Dlužníků v Praze přibývá. Problémy mají hlavně ženy

  9:46aktualizováno  9:46
Osmatřicetiletá Jana z Hodkoviček pracuje jako zdravotní sestra. Má sice stálý příjem, ale s penězi nedokáže vyjít. Rozhodla se, že si půjčí. Nejdříve zašla do banky, pak se obrátila i na soukromé firmy, které inzerují nabídky na půjčení peněz. Splácet dluhy však nedokázala.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Nakonec se dlužná částka vyšplhala na několik desítek tisíc korun," popisuje svoji zkušenost.

Jana není zdaleka jediný obyvatel metropole, který se do podobné situace dostal. V hlavním městě rok od roku stoupá počet lidí, kteří si stejným způsobem půjčí peníze a pak nemají na to, aby je spláceli.

Lidem, kteří nejsou s to své závazky splácet, pomáhá Asociace občanských poraden. Jenom od ledna do poloviny září se na pracovníky asociace obrátilo 560 lidí, kteří mají se splácením problémy.

"Pokud si ale myslíte, že nejčastějšími dlužníky jsou muži, kteří nemají střechu nad hlavou a do práce se jim moc nechce, pak se pletete," říká ředitel asociace Hynek Kalvoda. Průměrným dlužníkem je totiž podle statistik asociace žena, které je 41 let a na sociálním žebříčku patří do nižší střední třídy.

"Nejčastějšími klienty poraden jsou právě lidé ve věku od čtyřiceti do padesáti pěti let," popsal typického klienta ředitel Kalvoda.

Lidé přecení své síly splácet dluhy
Nejčastější chybou, kterou lidé udělají předtím, než si peníze půjčí, je, že neodhadnou, jestli budou vydělávat dost peněz na to, aby mohli závazky uhradit.

"Často také na dluhy jednoduše zapomenou a pak jsou nemile překvapeni. To se týká například případů dluhů na zdravotním pojištění," popsal Kalvoda.

Lidé si prý nejčastěji půjčují částky do sto tisíc korun a v šedesáti procentech je to u takzvaných nebankovních institucí, tedy soukromých firem nebo u známých či lichvářů. Za peníze si pak dlužníci kupují například elektroniku.

"Do našich poraden přišli ale i lidé, kteří dlužili milion. Takových je však minimum," dodal Kalvoda.

"Dluhy je třeba řešit včas"
Důležitým krokem je podle Kalvody to, aby dlužníci začali problém včas řešit. "Řada z nich to totiž nechává zajít tak daleko, že už je doslova pět minut po dvanácté,  exekutor jim z bytu vynáší majetek," varuje Kalvoda.

"Někteří na dluh zapomenou, jiní si špatně přečtou smlouvu a pak dělají ‚mrtvé brouky‘ a myslí si, že se problém vyřeší. Máme dokonce případ, kdy se zadlužený člověk odstěhoval do jiného města," řekl Kalvoda. Chybou je také půjčovat si na splácení dluhu další peníze.

"Dostávají se potom do pasti, za kterou nejčastěji stojí takzvaná finanční negramotnost a neinformovanost," uvedla manažerka ČSOB Pavlína Folovská. Problémy s dluhy přitom nespočívají jen v soudních obsílkách či návštěvě exekutora, který zabaví majetek.

"Například v domovech mládeže netvoří většinu děti, které ztratily rodiče, ale právě ty děti, jejichž rodiče se tak zadlužili, že se o ně nezvládnou postarat," varuje radní pro sociální oblast Jiří Janeček.

Autor:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Místo datového centra letadlo s hangárem. NKÚ prověřil dotace na inovace

Evropské dotace v Česku využívají i firmy se sídlem mimo Evropskou unii. A namísto datového centra si pořídí třeba dron...

Lovit drahé lidi není řešení. Firmy by měly vzdělávat, říká ekonom

Spousta zaměstnavatelů si stěžuje, že nemůže najít kvalifikované zaměstnance, kteří by dokázali obstát v digitální...

Dotace na elektroauta: městům miliardy, firmám miliony, lidem zatím nic

Česko rozdává v dotacích na pořízení elektromobilů stamiliony, ale pouze městům a firmám. Občané přijdou zkrátka. I tak...

Pošta zbrojí na Vánoce. Na 15 milionů balíků najme pět tisíc brigádníků

Ředitel logistiky České pošty Petr Cinkl v úterý představil detaily o jejím provozu v následujících týdnech. Období...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz