Do důchodu se bude chodit později, poslanci na to vládě kývli

  13:09aktualizováno  13:32
Mladší ročníky se musí připravit na to, že se bude dál zvyšovat věk odchodu do důchodu. Poslanci kývli vládě na takzvanou malou penzijní reformu, podle níž půjdou dnešní třicátníci do penze, až když jim bude 66 let a víc. Zároveň asi dvacet procent lidí s nejvyššími příjmy může počítat s vyšší penzí, jak si to přál Ústavní soud.
Poslanci kývli na to, aby se dál zvyšoval věk pro odchod do důchodu. Dnešní třicátníci musí počítat s tím, že do penze nepůjdou dřív, než jim bude 66 let či více.

Poslanci kývli na to, aby se dál zvyšoval věk pro odchod do důchodu. Dnešní třicátníci musí počítat s tím, že do penze nepůjdou dřív, než jim bude 66 let či více. | foto: Daniel Beran, MAFRA

"Pokud jde o zvyšování důchodového věku, jde o postupné změny, které jsou naplánované na desítky let dopředu," řekl ministr práce a sociálních věcí a místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek.

"Byly schváleny velmi vážné parametrické změny důchodového systému bez dohody s odbory, bez dohody se sociální demokracií, které se dotknou milionů lidí," kritizoval vládu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Vláda teď počítá s tím, že u mužů se bude i nadále zvyšovat věk pro odchod do penze o dva měsíce ročně, u žen narozených od roku 1956 se zrychlí zvyšování této věkové hranice dokonce na čtyři měsíčně ročně. Zcela sjednotit by se věk pro odchod do penze měl v roce 2041, kdy by lidé narození v roce 1975 měli možnost odejít do důchodu, až jim bude 66 let a osm měsíců.

Dítě, které se narodí letos, by mělo jít do penze v 73 letech

Opozice ostře kritizuje to, že fakticky zmizela hranice zvyšování důchodového věku. Například dítě, které se narodí letos, by mělo jít do důchodu v 73 letech.

"Nemůžeme se na to dívat perspektivou letošního roku. Hovoříme o tom, co bude za 70 let," namítl Drábek. Sociální demokracie chce zákon v Senátu vrátit, ale vládní koalice má sílu na to, aby ji znovu ve Sněmovně přehlasovala.

Podle Drábka nemůže důchodový systém řešit to, zda lidé, kteří budou nuceni pracovat tak dlouho, dostanou vůbec práci a jakou. "To, co prošlo Poslaneckou sněmovnou, je důvod pro to, aby se lidé postavili proti vládě," prohlásil Sobotka.

Původně přitom vládou chystaná změna reagovala pouze na verdikt Ústavního soudu, který nařídil, aby byly při výpočtu důchodu více zohledněny předchozí příjmy. Při výpočtu budoucího důchodu si tak polepší zhruba pětina lidí s nejvyššími příjmy, sedmdesát procent lidí si mírně pohorší a deset procent lidí s dosud nejhoršími příjmy zůstane na svém.

"Od 30. září musí platit nový vzorec pro výpočet důchodu, tak nám to určil Ústavní soud," uvedl Drábek. Vláda zároveň prosadila, že napříště se výše důchodu bude zvyšovat automaticky podle předem daného vzorce. Nebude tak moci do toho vstoupit vláda a přidat důchodcům více peněz, než kolik si státní kasa může dovolit.

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Krizí v posledních letech prošla většina firem. Nejvíc straší kyberútok

Zasedací místnost v coworkingovém centru ImpactHub Brno.

Sedm z deseti firem prošlo v posledních pěti letech krizí. Většinu z nich postihla několikrát. Nejčastějšími důvody...

ČNB do pololetí zadržela 743 padělaných bankovek, o třetinu méně než loni

Padělaná eura.

Česká národní banka zadržela v prvním pololetí letošního roku 743 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je o...

Svou práci dělá se zápalem jen třináct procent Čechů, tvrdí průzkum

Ilustrační snímek

Zaměstnanci, kteří svou práci dělají rádi, výrazně zvyšují produktivitu firmy – podle některých až o 20 procent. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz