"Je to naše rozhodující surovina, nic jiného nám nezbývá," říká šéf Opavie Miloš Medřický.
Zvýšení cen by nemělo být drastické, okolo jednoho až dvou procent. "Navíc například tatranky a fidorky nezdražujeme," říká Medřický. Konkurence a obchodníci tomu brání.
Na rozdíl od Opavie ostatní výrobci mluví vyhýbavě. "Nestlé bude v nejbližších měsících vyhodnocovat vývoj situace a úvahy o dalších krocích jsou zatím předčasné," říká její mluvčí Martin Walter.
Kromě cukrovinek a čokolád bude zdražení cukru tlačit vzhůru i ceny medu, protože pěstitelé cukr používají na přikrmování včel. "Včelaři prodávali kilogram medu zhruba za 110 korun, ale po zdražení cukru by se mohla vyšplhat až na 160 korun," řekl ČTK včelař Petr Musil z Litoměřicka.
Zdražení cukru má na svědomí společná zemědělská politika Evropské unie, podle níž musí cukrovary vykupovat řepu za určenou minimální cenu. "Ta je skoro o sto procent vyšší než doposud," říká šéf Cukrovarů TTD Oldřich Reinberger.
Zatímco dosud cukrovary platily okolo osmi set korun za tunu, od nové sklizně to bude nejméně 1500 korun za tunu. "Cena cukru tak ještě o pár korun zdraží. Teď od nás odchází za cenu 17 až 18 korun za kilogram a bude nutné se dostat na 20 až 21 korun," říká Reinberger.
"Zdražování nepůjde tak rychle. Zvyšovat ceny musím tak, abych nezbankrotoval a zároveň nepřišel o zákazníky. Přijít by mělo během následujících čtyř měsíců," dodává.
Ve většině obchodů je tak ještě dnes cukr za staré ceny, někde se však už nové cenovky objevují. "Již jsme zdražili cukr kostky a pětikilové balení. Krystal i krupici budeme zdražovat postupně, počítáme začátkem června," říká Kateřina Černá, mluvčí Aholdu, který provozuje prodejny Albert a Hypernova.
Dražší cukr je pro milovníky sladkého další špatná zpráva poté, co vláda upustila od slíbeného nižšího zdanění čokolád a cukrovinek.