Dostavba dálnice D8 se opět odkládá, odvolal se muž souzený za vydírání

  17:32aktualizováno  20:31
Dostavba posledního úseku dálnice D8 a tím i celé autostrády se odkládá. Poslední den lhůty pro podání odvolání proti stavebnímu povolení využil ekologický aktivista Lubomír Studnička a odvolání podal. Studnička je obžalovaný z toho, že své ekologické aktivity pojal jako vyděračský byznys. Odvolání pošlou i Děti země.

Položení základního kamene dálnice D8 v Českém středohoří v roce 2007 | foto: Karel KopáčMF DNES

Podle předsedy sdružení Děti země Miroslava Patrika úředníci nezapracovali do dokumentu několik dílčích připomínek správy CHKO České středohoří, studie EIA vydané ministerstvem životního prostředí a Správou CHKO České Středohoří navíc prý měla posuzovat i variantu s dlouhými tunely. Problémy se podle něj vyřeší tak na jaře.

Děti Země jsou neznámější a zřejmě nejúspěšnější bojovník proti dostavbě D8, tentokrát si ale dávají s odvoláním načas. Ve středu Patrik dokument o 98 stranách ještě ani nečetl, v pátek už se ale rozhodl proti němu odvolat. "Už něco píšu," řekl v 19:00.

Připomínky má dvojího rázu: jednak vůči studii EIA, tedy dopadům na životní prostředí, a jednak vůči samotnému povolení. V prvním případě chtějí Děti Země veřejné projednání, zda by nešla dálnice ještě postavit dlouhým tunelem pod pohořím, ve druhém jen zapracování do dokumentu. To může udělat i krajský úřad, což je odvolací instance. Konkrétně namítají, že stavební úřad nezapracoval připomínky správy CHKO k velikosti a tvaru protihlukových stěn nebo k oplocení dálnice.

Krom Dětí Země už se odvolal i Lubomír Studnička. V jeho případě jde také o studii EIA. "Odvolání jsem dostal do ruky po půl druhé," sdělil vedoucí stavebního úřadu v Lovosicích Petr Soldon. Dokument má 17 stránek. "Odvolání jsem viděl zběžně. Musím si ho ještě prostudovat," dodal Soldon.

Stavební úřad v Lovosicích vydal povolení pro poslední úsek dálnice D8 přes České středohoří před Vánoci (čtěte zde). Odvolání znamená v nekonečné dostavbě další zdržení. V úterý či ve středu vyvěsí stavební úřad odvolání na úřední desku. Za dalších 15 dní poputuje odvolání krajský úřad, který má na jeho posouzení 60 dní.

"Krajský úřad může odvolání zamítnout, naše povolení doplnit a uznat ho, nebo povolení zrušit a dát nám to celé znovu k projednání," vyjmenoval Soldon.

Nutil firmy, aby mu poskytly sponzorský dar, tvrdí žalobce

Studnička, člen Společnosti ochránců životního prostředí v Litoměřicích, od září čelí u litoměřického soudu obžalobě kvůli vydírání firem, že za úplatek nebude blokovat stavební řízení.

"Jako účastník stavebního řízení nutil firmy, aby poskytly sponzorský dar občanskému sdružení, jehož finanční prostředky sám spravoval, jinak že bude podávat odvolání a zdržovat tak vydání stavebního povolení," uvedl žalobce (o soudu více zde).

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Mladí nechtějí pít to, co jejich rodiče, říká šéf Jägermeisteru

Jiří Štětina, ředitel Mast-Jaegermeister.

Chystané razantní zvýšení spotřební daně z lihu zdraží láhev lihoviny na pultech o deset až patnáct korun, odhaduje...

Další z rubriky

Realitní transakce vzrostly o 69 procent, nejvíc v ČR investují Korejci

Stavba budovy Main Point v Praze na Pankráci.

Objem realitních transakcí v Česku v prvním pololetí meziročně vzrostl o 69 procent na 1,74 miliardy eur (44,5 miliardy...

Mattoni mění orly u dálnic v umělecká díla, chce obejít silniční zákon

„Historie vody“ od Radka Smětáka se nachází u dálnice D35. „Zajímám se o...

Obří billboardy ve tvaru orlů Mattoni, které stojí podél českých dálnic, jejich vlastník postupně proměňuje v umělecká...

Bankovní umělá inteligence hodnotí lidi i podle toho, jaký mají mobil

Ilustrační snímek

Odložených plateb a nákupů na splátky po internetu přibývá a spolu s tím rostou nároky na ověřování klientů v reálném...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz