ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Pandemie narušila dovolené. Češi plánují méně cestovat a více odpočívat

  • 13
Letošní léto je stále v dozvuku pandemie, která ovlivňuje způsob trávení dovolené. Většina Čechů letos plánuje na dovolené více odpočívat a také si volno více užít v rodinném kruhu, vyplývá to z průzkumu společnosti Up. Menší část Čechů přiznává, že do zahraničí letos nepojede kvůli omezením spojeným s covidem nebo kvůli nutnosti následného testování před návratem zpět do práce.

Barometr zaměstnanců, který uskutečnila společnost Up (dříve Chèque Déjeuner) ukázal, že poslední měsíce pod rouškou pandemie měly vliv také na to, jakým způsobem přemýšlejí čeští zaměstnanci o letošní dovolené. 

Vůbec největším rozdílem oproti minulosti je záměr o dovolené více odpočívat, což plánuje 55 procent z nich. Jen 15 procent zaměstnanců tvrdí, že naopak plánuje odpočívat méně než obvykle. A 51 procent se také chystá letošní dovolenou více užít, což pro většinu lidí znamená strávit volno hlavně s rodinou.

Přesto si poměrně překvapivě většina zaměstnanců neplánuje brát delší souvislejší volno na alespoň dva týdny. A to ačkoli téměř polovina lidí takto dlouhou souvislou dovolenou neměla letos ani loni.

Čtvrtina lidí dokonce ani jednou v posledních pěti letech. „Zaměstnavatelé se v posledních letech předhánějí v počtu nabízených dní dovolené, poslední dobou se ale ukazuje jako mnohem důležitější umožnit zaměstnancům souvislejší volno v délce alespoň dvou týdnů, během kterého si lze skutečně od práce odpočinout,“ říká Stéphane Nicoletti, CEO Up ČR.

Zaměstnancům chybí benefity

Vedle povahy práce brání zaměstnancům v delší souvislé dovolené hlavně finance. V tomto případě by mohl pomoci příspěvek zaměstnavatele na dovolenou, a to nejen s délkou, ale i kvalitou trávení volného času. 

Průzkum ale ukázal, že většina zaměstnavatelů v tomto směru zatím nezareagovala. Zavedení nebo navýšení příspěvku na dovolenou v reakci na náročné pandemické období potvrzuje jen 14 procent zaměstnanců.

O dovolenou na horách je menší zájem. Hoteliéři hlásí dostatek volných pokojů

Jen pětina zaměstnanců má k dispozici nově více dní dovolené a jen 29 procent z nich vnímá ze strany zaměstnavatele větší podporu delších dovolených. Výraznější podporu úplného odpojení od práce během dovolené ze strany zaměstnavatele vnímá silněji 38 procent zaměstnanců.

„Čím dál tím víc firem si naštěstí začíná uvědomovat, že pro zachování smyslu dovolené jako nástroje regenerace, je nutné umět zaměstnancům zajistit prostor na opravdu plnohodnotný odpočinek. To samé platí přitom nejen pro dovolené, ale i pro běžný pracovní režim ve všedních dnech i o víkendech,“ popisuje Nicoletti a dodává: „Jen při dodržování pravidelného odpočinku lze mít ve firmě dlouhodobě motivované a angažované zaměstnance.“

Zahraniční dovolená má svá rizika

Podle celosvětového průzkumu Holiday Barometer, který provedla společnost Europ Assistance se letos na zahraniční dovolenou chystají dvě třetiny Čechů. Obava před dovolenou panuje hlavně z protipandemických opatření jednotlivých států, a to u 19 procent Čechů. Naopak pouhých 23 procent Čechů vyžaduje detailní informace o covidové situaci. Samotné nákazy nemoci covidu-19 se Češi na rozdíl od respondentů z ostatních zemí nebojí. 

„Zavřených restaurací, barů a hotelů se obává 52 procent Čechů, stejně tak i zákazu běžných aktivit, jako jsou výlety či návštěvy památek,“ říká Jurij Kostaš, manažer segmentu retail a marketingu v Europ Assistance a dodává, že špatného počasí v cílové destinaci se bojí jen 39 procent dotázaných Čechů.

Pojištění Češi nepodceňují

Rizika spojená s nákazou covidu-19 může zmírnit cestovní pojištění a Češi ho zvažují nejvíce z celé Evropy, aktivnější jsou v tomto ohledu pouze Číňané. 

„Jistota v podobě cestovního pojištění je důležitá pro více než dvě třetiny Čechů, sjednat si jej plánuje 74 procent dotázaných, což je zdaleka nejvíc ze všech evropských zemí,“ říká Kostaš. 

Dále z průzkumu vyplývá, že až 62 procent Čechů bude letos cestovat hlavně autem, což přináší starosti i s jeho technickým stavem. „Pokud lidé vyrážejí na dovolenou automobilem, je dobré zahrnout i asistenční služby, které jim zajistí péči nejen o ně samotné, ale i o jejich vůz,“ doplňuje Kostaš s tím, že oba typy pojištění lze spojit v jedno.

Všichni ostatní Evropané nejsou v pojištění tolik aktivní, nejméně se pojišťují hlavně Italové (29 procent) a Francouzi (35 procent). A například 35 procent Němců a 31 procent Poláků si pojištění nechce sjednat kvůli vysoké ceně. Tento důvod přitom udává pouze 14 procent Čechů, nejméně ze všech zkoumaných států.