Dlužníci, plačte! Kupuje vás Tykač

  0:01aktualizováno  0:01
Naposled o něm bylo slyšet loni v říjnu, kdy jej osvobodil plzeňský krajský soud v případu krachu Kreditní banky Plzeň. Jan Dienstl se už tou dobou chystal na nové podnikání. Dienstl a Pavel Tykač byli představitelé firmy Motoinvest, která v devadesátých letech pod sloganem "Drobní akcionáři, plačte" ovládla řadu kuponových fondů a Agrobanku.

Po pěti letech od krachu Agrobanky se Dienstl stal jedním z největších obchodníků s dluhy. Teprve rok poté, co firma EC Group získala od státu balík téměř 40 miliard dluhů, se Dienstl veřejně přihlásil, že firmu vlastní.

Ani dnes přitom není daleko od Tykače a jsou takřka na jedné lodi. I když kapitánský můstek patří spíše Tykačovi. On je jedním z několika investorů, kteří zaplatili za Dienstlovu firmu EC Group tři a půl miliardy korun. Za tolik stát více než osm tisíc pohledávek z konsolidační agentury prodal.

"Finance poskytly dvě evropské banky, pak zahraniční konsorcium, které dala dohromady banka Gutman, a pak kolega Tykač. Žádný z nich nemá víc než třetinu. Oni pohledávky vlastní a EC Group je spravuje," říká Dienstl. Když vláda Miloše Zemana prodávala banky a očisťovala je od špatných úvěrů, vycítil šanci. "Řekl jsem si, že to je byznys tak na deset let." 

Ještě když byl Motoinvest v plné síle, bylo rušno skoro ve všech firmách, kde se Dienstlova a Tykačova firma ukázala. A nyní vyvolávají jejich jména vrásky na čele konsolidační agentuře, která jim loni prodala balík nesplácených pohledávek.

Poslanci, kteří sedí v dozorčí radě agentury, radí, aby stát raději loňský kontrakt s EC Group zrušil. Začíná se totiž ukazovat, že by loňský obchod s Dienstlem a Tykačem mohl dopadnout pro stát nevýhodně.

EC Group totiž přišla na skulinku, skrz kterou by se daly státu vrátit mnohem větší porce nejhorších pohledávek, než umožňovala loňská soutěž. Smlouva dovoluje, aby nový vlastník pohledávek vrátil maximálně pět procent z balíku.

Ovšem EC Group tvrdí, že nad to byly uvnitř balíku ještě pohledávky za dalších téměř 6 miliard, u kterých není jasné, komu patří. Žádají nyní arbitráž, aby v tom udělala jasno.

Kdyby se ukázalo, že stát loni při prodeji pohledávek prodal něco, co mu nepatřilo, bude EC Group žádat půl miliardy korun zpátky z 3,4 miliardy, které dala loni státu.

"Ono to vypadá, že chceme ze státu něco vysát, ale tak to není. My jsme jim dali peníze a oni nám nedali nic. Nedodali nám právo vymáhat část těch pohledávek. Budeme pak chtít zpět to, co jsme zaplatili. Ale ať rozhodne soud. Když řekne, že ty dluhy konsolidační agentuře patřily, a nyní tedy patří nám, aspoň získáme nástroj na dlužníky, kteří nás nechtějí uznat jako majitele pohledávek," říká Dienstl.

Dienstlova firma loni vyhrála přesně s náskokem půl miliardy korun. Soupeři EC Group tak nyní upozorňují, že od EC Group to byl od počátku trik, jak zvítězit a nemuset nabídnout víc než oni.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Ekonomika poroste o 3 procenta. Investujte, radí firmám Hospodářská komora

Ilustrační snímek

Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli brexitu nebo obchodním...

Rádio Penny hraje hudbu, aby lidé víc nakupovali. Tajně i pro zaměstnance

Tým rádia Penny tvoří celkem 10 lidí. Ti se kvůli práci přestěhovali z Česka do...

Přesně před třemi lety, 18. února 2016, začalo vysílat Rádio Penny live. Svého času šlo o jedinou českou stanici, která...

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Najdete na iDNES.cz