Drahá rýže se sype už i do Česka

  1:00aktualizováno  1:00
Obrovské zdražování jídla ve světě, především rýže a dalších obilovin, jež OSN nazvalo "tichou tsunami", rozlévá do Česka. Kilogram rýže v tuzemsku podle posledních statistik ČSÚ od konce loňského roku podražil o 20 procent, jen za poslední týden o více než půl procenta, na 30 korun.

V tuzemsku však jde naštěstí jen o peníze, a ne o život jako v některých afrických a asijských zemích. Další růst ceny, který může být výraznější, ale očekávají dodavatelé, obchody i některé restaurace.

Problém pociťuje například jeden z největších výrobců balené rýže u nás, společnost Vitana. "Momentálně není rýže na trhu nabízena vůbec, zejména kvůli nulovým zásobám a zákazu exportu z producentských zemí," říká expert Vitany na rýži Jiří Šimek.

Nákupní cena firmy se podle něj za poslední rok více než zdvojnásobila, a Vitana tak nedávno musela zdražit. "O dalším vývoji cen rýže se šíří různé zvěsti. Jedna z nich například předpokládá její další zdražení o třicet procent," upozornil Šimek.

Podmínky si klade prodávající
Napjatou situaci na trhu podle něj dokládá i naprosté obrácení rolí nakupujícího a prodávajícího. "Dnes si klade podmínky ten, kdo má zboží, nikoliv ten, kdo jej nakupuje," dodává Šimek.

S podobnými potížemi se potýká i firma Racio, vyrábějící rýžové chlebíčky. Raketový růst cen rýže na trhu nastal podle spolumajitele firmy Oldřicha Darmovzala už loni na podzim.

"I když jsme už dříve tušili možný vývoj cen, nebylo možné nasmlouvat celý roční objem tak, jak jsme to dělali dříve. Dlouhodobý kontrakt nikdo nechtěl uzavřít, takže dodavatelské ceny nám teď skokově rostou," říká.

S cenami půjdou nahoru v nejbližší době i některé restaurace, které už se s vysokými nákupními cenami také nedokážou vypořádat. "Nakupujeme za vyšší ceny, budeme zdražovat," říká k rýži zaměstnankyně pražské čínské restaurace Panda Palace.

Neúroda, spekulace, biopaliva
Prodejní ceny rýže ve světě zatím trhají rekordy. V Thajsku, které vyváží vůbec nejvíce rýže, minulý týden vystoupila její cena na rekordních tisíc dolarů za tunu a od začátku roku vzrostla již na trojnásobek. Asociace thajských vývozců rýže teď přišla s varováním, že v květnu může tuna stát už 1 500 USD.

Důvodů růstu cen je podle OSN či Světové banky několik. Vzhůru je tlačí rostoucí spotřeba rýže v Indii, Číně a Africe, neúroda v Austrálii a Vietnamu na konci loňského roku a velký podíl mají i spekulanti, obchodníci a farmáři, kteří hromadí zásoby a čekají na lepší cenu. Situaci zhoršily i zákazy vývozu z některých zemí.

Jednou z mála dobrých zpráv je, že alespoň ceny obilí, které loni a letos hnala vzhůru mimo jiné zrychlující se výroba biopaliv, mírně klesají. "Nová sklizeň potravinářské pšenice ve světě, především pak v Evropě, vypadá velmi dobře a ceny už začínají klesat," uvedl jeden z velkých českých obchodníků s komoditami.

Autoři: ,

Nejčtenější

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Smrt při sexu jako pracovní úraz. Firma musí rodině vyplatit odškodné

Ilustrační snímek

Podivnou situaci museli do včerejška řešit právníci francouzské společnosti TSO. Její zaměstnanec totiž zemřel na...

Další z rubriky

EU může zakázat v Česku nejpoužívanější insekticid. Může poškodit mozek

Ilustrační snímek

Po glyfosátech hrozí v Evropské unii zákaz další látky, hojně aplikované zemědělci. Na indexu hlídačů bezpečnosti...

O půdu se staráme stejně jako malí farmáři, říká šéf Agrofertu Mráz

Výkonný ředitel koncernu Agrofert Josef Mráz

Výkonný ředitel koncernu Agrofert Josef Mráz odmítá, že by se o půdu staral hůř než konkurence. V boji proti suchu chce...

EET bude povinná i pro řemeslníky, Piráti a ODS se obrátí na ústavní soud

Premiér Andrej Babiš (vlevo) a ministryně financí Alena Schillerová (vpravo) v...

Elektronická evidence tržeb bude nově povinná i pro řemeslníky, lékaře či advokáty. Rozšíření EET schválili poslanci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz