Dřevěné hodinky z Česka. Nadšenci je dokážou vyrobit i ze skateboardu

  • 6
Personifikace a přírodní materiály, na to sázejí výrobci napříč kontinenty. V kurzu je mimo jiné dřevěná výroba, na internetu se tak dají koupit třeba dřevěné brýle, obaly na telefony či šperky. Trend se nevyhýbá ani Česku, úspěch slaví například dřevěné hodinky, které v malé dílně v Liberci vyrábějí dva mladí nadšenci.

„Začalo to všechno neúspěšnou objednávkou dřevěných hodinek z Číny,“ začíná vyprávění Jakub Šrejma, jeden ze dvou zakladatelů firmy Wooden Land. „Objednali jsme dvoje, přišly nám jenom jedny a ještě byly rozlámané,“ vysvětluje. „Potřeboval jsem vědět, co se tam pokazilo,“ doplňuje jeho kolega Richard Koubek. Do posledního dílku jsem je tedy rozebral a vložil do dřevěného těla, které jsem vyrobil,“ popisuje Koubek.

Lidem se hodinky líbily, a tak začali oba kutilové vyrábět vlastní kusy. Konkurence je vysoká, mladí podnikatelé ale sázejí podle svých slov na českou manuální práci. „Všichni si to nechávají dovážet z Číny, my to vyrábíme v Česku,“ vysvětluje Šrejma.

Zákazník může nadšencům poslat kus dřeva z vlastní zahrady a oni z něj hodinky vyrobí. Nechávají na ně také na přání vypálit věnování či datum. O to žádá podle nich snad každý zákazník. Lidé totiž touží po předmětech, které jsou s nimi nějak spjaté, tedy personifikované. Uniformita tolik netáhne.

„Hodinky dokážeme vyrobit z jakéhokoliv dřeva. Musíme se držet ale logicky toho, aby to dřevo bylo tvrdší,“ říká Koubek. „Máme i vzácnější dřeviny, třeba bahenní dub, který zrál osm tisíc let v bažině,“ říká Šrejma. Hodinky už vyrobili i ze skateboardové prkna nebo ebenové zarážky do dveří.

Domácí výroba má svoje výhody, ale i nevýhody. Pokud bydlíte někde u Liberce, můžete osobně přijet a na jednotlivé dílky se podívat. Budoucí hodinky si tak člověk může doslova poskládat sám.

Na druhou stranu dřevěné hodinky v Liberci zatím vyrábějí jen rok a půl a nikdo tak nemůže s jistotou odhadnout, jak dlouho strojek vydrží. „Záruku na dřevěné tělo poskytujeme doživotní,“ říká k tomu Koubek. „Pokud se třeba zákazníkovi nějaký dílek poškodí, může nám hodinky poslat a my dílek vyměníme,“ doplňuje.

Oba zakladatelé zatím pendlují mezi svou původní prací a dílnou. Šrejma je kadeřník a Koubek pracuje v oboru IT. Vyrobit jedny ručně dělané dřevěné hodinky trvá v průměru 20 hodin čistého času. Na rozjezd podnikání si vypůjčili a původně začínali doma v kuchyni. Od té doby se jim podařilo prodat už sto kusů hodinek.