Do ciziny je dobré vzít hotovost, šeky i kartu

  10:38aktualizováno  10:38
- » Když jsem před několika lety viděla, jak mladá Američanka tahá z malé kapsy džínů dvacetidolarovku složenou do miniaturního balíčku jeden krát jeden centimetr, pomyslela jsem si cosi o neúctě k penězům, navyklá dle socialistických pravidel bankovky, byť v porovnání s tvrdou měnou téměř bezcenné papírky, řádně uchovávat v přihrádkách objemné peněženky.
Dnes už chápu. Přijela do cizí země, odkázaná na finanční prostředky, které si přivezla z domova, a poučená, že nejlépe se kradou právě ony,« vypráví Karla Dostálová, která si jako studentka přivydělávala ve směnárně.

Američanka měla zmuchlané drobné jen na limonádu. Podobně jako ostatní turisté z vyspělých zemí totiž většinu prostředků vezla v podobě šeků a platební karty. Přestože se už i tuzemské finanční ústavy předhánějí v nabídce posledně jmenovaných forem peněz, z portmonek Čechů stále čouhají ve většině případů našetřené bankovky, obvykle marky a dolary. O ty však nejsnáze přijdou.

Šeky lze zaplatit i z účtu

Možností, jak se lépe chránit proti krádeži finančních prostředků, jsou cestovní šeky. Jejich majitel s nimi disponuje na základě svého podpisu - poprvé se podepíše přímo na šek, když ho kupuje a podruhé před zraky prodavače či směnárníka, ve chvíli, kdy ho směňuje za zboží či peníze. Pokud šeky ztratí, měl by nahlásit neprodleně bance jejich čísla. Ta mu obratem zašle nové. K nejrozšířenějším na tuzemském trhu patří Thomas Cook, American Express, Citicorp a Visa. Podle Karla Ježka z Živnostenské banky je jejich kvalita srovnatelná, všechny vydávají renomované společnosti.

Šeky není složité získat, turista nemusí mít konto, jako když žádá o platební kartu. Stačí jen zajít do banky a koupit je za hotové. Banka si za šekovou knížku naúčtuje kurs devizy - prodej, platit lze v českých korunách i cizí měně. Poplatek činí většinou jedno procento z šekové částky. Zvýhodněni bývají ti, kteří neplatí v hotovosti, ale převádějí peníze přímo ze svého účtu v bance, kde šeky kupují.

Například Komerční banka si v takovém případě neúčtuje nic, Česká spořitelna strhne klientovi z účtu navíc půl procenta z hodnoty šeků, při platbě v hotovosti ho stejná transakce bude stát navrch jedno procento. Pro cesty do Řecka, Itálie, Rakouska a Chorvatska doporučují zástupci cestovních kanceláří šeky v německých markách, pro Španělsko v pesetách.

V Komerční bance doporučili do Rakouska, Itálie a Španělska šeky v euroměně. S šeky lze přímo platit nebo je proměnit na hotové peníze. V cizině se vyplatí nechat šek proplatit přímo v kanceláři společnosti, která jej vydala - proměna v hotové peníze je zdarma. V bankách si obvykle strhnou poplatek. Pozor na zbylé šeky. Pokud se mění v tuzemské bance či směnárně zpět na peníze, vezme si instituce z celkové částky okolo dvou procent.

S eurošeky lze platit v Evropě a Středomoří

Stále běžným platebním prostředkem, byť v poslední době vytlačovaným platebními kartami jsou eurošeky spojené s takzvanou záruční kartou. Zájemce o ně však musí být majitelem běžného nebo devizového účtu s dlouhodobým zůstatkem ve výši několika desítek tisíc korun, stejně jako kdyby žádal o platební kartu. Jejich výhodou jsou rozsáhlé možnosti placení, přijímají je na více než pěti milionech místech, v restauracích, obchodech i galeriích, ovšem pouze v Evropě a Středomoří.

Cestovní šeky - kde je koupit

* v bance nebo přímo v kanceláři firm y, která šeky vydává, například American Express, Thomas Cook
* při nákupu je nutný průkaz totožnosti - občanský průkaz, v některých bankách požadují cestovní pas

Jak s nimi zacházet

* přímo s nimi platit v obchodech, restauracích, hotelích a podobně
* proměnit je v hotové peníze v bankách, směnárnách, některých cestovních kancelářích a hotelích
* před zraky osoby, která šek přijímá, se musí jeho majitel znovu podepsat, pokud se příjemci podpis nezdá, může požádat o průkaz totožnosti (cestovní pas)
* vyplatí se šekovou knížku uchovat na bezpečném místě, například v hotelovém sejfu a nosit s sebou jen nezbytně nutné množství

Co dělat při jejich ztrátě

* nahlásit ztrátu neprodleně bance, která je vydala
* obvykle do 24 hodin získá turista nové obvykle bezplatně

Platební karty - výhody

* pohodlí
* možnost přímé platby i výběru z bankomatu
* veškeré transakce jsou účtovány dle kursu »střed«, tedy výhodněji než v případě hotovosti a šeků, kde se používá kurs »prodej«

Jak postupovat při ztrátě

* neprodleně nahlásit ztrátu mateřské bance (při výdeji karty dá banka telefonní číslo)
* banka provede blokaci karty a na žádost klienta vydá novou nebo vyplatí nouzovou hotovost

Podmínky bank při ztrátě karty (v Kč)
banka             popl. za       popl. za vydání           popl. za nouzovou               telefon pro
                      blokaci            karty v zahr.                   hotovost                nahlášení ztráty

Česká spořitelna 500*               2500                           1500          00420 2 21 801 434
ČSOB            20 za den            7000                           5000       00420 2 613 5p 4679
IPB             100/1500**           4000                           3000                 0601 208 541
Komerční banka 4000               4000                           3500           00420 2 2241 2230

Pozn.: * se spoluúčastí do výše 3000 Kč za transakce uskutečněné po uplynutí dne, ve kterém byl realizován zákaz výplaty na kartu; ** elektronická/embosovaná Pramen: banky

S kartou si může turista zaplatit i pojištění

Nejvíce komfortu poskytují při zahraničních cestách svému majiteli platební karty.Lze s nimi platit v obchodech, hotelích, restauracích i vybírat z bankomatů. Těch je v turisticky atraktivních zemích dostatek. Zájemce o kartu musí mít konto v bance, která kartu vydává, s požadovaným zůstatkem.

Pro základní typy karet obvykle ve výši nejméně deset tisíc korun po několik měsíců. K nejvíce používaným mezinárodním platebním kartám, které tuzemský trh nabízí, patří karty Maestro a VISA.S kartami jsou spojeny různé doplňkové služby - například cestovní a úrazové pojištění, technická asistenční služba, v případě karet vydávaných některými cestovními kancelářemi, například Fischer, i věrnostní slevy. Podle typu a množství doplňkových služeb se odvíjí i cena karty a požadovaná výše zůstatku. Platí, že čím vyšší poplatek za kartu, tím větší komfort - například možnost denně vybírat více peněz.
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Další z rubriky

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Z náklaďáku do traktoru. Chybějící řidiče v zemědělství mají vykrýt špeditéři

Na statku v Oticích se v pátek utkali nejlepší mladí traktoristé.

Čeští zemědělci si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Problém s lidmi schopnými řídit...

Řetězce Billa a Penny zneužívaly tržní sílu, budou platit 164 milionů

Ilustrační snímek

Obchodní řetězce Billa a Penny Market obdržely od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu ve výši téměř 164,4...

Najdete na iDNES.cz