Vláda má 37 receptů na nezaměstnanost. Je to metoda cukru a biče

  4:16aktualizováno  4:16
Více dotací, více kontrol a méně práce načerno. Takový cíl si vytyčilo Ministerstvo práce ve svém boji proti nezaměstnanosti. Jeho úředníci přišli s 37bodovým plánem, který má zaměstnavatele motivovat k nabírání nových pracovníků. A odradit ty, kteří systém zneužívají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Ministerstvo práce a sociálních věcí přichází s měšcem plným peněz na dotování nových pracovních míst a zároveň slibuje zatočit s prací načerno. Inspektorům práce nařídí do terénu vyslat více kontrol.

Může se hodit

Hledáte novou práci? Hledejte ji tam, kde se chytnete. Najděte si své nové zaměstnání na jobDNES.cz.

Chystaná opatření mají mimo jiné omezit obcházení zákona v případě takzvaného nekolidujícího zaměstnání. Nezaměstnaný si totiž může přivydělat až 4 250 korun měsíčně a přitom zůstat klientem úřadu práce, který za něj platí zdravotní pojištění. Dělá se to kvůli „udržení pracovních návyků“.

Jenže firmy toho zneužívají, zejména ty zaměřené na sezonní práce v oblasti služeb a stavebnictví. Systém podvodu je známý: firma propustí lidi, ti se evidují na úřadě práce a obratem u stejné společnosti dostanou malý úvazek, papírově nejvýše za polovinu minimální mzdy. Přitom dělají stejnou práci jako dříve, firma jim však doplácí peníze načerno bokem. Stát tak přichází o pojistné a daně.

Kauce jako bič na agentury. Kdo poruší zákon, o peníze přijde

Ministerstvo proto navrhuje částečné zaměstnávání v některých oborech omezit. Kontrola inspektorátu práce totiž jen obtížně prokáže, že lidé dělají víc, než je ve smlouvě.

Podobně se podvádí u agenturního zaměstnávání: smlouva na malé peníze, odměny bokem, maximální pružnost - agentura podle potřeby dodá nebo stáhne lidi. Agentury, které nekalé zaměstnávání umožňují, mají proto podle plánů ministerstva z trhu zmizet. Resort pro ně zavede kauce, které při porušení zákona propadnou. Účelová likvidace problematických agentur a následné zakládání nových se tím má omezit.

Značný prostor věnuje 37bodový plán dotování práce. Přichází například s náhradou za zaniklý institut placené veřejné služby. Díky ní si mohli nezaměstnaní přivydělávat prací pro obec či neziskovou organizaci a přitom zůstat dál evidováni na úřadě práce. Nově půjde o krátkodobé veřejně prospěšné práce. Návrat původní placené veřejné služby je sice v legislativním procesu, její navrhovaná podoba však není pro nezaměstnané motivující.

Na stole je rovněž nová sleva na dani. Pokud by firma investovala do zaměstnanosti, čtvrtinu by si mohla odečíst z peněz odváděných státu. Firmám by se zároveň mohlo ulevit na sociálním pojištění v případě přijetí nezaměstnaných absolventů, rodičů po návratu z rodičovské dovolené či uchazečů starších 50 let. Toto opatření si vládní strany ostatně daly do koaliční smlouvy.

Dotace takřka na všechno

Ministerstvo financí má k daňovým úlevám rezervovaný postoj. „Je všeobecně známo, že podnikatelskému prostředí nejlépe svědčí systém co nejjednodušší, stabilní a neutrální,“ uvedl jeho mluvčí Radek Ležatka. „Mělo by se posoudit, zda slevy nebudou mít negativní dopad na státní rozpočet,“ upozorňuje Pavel Janíčko, expert na zaměstnanost Českomoravské konfederace odborových svazů. 

Dotací však bude víc, například pro udržení sezonních zaměstnanců v práci. Uchazeči o zaměstnání se zase budou navíc učit jazyky, aby se zvýšily jejich šance na trhu. Dotovat by se nově měli i lidé, kteří ještě práci mají, ale hrozí, že ji ztratí (živnostníci, zaměstnanci v předdůchodovém věku).

Nově chce úřad využít spolupráci s agenturami práce, jimž umožní sdílet databázi uchazečů o práci a vybírat si z nich. Pobočky Hospodářské komory by zase mohly radit začínajícím podnikatelům. Úřady práce by navíc mohly získat přístup do databází správy sociálního zabezpečení a finančních úřadů, což by usnadnilo kontrolu klientů i firem. 

Plán ministerstva proti nezaměstnanosti nyní prochází připomínkovým řízením a bude se upravovat. Aby se klienti úřadů práce a firmy, jimž je podpora určena, v nabídce vůbec vyznali, bude se agendě věnovat více úředníků. Úřad aktuálně nabírá stovky lidí, na konci roku má počet úředníků dosáhnout deseti tisíc. To je o 1 800 více než v roce 2011, před takzvanou reformou Jaromíra Drábka. Ta degradovala fungování úřadů práce na vyplácení sociálních dávek a podpor.

Dlouhodobá nezaměstnanost v Česku

Tmavě modrý pruh značí celkový počet nezaměstnaných, druhé číslo zahrnuje ty, kteří jsou bez práce déle než 12 měsíců. Údaje jsou v tisících.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Úvěr až za tři roky. Cenová mapa ukazuje, jak se v krajích šetří na byty

Klíče od domu

Pražané vydělávají více, než zbytek republiky. U nákladů na bydlení však koukají na ostatní kraje se závistí. Na byt se...

Luxusní byznys v Pařížské je spíše otázkou prestiže, úspěch přichází později

Pařížská ulice v Praze.

Úspěch na české ulici luxusu, Pařížské, slaví osvědčené nadnárodní módní značky jako Louis Vuitton, z českých...

Návrat do minulosti. Gramofonové desky dotahují v prodejích CD

ilustrační snímek

Zájem o vinylové desky rok od roku sílí. Loni se v Česku prodaly desky celkem za 52 milionů, to je čtyřnásobně více než...

Šéf Ryanairu proti sobě poštval akcionáře. Na opcích může získat miliardy

Šéf irských aerolinek Ryanair Michael O'Leary

Investoři nízkonákladového Ryanairu jsou jak na trní. Důvodem je schválený plán na odměňování excentrického šéfa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz