Podobný problém mohou mít i další lidé, pokud si raději svůj čas určený na odpočinek rozdrobují.
Stát prostřednictvím zákonů nejen omezuje převádění dovolené, ale i určuje, jak se má vybírat.
„Povinností zaměstnavatele je dbát na to, aby v případě, že se zaměstnanci poskytuje dovolená v několika částech, alespoň jedna část dovolené činila nejméně dva týdny,“ potvrzuje Kateřina Beránková, mluvčí ministerstva práce.
Tato úprava není nová. Novinkou pro letošní léto jsou však vyšší pokuty pro firmy, které pracovněprávní předpisy, kam spadá i dovolená, nedodržují. Pokuty se zvedly od loňského října až na dva miliony korun.
Od letošního července také na firmy dohlížejí inspektoráty práce místo dosavadních úřadů práce. Úředníci jsou titíž, jen agenda se přesunula z jednoho úřadu na druhý.
Kvůli těmto přesunům zatím inspektoři řeší jen věci nahromaděné z úřadů práce. Vyrážejí hlavně tam, odkud jim přijde nějaká stížnost.
„Na dovolenou podněty moc nechodí. Převážně jde o mzdové otázky, kdy buď firma mzdu vyplácí pozdě, nebo ji neposlala vůbec,“ říká Ladislav Baron, šéf inspektorátu v Moravskoslezském kraji.
A když už úředníci do firmy vyrazí, kontrolují většinou nejenom jednu věc, ale vše, co se práce a dodržování předpisů týká.
„U dovolené najdeme problémy tak v každém třetím případě,“ říká jeden z jihočeských inspektorů.
Celkové statistiky neexistují. Pokuty však v těchto případech kontroloři příliš neudělují. „To je až poslední věc, když jde o něco závažného. Snažíme se spíše působit výchovně,“ popisuje kontrolor.
V každé firmě to chodí jinak. „S ohledem na to, že máme v kolektivní smlouvě domluven ještě další týden dovolené nad zákonem stanovenou délku čtyř týdnů, nezbývá nám než hospodařit s dovolenou podle zákoníku práce, abychom ji dokázali vůbec vyčerpat,“ říká Jiří Radosta ze Sokolovské uhelné.
Od loňského října navíc platí, že zaměstnanec si může převést do dalšího roku jen čtyři týdny dovolené a ty musí vyčerpat do konce října. Jinak mu bez náhrady propadnou.
Z čerstvého průzkumu společnosti Monster vyplývá, že více než polovina Čechů dává přednost výběru dovolené na daný rok vcelku. Necelá pětina účastníků průzkumu tak činí jen proto, že to po nich chce firma.
Čtvrtina si ji převádí do dalšího roku a pouze tři procenta lidí si volno raději nechají proplatit.