Dotace korejského Nexenu se vyplatí dvojnásob, spočítalo ministerstvo

  4:59aktualizováno  4:59
Na přilákání jedné z největších zahraničních investic do České republiky, jihokorejského výrobce pneumatik Nexen, má stát vydělat 7,2 miliardy korun. Přijde ho to na 3,8 miliardy. Přínos pro tuzemskou ekonomiku je tak zřejmý. Vyplývá to z podkladů k investiční smlouvě s Nexenem, které má k dispozici MF DNES.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Jedna z rekordních zahraničních investic v Česku (vybudování továrny má stát 23 miliard korun) se podle propočtů Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) vrátí během deseti let téměř dvojnásobně. Výhody pro stát pramení ze zaměstnávání lidí a z odvádění daní.

Například 1,3 miliardy korun Česká republika během příštích deseti let ušetří na klientech úřadů práce, kteří najdou uplatnění v nové fabrice. Mohlo by se tak uchytit přibližně 500 dlouhodobě nezaměstnaných z 1 500 pracovníků, kteří v továrně najdou po jejím dokončení uplatnění. Z mezd zaměstnanců následně stát získá daně a odvody ve výši 2,8 miliardy korun. Stavba samotného závodu má státu přihrát na dani z přidané hodnoty 1,2 miliardy.

Ministerstvo počítá s tím, že výrobce, který má dodávat gumy mimo jiné mladoboleslavské Škodovce či Hyundai, bude stroj na peníze a vyčerpá celou přislíbenou slevu na korporátní dani ve výši bezmála dvou miliard korun. A nejen to. „Po uplynutí daňových prázdnin (deset let) lze počítat s velmi vysokými odvody, odhadem ročně půl miliardy a více,“ předpovídá Ministerstvo průmyslu.

Za čtrnáct let český stát udělil dohromady 742 investičních pobídek a garantoval pobídky ve výši 180 miliard korun. Největší objem přitom tvoří desetileté daňové prázdniny. Ve skutečnosti se vyčerpá jen zlomek z příslibů.

Do konce roku 2013 byly firmy schopné uplatnit slevy na dani ve výši 28,4 miliardy korun. Dalších osm miliard stát firmám vyplatil přímo - na podpoře nově vytvořených pracovních míst, jako příspěvek na školení zaměstnanců či na nákup výrobních technologií. Některé firmy také získaly pozemek pro svůj závod s výraznou slevou - například Nexen tímto způsobem ušetří 240 milionů.

Historicky nejúspěšnějšími při vyčerpání pobídek jsou podle ministerských statistik výrobci pneumatik a autosoučástek. S velkým náskokem vede německý Continental, jemuž se podařilo ušetřit téměř tři miliardy korun na firemních daních na čtyřech různých projektech.

Nejvíc se čerpání pobídek dařilo firmám, kterým stát přiklepl dotaci v roce 2002: vyčerpaly 55 procent přislíbených pobídek. „Hodně záleží, jak si v té době vedla ekonomika,“ poznamenává Zbyněk Pokorný z Ministerstva průmyslu, který má pobídky na starosti. Větší část dotovaného období prožily zmíněné firmy v ekonomickém růstu, vydělávaly a čerpaly slevu na dani.

Přemlouvání Korejců

Umístění závodu společnosti Nexen v průmyslové zóně u Žatce, která kvůli požadované výměře pozemku (70 hektarů) a dopravnímu spojení Korejcům vyhovovala ze všech nejvíce, v jednu chvíli ohrožovaly také nedořešené církevní restituce. O 1,5 hektaru (bývalé vojenské letiště) se přetahovalo Ministerstvo obrany s biskupstvím litoměřickým.

Pokud by se majetkové vztahy do konce září nevyjasnily, „hrozí výpověď investiční smlouvy ze strany Nexenu“, napsali úředníci ministerstva v materiálu. Nebezpečí však mezitím bylo zažehnáno. „Pozemky budou vlastnicky převedeny do 30. srpna 2014,“ potvrdil Vladimír Lukovský z Ministerstva obrany.

Přemlouvání Korejců, aby továrnu postavili v Česku, a nikoliv v sousedním v Polsku či na Slovensku, znamenalo také taktické hry. Korejcům stát v memorandu předcházejícímu investiční smlouvě přislíbil „vstřícné zacházení ze strany státu“ či „schůzku s vrcholnými představiteli státu“.

V memorandu se rovněž zaručil za úvěr do výše půl miliardy eur (13,7 miliardy korun). V samotné smlouvě ale slib chybí, neboť to zákon neumožňuje. „Požadavek nebude pravděpodobně ze strany Nexenu vznesen a je součástí dokumentace z taktických důvodů při přesvědčování o umístění investice do ČR,“ uvádí ministerstvo.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Kůrovec sežral tři miliardy. Připravil Lesy České republiky o celý zisk

V roce 2018 státní Lesy ČR vytěžily skoro 11 milionů metrů krychlových dřeva, z...

Státnímu podniku Lesy České republiky loni propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08 miliardy korun v roce 2017....

Hospoda na každém rohu. Gastronomii je v Česku daří

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Počet restaurací v Česku se za posledních devět let zdvojnásobil. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode je...

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Najdete na iDNES.cz