalováním totiž rozvodné společnosti vykupují za státem dotovanou vyšší cenu.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil chce elektrárnám zakázat spalování biomasy | foto: Profimedia.cz

Drobil plánuje společně s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem novelu zákona o obnovitelných zdrojích, která by upravovala i to, kde se může biomasa spalovat a za jakých podmínek.

Co je biomasa?

V energetice jde většinou o dřevní odpady, slámu a další zemědělské zbytky. Většinou se používají k topení speciální pelety.

Patří mezi obnovitelné zdroje energie, stát zaručil výhodnější výkupní cenu.
Ta se liší podle toho, zda jde o pálení samotné biomasy nebo s jinými složkami, nebo zda jde o pálení odpadu či účelově pěstovaných plodin.

"Biomasa vypadá krásně nevinně, ale do dvou let můžeme dopadnout stejně jako u fotovoltaických elektráren," řekl Drobil v rozhovoru pro MF DNES.

Na proud vyrobený spalováním třeba dřeva se totiž vztahují podobné podmínky jako na výrobu ze slunce, vody či větru – rozvodné společnosti ho vykupují za dotovanou vyšší cenu.

Majitelé "biomasové" elektrárny spuštěné v roce 2010 mají zajištěnou výkupní cenu 1 460 až 4 580 korun za megawatthodinu, záleží na typu spalované suroviny. Kromě garantovaných výkupních cen stát dotuje třemi různými programy i stavbu zařízení na spalování biomasy.

Biomasu jen do domácností. Do firem ne, říká Drobil

Cílem ministrů není zmizení přírodního paliva z energetické mapy. "Chceme, aby se používala v malých zdrojích, třeba na kogeneraci v malých topeništích u domků. Ale pokud končí v elektrárnách, je to špatné," tvrdí Drobil.

MANUÁL O BIOMASE ČTĚTE ZDE

Podle něj nejde zatím o akutní problém, ale vláda chce po chybách s podporou fotovoltaiky zamezit podobnému boomu spekulativních investorů.

Biomasa v podobě dřevní štěpky.Kotel na spalování peletek, vhodný pro rodinný dům. Ročně vás toto ekologické vytápění přijde zhruba na 17 tisíc Kč.

Dosud se biomasa na celkové výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů podílí asi deseti procenty. "Pro projekty, které se nyní chystají, nemá Česko dost paliva," dodal místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček.

Ke dřevu a dalšímu biologickému materiálu se začínají obracet také velké elektrárny a teplárny. Má to pro ně dvě výhody – za elektřinu mají více peněz a ještě si tím mohou snížit objem emisních povolenek, které nakupují. "Co máme pálit, když nejsou prolomené limity na těžbu uhlí," vysvětluje místopředseda teplárenského sdružení Tomáš Drápela.

Biomasa je pro elektrárny výhodná jen s dotací

Biomasa přitom není při výrobě elektřiny příliš konkurenceschopná. Například tuna hnědého uhlí stojí kolem 800 korun, biomasy 2 200 Kč. "Jakmile se dotace zruší, tak s biomasou přestaneme," říká Vladimír Handlík, šéf teplárny a elektrárny Ško-Energo.

Výkupní ceny elektřiny vyrobené z biomasy v posledních letech stagnují. "U spalování cíleně pěstované biomasy ve velkých elektrárnách v režimu spoluspalování s uhlím došlo paradoxně k navýšení," říká Jan Habart, šéf českého sdružení pro biomasu CZ Biom. To podporuje snahu ministra Drobila omezit spalování biomateriálu ve velkých elektrárnách.

"Elektrárny mohou začít biomasu využívat natolik, že již nebude k dispozici například pro výrobu pelet – ty pak podraží a lidé, kteří investovali do kotle na pelety, budou hodně překvapeni, kam se cena vyšplhala," dodal Habart.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Češi proinvestovali v Dluhopisech Republiky přes tři miliardy

Alena Schillerová (13. prosince 2017)

Občané ČR se mohou od loňského prosince podílet na financování státního dluhu prostřednictvím nákupu tzv. Dluhopisů...

Místo na skládku do třídírny. Česko se chystá zatočit s odpady

Třídit plasty a papír není žádná procházka růžovou zahradou

Během příštích patnácti let se má zásadně změnit osud odpadů z domácností. Do jaké míry, závisí na tom, jak důsledně...

Jedna PETka navěky. Brusel zavádí kvóty na podíl recyklátu v plastových lahvích

PET lahve nepoužívejte opakovaně, tvrdí odborníci.

Na většině lahví to napsáno není, ale stále větší počet těch, v kterých se prodávají vody či coly, už kdysi petkou...

Najdete na iDNES.cz