Drátenictví zachraňují ženy. Místo hrnců se nyní pletou hlavně ozdoby

  16:05
Typické vyvolávání: „Drátovat, letovat hrnce, spravovat,“ už dnes člověk na ulici nezaslechne. Přestože v celém Česku stále zůstává více než stovka lidí, kteří se k odkazu drátenické tradice hlásí. V původní formě už jej ale vykonává málokdo.
Fotogalerie4

Cechmistrová Cechu českomoravských uměleckých dráteníků Hana Maříková. | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

A není se čemu divit. „Keramické a kameninové nádobí, které se drátovalo kvůli zpevnění nebo rozvodu tepla, už dnes nikdo nepoužívá. Na místo užitku se dnes odrátovávají věci z estetického důvodu,“ říká Ladislav Šlechta, který se zabývá jak klasickým drátováním nádobí, tak i výrobou ozdobných předmětů z drátu.

Seriál vymírající řemesla

Právě druhý zmíněný způsob využití řemeslných drátenických technik dnes zdaleka převažuje. Oplétání nádobí, které bylo tradičně mužskou doménou, je totiž fyzicky velice náročná práce, kterou dnes ale nikdo nedokáže pořadně docenit. Z drátenického řemesla se tak prakticky stala volnočasová aktivita, případně možnost si trochu přivydělat. To přiznávají i lidé, kteří se zbožím během léta objíždí tematické jarmarky pořádané na hradech nebo ve skanzenech.

„Oplést formu na bábovku trvá šikovnému dráteníkovi zhruba čtyři hodiny a pořádně z toho bolí ruce,“ vysvětluje cechmistrová Cechu českomoravských uměleckých dráteníků Hana Maříková. Historická metoda opravy rozbitého nádobí, kdy se okraje střepů slepí chlebovou hmotou, zacelený hrnec nebo mísa se oplete, a nakonec se v ní nechá pro lepší vytvrdnutí spojů vyvařit mléko, by dobře fungovala i dnes.

Kvůli cenám nového nádobí se ale nic takového nevyplatí. Historické kusy drátovaného nádobí nebo nové kousky vyrobené současnými dráteníky, tak zpravidla končí v chatách a chalupách jen jako dekorace.

Existují ale výrobky, které průmyslová výroba opomíjí a které vznikají jen jako ruční práce. Podle keramičky Věry Pichové z Milevska, která má drátenictví jako doplněk ke své původní profesi, se na trhu například vůbec nevyskytují ozdobné drátěné háčky na zeď.

Další příležitost pro dráteníky představují repliky historického nádobí, jako je například takzvaný drát na vdolky. Jde v podstatě o hustě vypletenou drátěnou mřížku na nožičkách, která se pokládala přímo na plechové tály kamen. Takto nasucho pečené vdolky od mřížky získají otisk vzoru, který se následně pomaže zavařeninou nebo smetanou.

Řemeslo z neúrodného kraje

Na rozdíl od jiných řemeslných a technických inovací drátenictví do českých zemí nedorazilo ze Západu, ale z Východu. Tradice zpracování drátu je sice stejně stará jako kovářství a další techniky využívající železo a obecně kovový materiál, hlavní rozmach drátenictví přichází ale až v sedmnáctém století. „Tehdy se také začíná ve velkém na Slovensku objevovat jméno Drotár, které na drátenickou profesi odkazuje,“ uvádí Hana Řepková z Národního památkového ústavu, která se zabývá popularizací mizících řemesel. Ještě o století dříve je sice v matrikách možné objevit variantu jména Drotárius, není ale zdaleka tak početně zastoupená.

Rozmach řemesla, které kromě zpracování drátu charakterizuje i kočovný způsob života, ale nastal až se vznikem manufaktur ve Slezsku, které zahájily průmyslovou výrobu drátu. Ten tak proti ručně tepanému výrazně zlevnil a stal se tak dostupným pro opravy poničeného nádobí.

První dráteníci, kteří se nového řemesla ujali, byli formani z neúrodných oblastí slovenských Kysuc a Spiše. „Z původně podomácku opraveného nádobí se stala regulérní živnost, která spolu s emigrací například během hospodářské krize začátkem minulého století drátenictví rozšířila po celém světě s výjimkou Austrálie,“ dodala Řepková.

Bez Facebooku by to nešlo

Novodobí dráteníci si ale už dnes s obcházením vesnic nevystačí. Velkou část své produkce prodávají prostřednictvím specializovaných e-shopů nebo je nabízejí na sociálních sítích. Ty slouží podle Maříkové i ke komunikaci mezi jednotlivými členy cechu a organizují se jeho prostřednictvím například výstavy nebo různé události, na kterých se drátenické výrobky prezentují.

Kromě výstav a prodejních jarmarků se většina dráteníků věnuje i pořádání kurzů a různých workshopů, na kterých se mohou zájemci včetně dětí seznámit se základními technikami práce s drátem.

Zatímco historicky byla základem drátenické práce mřížka sestavená ze čtverců nebo z kosočtverců, dnes, když se většina lidí zabývá výrobou dekoračních předmětů, je základem spirála podobná svinutému drátu v papírovém bloku. „Vzniká tak, že se drát navine například na pletací jehlici nebo tenkou trubku. Poté se stáhne mezi dvěma prsty, zmáčkne tak, aby vznikl podlouhlý ozdobný pásek,“ vysvětluje Maříková.

Drátenictví peněženku příliš nezatíží. Jako hlavní pracovní nástroj totiž mohou sloužit obyčejné kleště a vyrábět se dá z běžně dostupného drátu. Oblíbený je pocínovaný včelařský drátek používaný na vyplétání včelařských rámků, použít lze ale i zcela běžný vázací drát, který se prodává v různých barvách.

Za pár korun

Cena nejběžnějších opletených forem na bábovku se pohybuje v řádu stokorun. O něco cennější jsou méně běžné kousky, jako jsou původní drátěné držáky na pivní půllitry nebo šperky a další jemné práce zejména ze stříbrného drátu.

O nic lépe s oceněním na tom není ani novodobá produkce. „Nemůžeme nasadit ceny práce na 250 nebo 500 korun na hodinu, ale maximálně v rozmezí 50 až sto korun,“ uvedl Šlechta, který je v penzi a drátenictví provozuje jako koníčka. „Pokud ale člověk chce svoje výrobky prodat, musí je nabízet pod cenou,“ uzavírá dráteník z Podkrkonoší, který se kromě tradičních výrobků zabývá tvorbou figurek a dalších dekorativních předmětů.

Současné drátenictví je tak v podstatě věrné původní tradici. Drátování hrnců ani zdaleka nepatřilo mezi ceněná povolání, která by přinášela vysoký výdělek. Podle Řepkové se nízký sociální status dráteníků projevoval i v pozdějších dobách, kdy toto povolání z běžného života prakticky vymizelo. Na rozdíl od jiných historických řemesel se mu ale dlouho nedostalo uznání. To se na Slovensku zlomilo až ve druhé polovině minulého století a teprve až nyní se tento obor může dočkat zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Nejčtenější

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na svém webu představoval různé produkty za stejné částky jak v eurech, tak v korunách. Uživatelé...

Sorry, nic nedostanete. Reebok ruší Čechům až příliš levné objednávky

Přestože se firma Reebok oficiálně ke zpackané slevové akci na svých stránkách, kde místo eur uvedla ceny v českých korunách, nevyjádřila, zákazníci z Česka, kteří si výrazně zlevněné zboží z jejích...

Reebok k levným objednávkám mlčí. Na svých stránkách zrušil českou měnu

Chyba v zobrazování cen na oficiálním e-shopu značky Reebok způsobila, že se tisíce českých zákazníků dostaly ke zboží za extrémně nízké ceny. Trička vycházela na zhruba 30 korun, boty dokonce pod...

Celý národ chodí v Reeboku. Český internet se baví vtipy o nevídaných slevách

Víkendová nákupní horečka způsobená pravděpodobnou chybou e-shopu sportovní značky Reebok, kdy stránky zobrazovaly ceny v korunách místo v eurech způsobila, že Češi horečně začali nakupovat boty a...

Odvody živnostníků jsou nefér. Ekonomové navrhují snížení paušálů

Danění živnostníků v Česku vytváří nespravedlnosti vůči zaměstnancům, ale i mezi živnostníky navzájem, tvrdí ekonomové z výzkumných společností PAQ Research a RILSA. Přicházejí proto s návrhy, jak to...

Zbytkový alkohol je realita. Firma představila lokomotivu vybavenou imobilizérem

Na veletrhu Rail Business Days v Ostravě představila společnost CZ LOKO lokomotivu, která se nerozjede, pokud strojvedoucí neprojde dechovou zkouškou na alkohol. Zablokování řízení v případě...

12. června 2025  15:05

Smartwings rozšiřují linky z Prahy o pět nových destinací, v zimě nabídnou exotiku

Letecká společnost Smartwings od října rozšiřuje počet letů z Prahy o pět nových destinací: Brusel, Barcelonu, Porto, Bukurešť a Řím. Dopravce také počítá s častějšími lety do turisticky oblíbených...

12. června 2025  12:38

Německé pivovary ztrácejí pozice mezi světovými lídry. Posilují ruské podniky

Největších 40 pivovarů na světě loni vyrobilo téměř 164 miliard litrů piva, což představuje meziroční pokles o 0,6 procenta. V žebříčku se však udrželo pouze šest německých výrobců. Informovala o tom...

12. června 2025  10:50

Britové zakázali reklamu na tyčinku Twix. Propagovala nebezpečnou jízdu autem

Britská rada pro reklamu (ASA) ukončila vysílání televizního spotu propagujícího tyčinku Twix. Svůj krok zdůvodnila tím, že reklama vybízí k riskantnímu řízení. Ve videu je zobrazená automobilová...

12. června 2025  8:12

Lhůtu na jednání s EU o clech lze prodloužit, ale nebude to nutné, řekl Trump

Červencovou lhůtu na jednání o clech na dovoz z Evropské unie a dalších zemí je možné prodloužit, ale nebude to nutné, prohlásil americký prezident Donald Trump. Dodal, že EU chce jednat a že pokrok...

12. června 2025  7:13

Rusko trápí bramborová krize. Ceny vzrostly trojnásobně, levněji je i na Západě

Rusko trápí obrovské cenové nárůsty potravin. Asi nejhorší situace panuje u brambor, které v meziročním srovnání zdražily až trojnásobně. Vysoké ceny potravin bedlivě sledují i ruští centrální...

12. června 2025

Bezcelní režim s Evropskou unií končí, ukrajinský agrobyznys ztratí miliardy

Premium

Na začátku června skončilo uvolnění celních kvót pro dovoz ukrajinského obilí, cukru, drůbeže a dalších komodit do EU. Evropské komisi se nepodařilo dojednat stálou variantu ohledně liberalizace...

12. června 2025

Nejen kabelky z druhé ruky. Čínu sužuje deflace, lidé mění nákupní návyky

Čínská ekonomika bojuje s deflací. Obyvatelé přehlížejí nové luxusní zboží, raději sahají po alternativách z druhé ruky. Mezi firmami se v mnoha sektorech rozpoutala cenová válka. Nabídka výrazně...

11. června 2025

Midjourney je bezedná jáma plagiátorství, tvrdí Disney a Universal. Podali žalobu

Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním...

11. června 2025  19:09

Polovojenský výcvik, alternativní scéna i dluhy a vyhrožování. To jsou tváře Stačilo!

Královéhradecký lídr organizuje polovojenské výcviky s pomocí exčlena z řad radikálních Slovenských branců, zadlužený Rom napadá své kritiky a bloger Daniel Sterzik, známý jako Vidlák, řídí zvláštní...

11. června 2025  19:06

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Eurostar plánuje nové spoje z Londýna na kontinent. Koupí vysokorychlostní vlaky

Společnost Eurostar v blízkých letech plánuje zavést přímé vlakové spojení z Velké Británie do Německa a Švýcarska. Firma tím reaguje na rostoucí poptávku po udržitelném cestování i na možnou...

11. června 2025

Vypůjčená ropa se vrací do státních rezerv, v zásobách Česka bude poprvé mix

Společnost Orlen Unipetrol začala vracet ropu vypůjčenou ze státních rezerv. Potřebovala ji od března pro závod v Litvínově kvůli zastavení dodávek z ruského ropovodu Družba. Rafinerie však místo...

11. června 2025  14:57
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.