Dotace na solární panely leží ladem. Stát nestíhá vyřizovat žádosti

  1:00aktualizováno  1:00
Evropská unie tlačí na Česko, aby více využívalo obnovitelné zdroje a mohutněji šetřilo energií. Firmy by o dotace na fotovoltaiku stály. Stát ale nestačí žádosti vyřizovat a otálí s vypsáním dalších výzev. Program je navíc složitý, mnoho menších firem si kvůli nákladům na vyřízení raději pořídí fotovoltaiky bez dotace.

ilustrační snímek | foto: Městská část KunraticeMetro.cz

Stát se stále kvůli neblahým zkušenostem z doby „solárního boomu“ před deseti lety obává jedné z nejjednodušších cest, jak přispět k většímu využívání obnovitelné energie: dostat fotovoltaické panely na střechy průmyslových či podnikatelských objektů.

Peníze z Unie má. Úředníci však s vypsáním výzev, které by dotace na výstavbu fotovoltaických elektráren umožnily firmám čerpat, otálejí. Podnikatelům by přitom peníze na pořízení panelů ulevily při platbách za elektřinu. Díky dotaci lze zkrátit návratnost projektu zhruba na polovinu.

Fotogalerie

„Nejčastěji mají o střešní fotovoltaiky zájem výrobní podniky, případně firmy, které potřebují udržovat stálé prostředí, jako sklady potravin či chladírenské provozy. Obvykle jde o firmy s větší spotřebou elektrické energie, společnosti s denním provozem, kde sluneční energie může výrazně snížit náklady,“ říká jednatel S-Power Energies Jaroslav Šuvarský.

Ministerstvo sice nyní novou výzvu pro předkládání projektů na úspory energie vypsalo, panely na střechy si ale podnikatelé mohou pořídit jen v případě, že zároveň provedou další úsporné opatření – třeba zateplí budovu či vymění okna. Jenže to je mnohde náročné nebo zbytečné. Dát panely na střechu je naproti tomu hračka.

Stát už přitom dotace na jejich pořízení v programovém období 2014 až 2020 poskytoval. Druhou výzvu však ministerstvo uzavřelo loni v dubnu, z celkem 353 podaných projektů bylo zatím schváleno a vyhodnoceno 233. „Vydané rozhodnutí o poskytnutí dotace má 93 projektů,“ říká mluvčí ministerstva průmyslu Štěpánka Filipová.

Slunce rekordně vydělalo německým elektrárnám, solární energie roste i v ČR

A to je další věc, na kterou si lidé z oboru stěžují. „Problém nejsou chybějící evropské peníze ani zájem podnikatelů, ale to, že je ministerstvo zaplaveno žádostmi. Od podání žádosti to může trvat i dva roky,“ tvrdí šéf Solární asociace Jan Krčmář.

Celý operační program je prý příliš složitý, i menší firmy musejí podstoupit stejné papírování jako ty větší. Vyřízení dotace trvá zhruba rok, o dalšího až půl roku vše prodlužuje vyjádření stavebního úřadu. Petr Novotný ze společnosti Renards dotační upozorňuje také na poměrně vysoké procento neúspěšných žádostí kvůli nejasnostem v předchozí výzvě.

Solární asociace se snaží ministerstvo přesvědčit, aby se v příštím programovém období podmínky pro získání evropských dotací zjednodušily. „Dnešní podmínky vyžadují, aby se fotovoltaika instalovala na střechu. Je to důsledek solárního boomu, všichni se bojí, že zase vyrostou panely na polích. Říkáme, že střechy nemusejí být dogma, že je možné dát panely i mimo ně,“ prohlašuje Krčmář.

A nemá na mysli zrovna zemědělskou půdu. Firmy mají řadu užitkových ploch, které mohou být pro získání energie ze slunce výhodnější než střecha budovy. „Může se třeba udělat zastíněné parkoviště,“ navrhuje Krčmář.

Přehnaná byrokracie

Zároveň by se podle něj měla zrychlit administrativa. Ukazuje například hladce běžící program Nová zelená úsporám, v němž mohou o dotace na fotovoltaiku žádat občané. Kvůli tomu by ale zřejmě musel stát vyjednat výjimku v Bruselu, program Nová zelená úsporám není placen z evropských, ale z „českých“ peněz, přesněji z výnosů z prodeje emisních povolenek.

Šuvarský říká, že pro řadu menších firem nedává dotace ekonomický smysl. „Menší a střední podniky si kvůli časové náročnosti a nákladům na vyřízení pořizují fotovoltaiky bez dotace. Díky výraznému poklesu cen technologií se to dnes už vyplatí, navíc se firmy vyhnou čekání. Často fotovoltaiku kombinují s dobíjecími stanicemi pro elektromobily,“ uvádí.

Podnikatelé by se přesto nakonec mohli dotací dočkat. „Na konec roku 2019 se připravuje III. výzva pro fotovoltaické elektrárny bez akumulace s alokací zhruba 500 milionů korun,“ upozorňuje Filipová. V případě zájmu se podle ní mohou ještě navíc přesunout nevyčerpané peníze z aktuálně vyhlášené výzvy.

Aktuální alokace programu úspory energie je 17,3 miliardy korun. Z nich je 16 miliard určeno na investiční dotace. „Z uvedených 16 miliard korun má 6,1 miliardy vydané rozhodnutí o poskytnutí dotace, z toho jsou 2,2 miliardy proplaceny,“ dodává Filipová.

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

LEGO začalo prodávat kostky s rozšířenou realitou. Z koberce ožívá v mobilu

Nová kolekce LEGO Hidden Side využívá technologii rozšířené reality.

Výrobce stavebnic LEGO začal prodávat první sady, využívající takzvanou rozšířenou realitu. Chce se víc přiblížit dětem...

PŘEHLEDNĚ: Boj se skleníkovými plyny. Česko čeká výrazné osekávání emisí

Ilustrační snímek

O ekologii teď uslyšíme víc než dosud, Česko čeká další vlna snižování emisí skleníkových plynů. Od příštího roku se...

Práce jako pro Popelku. Divadla paruky potřebují, vlásenkáři ale chybí

vlásenkářka Jarmila Kamínková

Divadla hledají zkušené vlásenkáře. Ruční výroba paruk je náročná a filmový průmysl nabízí lepší finanční ohodnocení....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz