Dokončení Dobrovského tunelů v Brně hrozí zpoždění, nejsou peníze

  9:07aktualizováno  9:07
Mezi brněnskými čtvrtěmi Žabovřesky a Královo Pole by měla jezdit auta pod zemí. Jenže na klíčovou stavbu, která je součástí velkého městského okruhu ve městě, třeba nebudou peníze. Pokud ministerstvo dopravy nedostane z rozpočtu na příští rok víc, Dobrovského tunely se otevřou až v roce 2014.

Na dostavbu Dobrovského tunelů v Brně možná nebudou peníze a termín otevření se posune do roku 2014. Ilustrační foto | foto: Ondřej SurýMF DNES

Dobrovského tunely se po dokončení stanou jednou z hlavních tepen Brna a denně jimi projede tisíce aut. Řidiči a lidé z okolí stavby už čekají na otevření tunelů jako na smilování.

Nyní však hrozí, že se dokončení odsune o dva roky. Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) totiž ve čtvrtek na jednání vlády oznámil, že pokud nedostane z rozpočtu víc peněz, řada staveb - včetně Dobrovského tunelů v Brně - výrazně zpomalí.

V roce 2012 se přitom mělo v tunelech prostavět 850 milionů korun. Kdyby však muselo ministerstvo šetřit, bylo by to jen 420 milionů. Stavba by tak skončila až v roce 2014.

Rozkopaná ulice Minská

Podle náměstka primátora Roberta Kotziana (ODS) je něco takového nepřijatelné. "Na dokončení tunelů jsou navázány další investice, třeba oprava Minské ulice, jež je v havarijním stavu, nyní ale tvoří objízdnou trasu a nemůže se uzavřít," podotkl Kotzian.

Jen příští rok bude muset město investovat do dílčí opravy kolejí v Minské dvacet milionů korun, aby tam vůbec mohly tramvaje jezdit.

Soudní rozepře

Definitivní vládní návrh, na kterém nyní závisí osud Dobrovského tunelů, by měl být schválen do konce září. Pak poputuje k poslancům.

Tunely měly být hotové letos. Stížnosti aktivistů však stavbu na několik měsíců zablokovaly. I kdyby však ministerstvo dopravy peníze na tunely získalo, termín dokončení by nebyl jistý. U Městského soudu v Praze leží žaloba občanského sdružení Velký městský okruh Brno na ministerstvo dopravy. Podle sdružení nemají tunely dostatečnou ochranu před hlukem.

Soud žalobu dosud neprojednal. Je však možné, že se ještě předtím sdružení a Ředitelství silnic a dálnic dohodnou na stažení.

"Včera jsme spolu jednali o našich požadavcích. Příští týden ředitelství předloží návrh protihlukových opatření. Pokud by byla dostatečná, žalobu stáhneme," uvedl ve čtvrtek předseda sdružení Karel Štěpaník.

Z Brna do Vídně kdy?

Ještě hůř než Dobrovského tunely dopadla podle Dobešova materiálu silnice R52 na Vídeň. Pokud by ministerstvo dopravy nedostalo víc peněz, odložila by se na neurčito.

Vizualizace: Trasa R52 by měla minout Mikulov

Vizualizace: Trasa R52 by měla minout Mikulov - Budoucí silnice R52 by měla historické město Mikulov minout. Dnes auta jezdí přes něj.

"Kraj nemá dodnes zásady územního rozvoje, které by byly pravomocné. Dokud tomu tak nebude, nemá smysl peníze blokovat," podotkl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Jihomoravští zastupitelé budou o dokumentu hlasovat 22. září. "Stát by se měl vzpamatovat a naplnit mezivládní dohodu s Rakouskem, které se rovněž zavázalo dokončit svůj úsek spojnice Brna a Vídně," poznamenal krajský radní David Macek (KDU-ČSL).

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Lehčí lahve a sprite v bezbarvém obalu. Coca-Cola šetří plastem

Ilustrační snímek

Už od června uvádí americká firma Coca-Cola v tuzemsku do oběhu lehčí PET lahve. Díky tomu by společnost měla za rok...

Těžbu lithia prozkoumá ČEZ, poskytne EMH půjčku 2 miliony eur

Ilustrační snímek

Energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných...

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz