Dotace na solární panely leží ladem. Stát nestíhá vyřizovat žádosti

  1:00aktualizováno  1:00
Evropská unie tlačí na Česko, aby více využívalo obnovitelné zdroje a mohutněji šetřilo energií. Firmy by o dotace na fotovoltaiku stály. Stát ale nestačí žádosti vyřizovat a otálí s vypsáním dalších výzev. Program je navíc složitý, mnoho menších firem si kvůli nákladům na vyřízení raději pořídí fotovoltaiky bez dotace.

ilustrační snímek | foto: Městská část KunraticeMetro.cz

Stát se stále kvůli neblahým zkušenostem z doby „solárního boomu“ před deseti lety obává jedné z nejjednodušších cest, jak přispět k většímu využívání obnovitelné energie: dostat fotovoltaické panely na střechy průmyslových či podnikatelských objektů.

Peníze z Unie má. Úředníci však s vypsáním výzev, které by dotace na výstavbu fotovoltaických elektráren umožnily firmám čerpat, otálejí. Podnikatelům by přitom peníze na pořízení panelů ulevily při platbách za elektřinu. Díky dotaci lze zkrátit návratnost projektu zhruba na polovinu.

Fotogalerie

„Nejčastěji mají o střešní fotovoltaiky zájem výrobní podniky, případně firmy, které potřebují udržovat stálé prostředí, jako sklady potravin či chladírenské provozy. Obvykle jde o firmy s větší spotřebou elektrické energie, společnosti s denním provozem, kde sluneční energie může výrazně snížit náklady,“ říká jednatel S-Power Energies Jaroslav Šuvarský.

Ministerstvo sice nyní novou výzvu pro předkládání projektů na úspory energie vypsalo, panely na střechy si ale podnikatelé mohou pořídit jen v případě, že zároveň provedou další úsporné opatření – třeba zateplí budovu či vymění okna. Jenže to je mnohde náročné nebo zbytečné. Dát panely na střechu je naproti tomu hračka.

Stát už přitom dotace na jejich pořízení v programovém období 2014 až 2020 poskytoval. Druhou výzvu však ministerstvo uzavřelo loni v dubnu, z celkem 353 podaných projektů bylo zatím schváleno a vyhodnoceno 233. „Vydané rozhodnutí o poskytnutí dotace má 93 projektů,“ říká mluvčí ministerstva průmyslu Štěpánka Filipová.

Slunce rekordně vydělalo německým elektrárnám, solární energie roste i v ČR

A to je další věc, na kterou si lidé z oboru stěžují. „Problém nejsou chybějící evropské peníze ani zájem podnikatelů, ale to, že je ministerstvo zaplaveno žádostmi. Od podání žádosti to může trvat i dva roky,“ tvrdí šéf Solární asociace Jan Krčmář.

Celý operační program je prý příliš složitý, i menší firmy musejí podstoupit stejné papírování jako ty větší. Vyřízení dotace trvá zhruba rok, o dalšího až půl roku vše prodlužuje vyjádření stavebního úřadu. Petr Novotný ze společnosti Renards dotační upozorňuje také na poměrně vysoké procento neúspěšných žádostí kvůli nejasnostem v předchozí výzvě.

Solární asociace se snaží ministerstvo přesvědčit, aby se v příštím programovém období podmínky pro získání evropských dotací zjednodušily. „Dnešní podmínky vyžadují, aby se fotovoltaika instalovala na střechu. Je to důsledek solárního boomu, všichni se bojí, že zase vyrostou panely na polích. Říkáme, že střechy nemusejí být dogma, že je možné dát panely i mimo ně,“ prohlašuje Krčmář.

A nemá na mysli zrovna zemědělskou půdu. Firmy mají řadu užitkových ploch, které mohou být pro získání energie ze slunce výhodnější než střecha budovy. „Může se třeba udělat zastíněné parkoviště,“ navrhuje Krčmář.

Přehnaná byrokracie

Zároveň by se podle něj měla zrychlit administrativa. Ukazuje například hladce běžící program Nová zelená úsporám, v němž mohou o dotace na fotovoltaiku žádat občané. Kvůli tomu by ale zřejmě musel stát vyjednat výjimku v Bruselu, program Nová zelená úsporám není placen z evropských, ale z „českých“ peněz, přesněji z výnosů z prodeje emisních povolenek.

Šuvarský říká, že pro řadu menších firem nedává dotace ekonomický smysl. „Menší a střední podniky si kvůli časové náročnosti a nákladům na vyřízení pořizují fotovoltaiky bez dotace. Díky výraznému poklesu cen technologií se to dnes už vyplatí, navíc se firmy vyhnou čekání. Často fotovoltaiku kombinují s dobíjecími stanicemi pro elektromobily,“ uvádí.

Podnikatelé by se přesto nakonec mohli dotací dočkat. „Na konec roku 2019 se připravuje III. výzva pro fotovoltaické elektrárny bez akumulace s alokací zhruba 500 milionů korun,“ upozorňuje Filipová. V případě zájmu se podle ní mohou ještě navíc přesunout nevyčerpané peníze z aktuálně vyhlášené výzvy.

Aktuální alokace programu úspory energie je 17,3 miliardy korun. Z nich je 16 miliard určeno na investiční dotace. „Z uvedených 16 miliard korun má 6,1 miliardy vydané rozhodnutí o poskytnutí dotace, z toho jsou 2,2 miliardy proplaceny,“ dodává Filipová.

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Tuzemská lékárenská dvojka posiluje. Řetězec Benu kupuje konkurenci

ilustrační snímek

Druhý tuzemský největší řetězec lékáren Benu kupuje síť Fajn lékárna. Spojení momentálně posuzuje Úřad pro ochranu...

Tatra vybaví českou armádu. Dodá nákladní auta za půl miliardy korun

Tatra Tactic 4x4

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks dodá české armádě v příštích letech 71 nákladních vozidel. Hodnota těchto zakázek...

Fastfoody v úzkých. Zákaz brček se blíží, alternativy zatím chybí

ilustrační snímek

Zákaz plastových brček dělá řetězcům rychlého občerstvení docela těžkou hlavu. Papírová brčka, která začal ve svých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz